Football Manager 2010 Basın Toplantısı

Ekim ve kasım ayları ile birlikte futbol ve menajerlik oyun piyasası da hareketlenir. FIFA, bu sene nasıl bir futbol oyunu çıkardı ya da PES, bu sene nasıl diye birbirimize sorup heyecanla bekleriz. Futbol menajerlik oyunu tutkunları için bu bekleyiş biraz daha renksizdir çünkü menajer oyunu tutkunları bilirler ki bu sene de Sports Interactive’s en iyi menajerlik oyununu bizlere sunacaktır.

Türk menajer oyuncuları için bu sene diğer senelerden daha farklı. Yüz binlerce Türk futbol menajer oyuncusu, bu sene hem Championship Manager’ın Türkçe olarak ve oldukça uygun bir fiyata raflara sunulmasının heyecanını yaşarken, Football Manager geliştiricisi Sports Interactive’s’in başlatmış olduğu; FM’yi orijinal olarak alacam imza kampanyası ise ayrı bir heyecan yarattı.

Football Manager 2010 kısa bir süre önce piyasaya çıktı fakat FM tutkunlarının beklentisi ne yazık ki bu senede gerçekleşmedi. Football Manager demosu türkçe desteği sunarken, oyunun tam sürümü Türkçe yerelleştirme ile gelmedi. Aral ithalat tarafından davet edildiğimiz Football Manager Basın toplantısına giderken elime kağıt kalem alıp toplantıda neler sorabilirim diye düşünmeye başladım. Öncelikle İmza kampanyasının akıbeti sormalıydım. İmza kampanyası başarılı oldu mu? Olduysa, neden oyun Türkçeye çevirilmedi. Eminim toplantıya katılan diğer basın mensuplarının da aklından ilk bu soruyu sormak geçiyordu. Basın toplantısının soru cevap kısmında, bu soruyu ilk soran kişi acaba kim olacak diye merak ederken, Sports Interactive’s Stüdyo Direktörü Miles Jacobson soru, cevap kısmına gelmeden bize bir hayli ilginç istatistikler sundu.

Football Manager 2010 Miles Jacobson

Miles Jacobson, bize Football Manager 2010 oyunuyla birlikte seriyi nasıl daha iyi hale getirdiklerini heyecanla anlatırken, yaptıkları işle ne kadar gurur duydukları yüzünden okunuyordu. Her sene yenisi çıkan futbol ve menajerlik oyunları kendini tekrar ediyormuş hissi uyandırabilir. Fakat FM 2010 bu sene bir hayli geliştirilmiş ve daha oynanabilir hale getirilmiş. Artık oyun editörü sıfatından, incelediği futbol ve menajerlik oyunlarından sonra neredeyse futbol oyun editörümüz haline gelmiş editörümüz Uğur Yurtsever, oyunu incelerken “abi eksik bir yer arıyorum ama bulamıyorum galiba oyun kusursuz” deyişi aklıma geliyor ve  Miles Jocabson’un oyunu anlatırken aldığı keyfe hak veriyorum.

FM 2010 sitemizde incelemesi yayınlandığı için Miles Jocabson’ın oyun hakkında anlattıklarını es geçiyor ve Miles Jacobsun’un bizlerle paylaştığı ilginç detaylardan sizler için seçtiğim bir kaçını yazmak istiyorum.

İyi haber, kötü haber rutinini her zaman sevmişimdir, o yüzden tekrarlamakta sakınca görmüyorum.

İyi haber: Çin ve İngiltere’den sonra en çok Football Manager oyuncusu Türkiye’de. Miles Jacobson kesin bir rakam telaffuz etmedi ama yüz binlerce Türk FM oyuncusu olduğunu söyledi. Video oyun kültürü zayıf bir ülke olan Türkiye’de bu kadar FM oyuncusu olması beni şaşırttı. Menajerlik oyunlarına olan bu yoğun ilgiyi ancak Türk insanının futbola olan aşkıyla açıklayabiliriz diye düşünüyorum.

Kötü haber; Kötü haber deyimi belki tam oturmuyor çünkü nereden baktığınıza bağlı; Türk oyun severlerin %97 FM’yi korsan olarak oynuyor. Gerçekten inanılmaz bir rakam! Sports Interactive’s açtığı oyunu orijinal olarak alacam imza kampanyası ise hedeflenen sayı 10 bine ulaşamamış. Miles Jacobson, bu şartlar altında oyunu Türkçeye çevirmelerinin karlı olmayacağını söyledi. Kendisine hak vermemek elde değil.

Football Manager 2010 Sunum

1 Yorum

Bir cevap yazın