Football Manager 2011 Sizin İçin Oynadık!

Başarılı giden futbolculuk kariyeri İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle sonlanmış olsa da William “Bill” Shankly, oynamak için bir top ve birazcık da yeşil çim yeter dediği futbolun en büyük teknik adamlarından biri olmuş ve Liverpool’u başarıdan başarıya koşturup yaşayan bir efsaneye dönüştüğü günlerde şu sözü söylemişti: “Bir futbol takımı piyano gibidir. Bu piyanoyu sekiz kişi taşır, ama bu kahrolası şeyi çalabilecek üç kişiye ihtiyaç duyarsınız…”

Mevsimin güze dönmesiyle birlikte, siyah diyez tuşları ustaca kullananların kazandığı; orkestrasını yönetirken paltosuna basıp düşenlerinse büyük renk kattığı futbol resitali, bir kez daha start aldı bildiğiniz gibi. Eh, doğal olarak oyun raflarının hareketlenmesi ve futbol oyunlarının görücüye çıkmaya başlaması da uzun sürmedi. Çocukluğu mahalle maçlarında defansa konmakla geçenler, kendilerini FIFA’nın Become a Pro moduna attılar hemen. Yıllardır şampiyonluk umuduyla yanıp tutuşanlar ve ikinciliği önce sahaya girip göbek atarak sonra da tribün yakarak kutlayanlar içinse ilk iş, tuttukları takımı seçip ezeli rakiplerine gol yağdırmak oldu.

Ancak bir yerlerde hala sessizliğini koruyan birileri var. Aykut Kocaman gibi soğukkanlı, Schuster gibi cesur; ama aynı zamanda Rijkaard kadar mızıkçı, Yılmaz Vural kadar huysuz ve İngilizce’ye en az Fatih Terim kadar hakim birileri…

Sözün özü; Bill Shankly’nin piyanosunu inşa edenlerin hikayesini tam 18 yıldır bilgisayarlarımıza taşıyan Sports Interactive’in yeni bebeği, 5 Kasım’da raflarla buluşmaya ve bizleri bir kez daha tuttuğumuz takımın gerçek patronu yapmaya hazırlanıyor. Hem de artık alıştığımız üzere bir önceki seneden çok daha fazla özellik ve çok daha geniş yetkilerle.

Football Manager 2011 match 1

Yeniliklerin arasında geliştirilmiş 3D maç motoru olmazsa olmaz değil mi?

Evet, Football Manager 2011’i henüz raflarla buluşmadan oynama fırsatı bulduk ve bu yıl karşımıza çıkacak yenilikleri sizlerle paylaşmak istedik. Oyunun elimizdeki sürümü henüz son rötuşları verilmemiş bir basın versiyonu olduğu için detayları daha kapsamlı hazırlayacağımız incelememize bırakıyor ve bu sene Football Manager’da bizleri ne gibi güzellikler bekliyor hep birlikte göz atmaya başlıyoruz.

Yeni Sezon, Yeni Umutlar, Yeni Bir Oyun…

Football Manager 2011, bizleri geçen yıldan çok farklı karşılamıyor ilk bakışta. Kör edici beyazlıktaki arka plan bile bıraktığımız gibi duruyor. Hiç şüphe yok ki, oyunun tam sürümünün raflarla buluşmasının ardından alternatif arka planlar yayınlanacaktır; ancak tasarımcı arkadaşların biz oyun editörlerinin yorgun gözlerini de düşünmesini arzu ederdim. Oyunlarını saatlerce oynamanın faturası 9 numara hipermetrop olmamalı.

Football Manager 2011 Niang Stats

Oyuncu resimleri yine yok. Belki tam sürüme?

Görünüşe göre bu sene konuk olacağımız yeni bir lig de yok. Yani geçen sene olduğu gibi yine Singapur, Malezya, Endonezya ve Hindistan gibi futbolla uzaktan yakından alakası olmayan ülkelerin de içinde bulunduğu ama ne hikmetse Japonya’nın olmadığı 51 ülke ligi ve alt ligleri seçilebilir konumda.  Aslına bakarsanız aktif olmasını istediğimiz ligleri seçip veri tabanı genişliğini ayarladıktan ve hatta profilimizi yaratıp kontrol edeceğimiz takımı seçtikten sonra bile Football Manager 2011’in yeni bir oyun olduğuna inanmakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak şeytan bir kez daha ayrıntılarda gizlendiğini ispatlıyor. Yani, okumaya devam… 🙂

2 Yorum

  1. Alper

    Yazı güzel olmuş sağolun. Merakla bekliyoruz. Yenilikler süper gerçekten. Özellikle futbolcuyla özel görüşme olayı çok enteresan. SI en sonunda beklediğimiz interaktif adımları atıyor. Şu 3d olayınıda geliştitseler tam süper olacak
    😀

Bir cevap yazın