Football Manager 2010

Sonbahara jet hızıyla girişimizle beraber oyun dolu bir dönemi de kucakladık. Aslında kimin kimi kucakladığı tartışılır ya neyse. Yılın sonuna yaklaşırken birbiri ardına patlayan oyun bombaları, ekran karşısında ne kadar süre kıpırdamadan durabileceğimizi test eder cinsten adeta. E haliyle en popüler spor futbol da bu hareketlilikten üzerine düşen payı çıkartıyor. Ulusal ligler ve uluslararası turnuvalar tüm heyecanıyla sürerken, beklenen yapımlar da arka arkaya oyun raflarındaki yerlerini aldı. Eh biz de gücümüz yettiğince bu oyunları sayfalarımıza taşıdık.

Tam “oh PES 2010’u da hayırlısıyla atlattık; artık sonunda 2010 ibaresi bulunan bir oyun görmeyeceğim” diye düşünürken Football Manager’ın aklımdan tamamen çıkmış olduğunu fark ederek irkildim. Doğru ya menajerlik oyunlarının kralı, yeni bebeğiyle görücüye çıkmak üzereydi. Mutluydum çünkü muhtemelen bugüne kadar yapılmış en iyi menajerlik oyunlarından biriyle tanışacaktım (acaba?); huzursuzdum çünkü 2010 yılı daha gelmeden beni kendisinden bıktırmayı başarmıştı.

Kendi kendime merakla beklediğim oyunlardan herhangi birinde 2010 ibaresi var mı veya bu oyunlarda bir çim saha ile karşılaşma ihtimalim nedir sorularını sorarken Football Manager 2010 kurulumunun tamamlanmış olduğunu fark ettim.

FM 2010

Öncelikle belirtmeliyim ki Football Manager 2010, ne yazık ki, Championship Manager 2010 gibi Türkçe dil desteğine sahip değil. SEGA ve Sports Interactive Türkçe dil desteğini daha sonra çıkaracakları bir yamayla ekleyebileceklerini; ancak bunun için 10bin imza istediklerini açıklamıştı. Bu kısa hatırlatmayı da yaptıktan sonra Football Manager 2010 okyanusuna balıklama atlıyoruz.

Football Manager 2010 2

Her yeni FM oyununda takımlar hakkında daha da detaylı bilgiler sunuluyor.

İlk olarak dikkatimizi seçebileceğimiz oldukça fazla lig olması çekiyor. Avustralya, Güney Kore, Meksika, Şili, Uruguay gibi biraz olsun eli yüzü düzgün liglerin yanında Çin, Malezya, Hindistan, Singapur ve Hong Kong gibi ilginç ülkelerin liglerini de seçebiliyoruz. Tam 51 ülke ligi ve alt ligleri FM 2010 ile oynanabilir konumda.

İstediğimiz ligleri oynanabilir olarak seçiyoruz ve veri tabanı genişliği ayarını da yapıp, menajer oluşturma kısmına geçiyoruz. Resimdir, geçmiş deneyimdir, doğum tarihidir, milliyettir, ıvır zıvır bilgileri doldurduktan sonra menajerlik kariyerimize başlayacağımız takımı seçip yeni sezona atılmaya hazırız.

Ahhhh. En önemli şeyi unuttuk… Tamam, hemen paniğe kapılmayın. Alt+TAB ile masaüstüne kısa bir dönüş yapın ve şöyle güzel bir şarkı listesi hazırlayın kendinize. Bu uzun bir yolculuk olacak…

Football Manager 2010 3

Menü tasarımında kullanılan açık tonlar Championship Manager 2010’dan sonra biraz yorucu geldi bana.

Bir cevap yazın