Football Manager 2010

…Onu Sekiz Kişi Taşır

Sistemimizi hazırlık maçları yaparak oturtup gerekli noktalara takviyeler yaptıktan sonra lige hazır hale geliyoruz. İlk maçımızda ise bizi bir takım sürprizler bekliyor.

Football Manager 2010 7

Önceki FM oyununda olduğu gibi maçları üç boyutlu veya klasik iki boyutlu olarak takip edebiliyoruz. Menajerlik oyunlarında üç boyutlu oyun motorunu adam gibi çalıştıramadıkları için genelde iki boyutlu “gazoz kapağı” motorunu tercih ettiğimi söyleyebilirim. Ancak FM 2010’un üç boyutlu maç motoru açısından CM 2010’dan bir kaç gömlek üstün olduğunu söylemeliyim.

Peki sürprizi nerde bunun dediğinizi duyar gibiyim. FM 2010’un gelişmiş taktik özellikleri maç esnasında da devam ediyor. Artık taç çizgisi kenarına gelip takımımıza maçın kaderini değiştirebilecek anlık taktikler verebiliyoruz. Bu taktikler ofansif veya defansif veya kontrollü oynayın gibi genel oyun düşüncemizle ilgili olabildiği gibi oyun içindeki spesifik noktalar da olabiliyor. “Kanatlardaki boşlukları kullanın”, “topu boş alanlara taşıyın”, “ayağa pas yapın” gibi. Bunlara benzer 20 kadar seçeneğimiz var. Sonunda bir menajerlik oyunu bana kendimi biraz olsun Yılmaz Vural gibi hissettirebildi. Ah bir de elimizdeki pet şişeyle futbolcu dövme seçeneği olsaydı; işte tadından yenmezdi o zaman.

Football Manager 2010 8

Sevdiğimiz 2D maç motoru bizi yalnız bırakmıyor.

Maçların kaderini etkilemek adına maçtan önce ve devre arasında yapacağımız konuşmalarla futbolculara gaz yüklemesi yapmamız veya fazla gazlarını almamız da mümkün. Bu önceki oyunlarda da mevcut bir özellikti; ancak ilk defa bu oyunda gerçekten işe yaradığını hissetmeye başladım.

CM 2010 maç esnasında sunduğu anlık bilgiler ve istatistiklerle ne yazık ki hayal kırıklığından ibaretti. FM 2010 ise geleneksel olanı sürdürüyor ve oldukça başarılı anlık maç raporları ve istatistikleri sunuyor. Futbolcuların anlık motivasyon değişikliklerini dahi izleyebiliyoruz ve bu pek çok zaman bize oyunu doğru okuma adına ipuçları veriyor. Kısacası faremizin sol tuşuyla tıkladığımız her menü bizi tatmin etmeyi başarıyor.

Ayrıca maçların devre aralarında maçın gidişatı ve oyuncuların durumu ile ilgili konularda personelimize danışabiliyoruz. Takip etmekte zorlandığımız maçlar için oldukça yararlı bir özellik olmuş. Buna benzer yardımları maçlardan önce yine personelimizle yaptığımız maç öncesi toplantılarında da alabiliyoruz. Bu toplantılarda rakibimizle ilgi önemli bilgiler yanında, takımımızın genel durumu ve oyuncu form grafikleriyle ilgili işe yarar bilgiler de yer alıyor.

Sözün özü Football Manager 2010 ile saha içinde bir takım yönettiğimizi daha iyi hissediyoruz.

Football Manager 2010 9

Haber sistemi CM 2010 kadar cafcaflı durmuyor.

Bir cevap yazın