Football Manager 2010

Bir Futbol Takımı Piyano Gibidir…

Football Manager 2010 4

Elano ve Alex yan yana… Açıkçası Championship 2010’un futbolcu karşılaştırma ekranı daha netti.

Takımımızı seçip kontrolü elimize aldığımızda ilk dikkatimizi çeken şey bir hayli geliştirilmiş arabirim tasarımı oluyor. Her ne kadar arka plandaki açık renk (seçilebilen gri arka plan da çok başarılı değil ne yazık ki) bir süre sonra gözümüzü yormaya başlasa da ana menüde her aradığımız şeye kolayca ulaşabiliyoruz. Daha önce hiç menajerlik oyunu oynamamış bir oyunsever bile kısa süre içerisinde menüler arasında hızlıca sörf yapmaya başlayabilir.

Takım personeli ve yönetimle merhabalaştıktan sonra ilk iş futbolcularımızı tanımaya veriyoruz kendimizi. Sezon başından işi sıkı tutarak sezon sonunda gülen taraf olmak için taktiğimizi, antrenman şeklimizi ve transfer ile takviye gereken noktaları bir an önce saptamamız gerekiyor.

Football Manager 2010 5

Oturtmak için oldukça uğraştığım bu oyun planı sezon sonunda meyvesini verdi.

Öncelikle kafamızdaki oyun planını elimizdeki mevcut kadroyla dengelememiz gerekiyor. Football Manager, her yeni oyunuyla bir adım ileri götürdüğü taktik ve oyun planı ekranını daha da ileri taşıyor. Bir kere önceki oyunlardan çok daha anlaşılır ve kolay bir ara birim kullanılmış; ancak taktik işinde uzmanlaşması her zaman olduğu gibi biraz zor. Oyuncularımızın saha içerisindeki dizilişlerini ayarladıktan sonra her birine farklı bir görev verebiliyoruz. Mesela defansif orta saha oyuncumuz yaratıcı bir tipse ona oyunu geriden kurma görevi verebiliyoruz. Eğer biraz kazma bir futbolcuysa ise sadece savunma görevi yüklüyoruz. Aynı şey diğer mevkiler için de geçerli. Kanat oyuncumuz istersek bir “açık” gibi davranıyor istersek bir orta saha oyuncusu gibi. Önemli olan bu konudaki geniş seçeneklerimizi elimizdeki malzemeyle en iyi şekilde birleştirmek.

Oyuncularımıza gerekli görevleri verdikten sonra, takımımızın genel oyun planını da belirliyoruz. Bu konunda da seçeneklerimiz oldukça fazla. Oyuna başlama stratejimizden, genel oyun düşüncemize, ikili mücadelelerdeki sertliğe, kanatlardan yapılan ortalara, markaj şeklimize kadar bir çok ayarı dikkatle yapmamız gerek. Özellikle oyunun başlarında nasıl bir oyun düşüncesiyle oynayabileceğimizi belirleyebilmek hoş ve gerçekçi bir yenilik olmuş.

Genel oyun planımızı da saptadıktan sonra duran top ve panaltı kullanıcıları, oyun kurucu, hedef adam, takım kaptanı gibi pozisyonlara oyuncularımızı atıyoruz. Açıkçası duran top organizasyonlarını CM 2010’daki gibi detaylı bir biçimde kurgulamak isterdim. Benzer bir özelliğin konmamış olması bir eksi olarak nitelendirilebilir. Yine de duran topların nasıl kullanılacağı ile ilgili genel şablonu belirleyebiliyoruz.

Tabi bütün bunların ötesinde her bir oyuncumuzla ayrı ayrı ilgilenebiliyoruz. Maçlarda belirli hareketleri yapmaları veya yapmamaları için özel direktifler verebiliyoruz. Bu da oldukça güzel bir yenilik. Bir anlamda bize maçların yarısının saha dışında kazanıldığını hatırlatıyor. Bu özelliklere fazlasıyla önem vermenizi tavsiye ediyorum. Belki de CM 2010’un en büyük eksilerinden bir tanesi bu tarz güzellikler barındırmamasıydı.

Football Manager 2010 6

Pek hoş bir tablo olmasa gerek…

Transfer ve oyuncu arama sisteminde ise göze çarpan herhangi bir yenilik yok. Zaten FM serisi bu konuda hiç problem çıkarmıyordu bizlere. Sözün özü alıştığımız kullanışlı transfer arabirimi bizleri yalnız bırakmıyor. Transfer görüşmeleri de son derece mantıklı bir çerçevede ilerliyor.

Bir cevap yazın