Football Manager 2010 Basın Toplantısı

Ülkemiz İçin Bir Şans

Hemen karamsarlığa kapılmayın, bir diğer iyi haber ise; eğer korsan kullanım %95 düşerse, evet sadece %2’lik bir düşüş olursa korsan oranında. Oyun Türkçeye çevrilecek, üstelik FM 2011 beklemek zorunda değilsiniz. FM 2010’da kısa bir süre içinde Türkçeye çevrilip yama halinde Steam’den oyun sahiplerine sunulacak.

Oyunun orijinal bir kopyasını aldığınız zaman, Steam platformuna kayıt ettirin. Böylece Sports Interactive’s oyunun orijinal olarak alındığını tespit edebilecek. Artık iş size düşüyor. FM, Türkiye’de koyduğu orijinal kopya hedefini tutturabilirse bu diğer oyun firmalarına örnek olabilir. Oyun sektöründe hep 3 sınıf ülke muamelesi görmekten kurtulabiliriz. Ülkemiz oyun severleri için bu önemli fırsatı kaçırmayalım. Belki Türkçe bir FM, yerelleştirilmiş oyunların ucuza satılmasına ön ayak olabilir. Tıpkı Rusya oyun pazarında olduğu gibi.

Basın toplantısının soru, cevap kısmında Miles Jocabson’a neden FM’yi tıpkı Warhammer Dawn of War 2 ve Empire Total War gibi Steam mecburi yapmıyorsunuz diye sorduğumda. Oyunu telefon ile kayıt ettiren %5’lik bir kesim olduğunu, bu insanları görmezden gelemeyeceklerini söyledi.

Football Manager 2010 Masa

Basın toplantısı sonrası özel röportaj için hazırlıklar başlarken, bende çay almak için masaya uğradım. Yanıma yaklaşan ve elimde bize dağıtılan FM 2010’nun bir kopyasını gören otel görevlisi, “arkadaşım acaba bizde bu oyundan alabilir miyiz” diye sorunca. Miles Jacobson’ın işini ne kadar iyi yapıyor diye düşündüm. Miles Jacobson, muhtemelen daha önce hiç menajerlik oyunu oynamamış otel görevlisini bile ikna etmeyi başarmıştı.

Basın toplantısından sizlerle paylaşmak istediğim son detay ise: FM 2010 ne kadar özenli bir şekilde hazırlandığına iyi bir örnek olacak cinsten. Miles Jacobson, bize internet sitesi tasarımında uzmanlaşmış, özellikle banka internet sitelerinin daha kolay kullanımı konusunda danışmanlık yapan bir firma ile çalıştıklarını söyledi. Bu firma ile yaptıkları testlerde, tek taraflı cam arkasında, FM oynayan oyuncuları izlediklerini ve her oyuncunun farklı bir arayüz kullanım eğilimi gösterdiğini fark etmişler.  Sports Interactive’s, deneyler sırasında edindikleri bilgiler ve çalıştıkları firmanın tavsiyeleri doğrultusunda, oldukça geniş özelleştirilebilir  seçenekler sunan yeni bir arayüz geliştirmişler. Mükemmeliyet ayrıntıda gizlidir ilkesini sonuna kadar özümsemiş Sports Interactive’s. Bu sayede yıllardır Futbol Menajerlik oyunu deyince akla gelen ilk isim olmayı başarıyorlar. Yakın zamanda pek popüler olan bilinçlendirme amaçlı bir reklamı Call of Duty için alaylı bir şekilde uyarlamıştım. Fakat bu sefer iş ciddiye bindi. Eğer menajerlik oyunu seviyorsanız ve FM tutkunuysanız bu sefer orijinal bir kopya edinmeye uğraşın.FM 2009’un bir yıl içinde ortalama 240 saat oynadığını düşünürsek, orijinal oyuna vereceğiniz para size çok gelmeyecektir.

Football Manager 2010 Ekran

Korsan kullanımı azalıp ta Sports Interactive’s müjdeli haberi bizlerle paylaşırsa, sizlere sunduğumuz en keyifli haberlerden biri olacak o zamana kadar bizle kalın. İyi, kötü  gelişmelerden sizleri bilgilendireceğiz. Sitemizin FM 2010 incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın