Football Manager 2011 İnceleme

%100 Futbol

FM 2011 medya

Kozmetik de olsa basın toplantılarında hoş bir özgürlüğümüz var. Görüntüye dikkat!

Transfer sürecindeki köklü yenilik bir kenara, zafere giden yolun gerçek anahtarı medya, yönetim ve futbolcu üçgeninde gizli. Ön incelememizde de detaylı olarak değindiğimiz gibi artık futbolcularımızla çok daha derin görüşmeler yapabiliyor ve her biriyle yakında ilgilenip detaylı isteklerde bulunabiliyoruz. Bu diyalog süreci, futbolcularla olan ilişkilerimize çok daha organik bir his katıyor şüphesiz ve olumlu sonuçlarla karşılaşabileceğimiz gibi işler her zaman umduğumuz gibi gitmeyebiliyor. Genç bir oyuncuyla özel olarak ilgilenmesini istediğimiz tecrübeli bir yıldızımız bizi geri çevirebiliyor; bir diğeri maçlarda yapmasını istediğimiz görevleri beğenmeyebiliyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir başka futbolcumuz otoritemizi sorgulayıp basına hakkımızda olumsuz demeçler verebiliyor. Hatta işi takım arkadaşlarını da bize karşı kışkırtıp takımın havasını bozmaya kadar götürebiliyor. Sözün özü dengeler gerçekten çok hassas ve kontrolü tamamen ele geçirmek beklediğimiz kadar kolay olmuyor. Bu da oyuna heyecan katıyor kesinlikle.

Basınla olan ilişkilerimiz de elden geçirilmiş. Futbolcu ilişkileri kadar devrimsel olmasa da hoş fırça darbeleriyle karşılaşıyoruz. Her şeyden önce maç öncesi ve sonrası basın toplantılarının daha doyurucu olduğunu fark ediyoruz. Sorular kendini nispeten daha nadir tekrar ediyor ve zaman zaman şaşırtıcı sorularla karşılaşabiliyoruz. Yanıtlarsa kişiliğimizi daha net göstermemize olanak sağlıyor. Cantona tadında edebi kelamlar dahi edebiliyoruz. Ancak işin asıl güzel kısmı, bizi popüler bir futbol figürü yapacak atın mahmuzlarının medyanın elinde bulunması. Zira bir futbolcu veya teknik adam hakkında vermek istediğimiz özel demeçler için medya mensuplarıyla yaptığımız geniş röportajların etkisini, önceki oyunlardaki basit demeçlerin aksine, çok daha güçlü bir şekilde hissediyoruz. Sports Interactive’in bir sonraki oyunda bu konuda çok daha renkli adımlar atacağı da şüphe götürmez.

Oyunun taktik boyutu da bir hayli derinleşmiş. Arabirimde pek bir farklılık olmasa da opsiyonlar daha geniş ve artık oyunculara verebileceğimiz pozisyonlar ve özel görevler için daha fazla açıklama mevcut. Hepsi bir yana, bu işin bir ekip işi olduğunun altı iyice çiziliyor. Zira teknik ekibimiz, haftalık özel toplantılarla takımda ters gittiğine inandıkları noktaları bizimle paylaşıp çeşitli öneriler ve detaylı raporlar sunuyorlar. Dahası, serinin önceki oyunlarından alıştığımız detaylı antrenman seçeneklerine bir de her bir maça özel hazırlık ekranı eşlik ediyor. Burada söz konusu maç için özel taktik idmanlar yaptırıp defans ve hücum kurgusu üzerine yoğunlaşabiliyor, duran top organizasyonları oluşturabiliyoruz. Hatta  takımın vereceğimiz taktiklere uygunluğunu pas trafiği, mentalite, tempo ve yaratıcılık gibi birçok yönden takip etememiz dahi mümkün. Maç sonu analizlerinin ve oyuncu istatistiklerinin ne denli detaylı olduğundan bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum.  Kısacası mikro yönetimin sözlük karşılığına Football Manager 2011 yazsak hiç fena olmaz.

Bütün bu güzel yeniliklere, özellikle de futbolcularla olan etkileşimdeki büyük devrime rağmen maç öncesi ve devre arasında yaptığımız ufak konuşmaların elden geçirilmemiş olması bir eksi olarak görülebilir. “Taraftar için oynayın”, “çıkın ve maçtan keyif alın” veya “bu maçı kazanabiliriz” gibi bayağı cümleler yerine bizi havaya sokacak daha gaz sözler ve davranış şekilleri eklenebilirmiş. (Mesela hala pet şişeyle futbolcu dövemiyor; saha kenarında tepinirken paltomuza basıp yere düşemiyoruz).

Sports Interactive’in Football Manager çılgınlığını Youtube ve Twitter gibi sosyal paylaşım platformlarına taşıyor olması da gayet güzel bir adım kesinlikle. Nefis hazırlanmış bir golün tekrarını 1080p çözünürlükte kaydedip tüm dünyayla paylaşabiliyor olmak oyunun her dakikasından aldığımız müthiş keyfi pasta kremasıyla süslüyor adeta.

Footballa Manager 5 match 3

3D mi gazoz kapağı mı derseniz, tercihim gazoz kapaklarından yana olur. Neyse ki FM 2011, her iki modda da maçın gidişatına etki edecek hamleleri yapmamızı sağlayan verileri ve seçenekeri başarıyla sunuyor bizlere.

Evet, FM 2011 enfes yeniliklerle süslenmiş gerçek bir futbol simülasyonu. Bu yıl Championship Manager gibi bir rakibinin olmaması da onu tartışmasız bir numara yapıyor. Biri FIFA Manager mı dedi? Şaka yapıyorsunuz sanırım. 🙂

Puan: 92 = Football Manager 2011, uzun süredir karşımıza çıkan en taze deneyimlerden biri kesinlikle. Her anında yeni sürprizlerle kucaklaşacağımız… Tıpkı ilham veren umutlarla start alan yeni bir futbol sezonu gibi

15 Yorum

 1. MegaWolt

  Yazı iyi güzel de son iki paragrafta olay değişmiş. Benim anlamadığım millete bir EA Sports düşmanlığı aldı başını gidiyor. Millet ne Fifa’yı beğeniyor ne de Fifa Manager’ı. Ya siz gerçekten Fifa Manager’ı oynayıp ta mı yazı yazıyorsunuz yoksa fanboyluk mu yapıyorsunuz anlamıyorum.

  Fifa Manager’daki ayrıntı hiçbir menajerlik oyununda yok. Yani bu yazıyı ve diğer ön incelemeleri okudum yenilik dedikleriniz yıllardır Fifa Manager’da bulunan şeyler ki siz hala tavla pulu gibi sahada dolanan adamların görüntüsünü izliyorsunuz.! Fifa Manager’ın sırf finansal bölümü bile o kadar ayrıntıya sahip ki kulübün her haltını ayrıntılı görebiliyorsunuz. Hiç kimse alınmasın ama resmen yanlı yazı olmuş. Fifa manager’ın beğenmediğiniz yönlerini ve artılarını yazın, hatta önce o oyunu oynayıp öyle yorum yapın, ardından yazınızda kıyaslama yapın.

  Ya gerçekten şaka gibi, özellikle iki kere okudum 3 farklı makaleyi de, çünkü yanlış mı anladım acaba bunlar mı “devrim” dedim kendi kendime :))

  Bence siz yıllardır Fifa Manager oynamamışsınız. Eğer oynamış olsanız “şaka yapmazdınız”. Her zaman en iyi “scouting” sisteminin ve ağının EA’da olduğunu bilmeyen varsa öğrensin. Adamlar Bank Asya 1.ligi geçtim alt liglere bile “scout” görevlendiriyorlar, birebir futbolcunun özelliklerini ve yeteneğini izlettirip oyuna aktarıyorlar (bu işi yapan arkadaşlarım da var) .

  Merakla sizden Fifa Manager 11’in incelemesini yapacak mısınız acaba onu öğrenmek istiyorum.

  • Uğur Yurtsever

   Merak etmeyin FIFA Manager’ı da yıllardır takip ediyoruz. Farklı görüşlere saygı göstermeyi öğrenip sakin bir üsşupla yaklaştığınızda sorularınıza gerçek cevaplar alabilirsiniz. Zira yazdıklarınızdan da bir şey anlamak mümkün değil. Tavla pulu tercih etmemle oyunun ne alakası var mesela. Gerçekten anlam vermekte zorlanıyorum argümanlarınıza.

   Burada FIFA Manager’daki sahtelikleri, hataları ve bozuklukları yazmaya başlarsam korkarım sizinle yine bitmeyecek ve sonucunda sizin işi “ben oynuyorsam en iyisidir, ben en iyisini bilirim” diyecek kadar ilerleteceğiniz bir tartışmaya başlayacağız bir kez daha.

   Bence biraz temiz hava alın ve rahatlayın. Sevdiğiniz oyunlar sizi sevgili bilgisayarınızda bekliyor. Elinizden aldığımız falan yok. 🙂

   • Ziyaretçi

    Trollere takılmamakla en iyisini yapmışsın,yaşa hayatını boşver.

 2. MaRIkO

  Menejerlik işini bilmem ancak futbol oyunu kısmında bu seneki pes ile fifa mutlaka ayrı değerlendirilmeli çünkü bu oyunlar her nekadar senelerdir birbirleri ile anılsalarda pes bu sene iyice farklı bir kulvara kaydığını gösterdi.

 3. Ziyaretçi

  Fifa Manager oynayan varmı ya gerçekten? İyi güzel hoşta oyunun olayı görüntüden ibaret. Futbolcu izleme olayı FM’de de var. Ayrıca bilmiyorsanz oyunu yapan şirketin sahibi Türkiye’de yaşıyor. Dünya çapında 100binden fazla gözlemciyle üçüncü lkiglere kadar adam izliyorlar. 20 yıldır CM.. Komik olmayın.

  Derinlemesine menajerlik oyunu oynayan herkes bilir jki Fifa Manger beş para etmez. Üstelik bu sene yüzbinlerce bug var oyunda. Dalga geçiyorsunuz sanırım ya. FM 2011’i orijinal olarak satın aldım ve netten de oynuyorum. Öyle ya da böyle gelmiş geçmiş en iy menajerlik oyunu olmuş. Bu detay seviyesini ve çeşitliliği başka bi yerde göremeyiz. İnceleme biraz kısa olmuş sanki daha derinlemesine anlatılabilirdi bazı şeyler ama ilk cümlelere yarıldım harbiden. Katılıyorum yani herkes futboldan anladığını idida ediyor. Megavoltun düştüğü durum bunu özetlemiş. Ne Fifa manager’ı yaa. Şaka yani gerçekten. 🙂

  • MegaWolt

   Yıllardır bu gerçekleri kabul edemiyorsunuz. Yani her sene özellikle bu oyunun yeni diye tabir ettiği özellikleri okurum fifa manager’in 5 yıl gerisinden geldiğini sizde iyi bilirsiniz. yani fanboyluk yapmaya gerek yok, oyunu oynamadan çamur atmak kolay ama. zaten buraya 3-5 fanboy oturmuş kafasına göre gelene gidene laf atıyor. hele yazarlar tüm bomba, hepsinin ayrı bir takıntısı var. bu siteden iyice soğudum, her yazı yanlı, yazarlar seviyesiz yorum yapıyor, üyeye nasıl davranacağını bilmiyor (özellikle bazıları var adını anmak istemiyorum).

   neyse size laf anlatmak gibi bir çabam yok, size tavla pulları ile mutluluklar.

   • Ziyaretçi

    Yazarlar kötü tamam hacı da sen de trollsün.*ki taraftan da küfürleri bekliyorum*

 4. Ziyaretçi

  Okuma kardeşim. Bence yorumlar yanlı değil sen problemlisin. Şu yazdıklarından o anlaşılıyor.

  “Don’t feed the TROLL” beyler. Bırakın zavallı dünyasında takılsın nefret beslesin kendi çapında.

 5. ufuk

  Menajerlik oyunlarından anlamasamda yazınızı keyifle okudum. Özellikle ülkemiz hakkındaki Tespitlerinize katılmamak elde değil. Okurken kahkahalar atsamda ağlanacak halimize güldüğümü fark ettim sonradan. Arada maç yorumu falanda yapın bence. 🙂

 6. ufuk

  Seviyeyi düşüren beş paralık fikre sahip olmayan insanların yorumlarını silin gitsin bence. Fikir özgürlüğü sunacaz diye kirlilik yaratmayın burda. Okuyup anlamadan yorum yapıp bi de saygıdan bahsediyolar. bi de şu reklamları bi ayarlaryın. kasım kasım kasılıyor pc. 😛

 7. Oğuzhan Avanoğlu

  Derdiniz Ne Adamım Sizin Ya :S Kavga Ettiğiniz Konuya Bakın Zevkler Ve Renkler Tartışılmaz :S Bügün Managerlik Oyunu Alacaktım Burada Yorumları Okuyunca Ortada Kaldım Vazgeçtim 😀

Bir cevap yazın