Football Manager 2011 İnceleme

İngilizlerin efsane defans oyuncusu Malcolm Allison, nam-ı diğer Koca Mal, 1976-77 sezonunda Galatasaray’ı çalıştırırken “Türkiye’de köfteciler bile teknik direktör” demişti; o zamanlar İstanbul’daki maçların oynandığı İnönü Stadı’nın dışındaki köftecileri kastederek. Aradan neredeyse 35 sene geçmiş olmasına rağmen Türk futbol mentalitesinde gerçek anlamda en ufak bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz rahatlıkla. Yine herkes futboldan anladığını sanıyor ve marka değerinden bahsedip yerlere göklere sığdıramadığımız ligimizin şampiyonları, hala Edirne’nin ötesinde tokat manyağı olup geri dönüyorlar.

Bu yüzden, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana lokal başarılarla mutlu olmaya mahkum edilmiş bir milletin evlatları olarak, menajerlik oyunlarına diğer oyun türlerinden daha büyük bir ilgiyle yaklaşmamızın nedenini anlamak hiç de zor olmasa gerek. 2011 ise, hiç şüphesiz bu ilginin katlanarak artacağı yıl olacak. Zira menajerlik oyunlarının kralı Football Manager, bu sene bizleri yine tam kalbimizden vurmaya geliyor. Üstelik bu kez mini eteğin görünmeyen kısmı, Ümit Karan’ın gerdek gecesinde atacağı goller ve Arda’nın kasığındaki sakatlığın nedenleriyle (!) uğraşan televizyon maymunlarının kirli ağızlarında eriyen “marka değeri” konsepti de bizlerin kontrolünde…

Football Manager 2011 3D

Gelişmiş 3D maç motoru, Football Manager 2011'in bizlere sunduğu diğer yeniliklerin yanında sönük kalıyor...

Sports Interactive’in Football Manager 2011 ile futbol aşıkları için hazırladığı yenilikleri geçtiğimiz haftalarda bizzat denemiş ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşmıştık hatırlarsanız. Bu yazımızdaysa her şey topu “doksana” çakmaktan ibaret olacak.

İlk olarak artık kazandığımız uluslararası başarılar ve kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde mücadele ettiğimiz ligin marka değerini yükseltebildiğimizin altını çizmeliyim. Yani gerçekten çok çalışırsak Messi’yi bile bir gün gönül verdiğimiz renklere bağlamamız ve ligimizi Avrupa’nın en prestijli ligleri arasına sokmamız mümkün. Tam bu noktada, Sports Interactive’in özellikle ülkemizin “enteresan” dinamiklerini simüle edememiş olduğunu belirtmeliyim. Bu olumlu bir şey pek tabii. Geride bekleyerek oynayan takımların biraz da şansın yardımıyla kafaya oynayabildiği, yurtdışında aç kalacak kazmaların milyon dolarlara boğulduğu bir ülkenin marka değerini yükseltmek gerçek hayatta imkansız olsa da Football Manager 2011’de coşku verici bir olasılık. Ancak yapılan anonslarla seyircileri sahaya sokacak kadar “coşkulu” değil elbette. (:

Football Manager 2011, ilk bakışta geçen seneki kardeşinden pek farklı görünmese de bizi başarıya götürecek formülü detaylarda sunuyor. 51 ülke ligi arasından aktif olarak oynanabilir olmasını istediklerimizi seçip kontrol etmek istediğimiz takımın başına geçince Football Manager 2011’in heyecan verici güzellikleriyle tanışmaya başlıyoruz.

Football Manager 2011 Taktik

Şeytan ayrıntıda gizli. Oyuncuların saha içindeki pozisyonları kadar onlara vereceğimiz özel görevler de büyük önem taşıyor.

Bu yıl karşımıza çıkan yeniliklerden en ilgi çekici olanı futbolcu menajerlerinin oyuna dahil olması hiç şüphesiz. Pek sevgili (!) futbol federasyonumuz, yıllarca göz yumduktan sonra sezon ortasında birden bire karar değiştirerek korsan faaliyet gösterdiği iddia edilen binlerce futbolcu menajerinin peşine düşmüşken, Sports Interactive’in de bu önemli mekaniği oyuna eklemesi hoş bir tesadüf olmuş. Ön incelememizde de detaylı bir şekilde bahsettiğimiz bu sistemle birlikte artık kontrat görüşmelerini futbolcunun kendisi yerine menajeriyle hallediyoruz. İşin asıl güzel yanıysa, menajerlerin tıpkı gerçek hayattaki gibi davranıyor olması. Kimisi kapıyı astronomik rakamlarla açıyor, kimisinin de ensesine vurarak lokmasını alabiliyoruz. Zaman zaman pazarlık uğruna çok iyi bir futbolcuyu elimizden kaçırıp saç baş yolduğumuz da olmuyor değil. Ayrıca önerdiğimiz kontrat şartları reddedilirse nedenlerini de daha açık bir şekilde öğrenebiiyoruz. Bu da süreci daha gerçekçi kılıyor tabii ki.

Bu güzelliğin yanında oyuncu arama ve scouting sisteminin FM 2010’dan bu yana geliştirildiğini söyleyebilirim. Özellikle izlettiğimiz oyuncularla ilgili edindiğimiz raporlar artık çok daha detaylı.

15 Yorum

 1. MegaWolt

  Yazı iyi güzel de son iki paragrafta olay değişmiş. Benim anlamadığım millete bir EA Sports düşmanlığı aldı başını gidiyor. Millet ne Fifa’yı beğeniyor ne de Fifa Manager’ı. Ya siz gerçekten Fifa Manager’ı oynayıp ta mı yazı yazıyorsunuz yoksa fanboyluk mu yapıyorsunuz anlamıyorum.

  Fifa Manager’daki ayrıntı hiçbir menajerlik oyununda yok. Yani bu yazıyı ve diğer ön incelemeleri okudum yenilik dedikleriniz yıllardır Fifa Manager’da bulunan şeyler ki siz hala tavla pulu gibi sahada dolanan adamların görüntüsünü izliyorsunuz.! Fifa Manager’ın sırf finansal bölümü bile o kadar ayrıntıya sahip ki kulübün her haltını ayrıntılı görebiliyorsunuz. Hiç kimse alınmasın ama resmen yanlı yazı olmuş. Fifa manager’ın beğenmediğiniz yönlerini ve artılarını yazın, hatta önce o oyunu oynayıp öyle yorum yapın, ardından yazınızda kıyaslama yapın.

  Ya gerçekten şaka gibi, özellikle iki kere okudum 3 farklı makaleyi de, çünkü yanlış mı anladım acaba bunlar mı “devrim” dedim kendi kendime :))

  Bence siz yıllardır Fifa Manager oynamamışsınız. Eğer oynamış olsanız “şaka yapmazdınız”. Her zaman en iyi “scouting” sisteminin ve ağının EA’da olduğunu bilmeyen varsa öğrensin. Adamlar Bank Asya 1.ligi geçtim alt liglere bile “scout” görevlendiriyorlar, birebir futbolcunun özelliklerini ve yeteneğini izlettirip oyuna aktarıyorlar (bu işi yapan arkadaşlarım da var) .

  Merakla sizden Fifa Manager 11’in incelemesini yapacak mısınız acaba onu öğrenmek istiyorum.

  • Uğur Yurtsever

   Merak etmeyin FIFA Manager’ı da yıllardır takip ediyoruz. Farklı görüşlere saygı göstermeyi öğrenip sakin bir üsşupla yaklaştığınızda sorularınıza gerçek cevaplar alabilirsiniz. Zira yazdıklarınızdan da bir şey anlamak mümkün değil. Tavla pulu tercih etmemle oyunun ne alakası var mesela. Gerçekten anlam vermekte zorlanıyorum argümanlarınıza.

   Burada FIFA Manager’daki sahtelikleri, hataları ve bozuklukları yazmaya başlarsam korkarım sizinle yine bitmeyecek ve sonucunda sizin işi “ben oynuyorsam en iyisidir, ben en iyisini bilirim” diyecek kadar ilerleteceğiniz bir tartışmaya başlayacağız bir kez daha.

   Bence biraz temiz hava alın ve rahatlayın. Sevdiğiniz oyunlar sizi sevgili bilgisayarınızda bekliyor. Elinizden aldığımız falan yok. 🙂

   • Ziyaretçi

    Trollere takılmamakla en iyisini yapmışsın,yaşa hayatını boşver.

 2. MaRIkO

  Menejerlik işini bilmem ancak futbol oyunu kısmında bu seneki pes ile fifa mutlaka ayrı değerlendirilmeli çünkü bu oyunlar her nekadar senelerdir birbirleri ile anılsalarda pes bu sene iyice farklı bir kulvara kaydığını gösterdi.

 3. Ziyaretçi

  Fifa Manager oynayan varmı ya gerçekten? İyi güzel hoşta oyunun olayı görüntüden ibaret. Futbolcu izleme olayı FM’de de var. Ayrıca bilmiyorsanz oyunu yapan şirketin sahibi Türkiye’de yaşıyor. Dünya çapında 100binden fazla gözlemciyle üçüncü lkiglere kadar adam izliyorlar. 20 yıldır CM.. Komik olmayın.

  Derinlemesine menajerlik oyunu oynayan herkes bilir jki Fifa Manger beş para etmez. Üstelik bu sene yüzbinlerce bug var oyunda. Dalga geçiyorsunuz sanırım ya. FM 2011’i orijinal olarak satın aldım ve netten de oynuyorum. Öyle ya da böyle gelmiş geçmiş en iy menajerlik oyunu olmuş. Bu detay seviyesini ve çeşitliliği başka bi yerde göremeyiz. İnceleme biraz kısa olmuş sanki daha derinlemesine anlatılabilirdi bazı şeyler ama ilk cümlelere yarıldım harbiden. Katılıyorum yani herkes futboldan anladığını idida ediyor. Megavoltun düştüğü durum bunu özetlemiş. Ne Fifa manager’ı yaa. Şaka yani gerçekten. 🙂

  • MegaWolt

   Yıllardır bu gerçekleri kabul edemiyorsunuz. Yani her sene özellikle bu oyunun yeni diye tabir ettiği özellikleri okurum fifa manager’in 5 yıl gerisinden geldiğini sizde iyi bilirsiniz. yani fanboyluk yapmaya gerek yok, oyunu oynamadan çamur atmak kolay ama. zaten buraya 3-5 fanboy oturmuş kafasına göre gelene gidene laf atıyor. hele yazarlar tüm bomba, hepsinin ayrı bir takıntısı var. bu siteden iyice soğudum, her yazı yanlı, yazarlar seviyesiz yorum yapıyor, üyeye nasıl davranacağını bilmiyor (özellikle bazıları var adını anmak istemiyorum).

   neyse size laf anlatmak gibi bir çabam yok, size tavla pulları ile mutluluklar.

   • Ziyaretçi

    Yazarlar kötü tamam hacı da sen de trollsün.*ki taraftan da küfürleri bekliyorum*

 4. Ziyaretçi

  Okuma kardeşim. Bence yorumlar yanlı değil sen problemlisin. Şu yazdıklarından o anlaşılıyor.

  “Don’t feed the TROLL” beyler. Bırakın zavallı dünyasında takılsın nefret beslesin kendi çapında.

 5. ufuk

  Menajerlik oyunlarından anlamasamda yazınızı keyifle okudum. Özellikle ülkemiz hakkındaki Tespitlerinize katılmamak elde değil. Okurken kahkahalar atsamda ağlanacak halimize güldüğümü fark ettim sonradan. Arada maç yorumu falanda yapın bence. 🙂

 6. ufuk

  Seviyeyi düşüren beş paralık fikre sahip olmayan insanların yorumlarını silin gitsin bence. Fikir özgürlüğü sunacaz diye kirlilik yaratmayın burda. Okuyup anlamadan yorum yapıp bi de saygıdan bahsediyolar. bi de şu reklamları bi ayarlaryın. kasım kasım kasılıyor pc. 😛

 7. Oğuzhan Avanoğlu

  Derdiniz Ne Adamım Sizin Ya :S Kavga Ettiğiniz Konuya Bakın Zevkler Ve Renkler Tartışılmaz :S Bügün Managerlik Oyunu Alacaktım Burada Yorumları Okuyunca Ortada Kaldım Vazgeçtim 😀

Bir cevap yazın