Flash FC–515 İle Normal Pilleri de Şarj Edebiliyorsunuz

Piyasada satılan standart pillerin şarj edilemeyeceği hatta bunun tehlikeli olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Flash FC-515 bu durumu sona erdirdiğini iddia eden bir şarj cihazı.

Flash FC-515 Alkali Pil Şarj Cihazı

Flash FC-515 Alkali Pil Şarj Cihazı

Flash FC-515 alkali pilinizi şarj ederken (20 kereye kadar) sürekli yaptığı ölçümlerle bu süreci güvenli hale getiriyor. Hatta uzun süre boş kalan pillerin şarjı mümkün olmadığından böyle bir pil taktığınızı algılayarak şarj etmeyi reddediyor.

Normal alkali pilleri şarj ederek tekrar tekrar kullanabilmek pillerin ekonomik ömrünü 10 – 20 kat uzatmak anlamına geliyor. Bu sayede çevre kirliliğine en büyük zararı veren pil atıklarını da azaltmış oluyorsunuz. Sadece bir tek atık pilin 600 ton suyu kirletebildiğini düşünürsek Flash Alkali Pil Şarjı gerçekten övgüyü hak ediyor.

FC-515 ile AA ve AAA boyutundaki Alkali / Ni-MH / Ni-Cd pilleri şarj edebiliyorsunuz. Ürünün satış fiyatı ise KDV dahil 59.90 TL.

14 Yorum

 1. Şenol EKER

  Ayrıca bu aletin çok enetesan bir özelliği var: Sadece Türkiye’de satılıyor. İsterseniz Google’da bir bakın 🙂
  Yani dünyayı yerinden oyunatması gereken böyle bir buluşun sadece satış siteleriyle hıyarım var diyeyin peşinden tuzluğunu alıp koşan bazı haber siteleri / gazeteler dışında yayınlanmaması da enteresan.
  Pillerle ilgili en ufak bir gelişmede üniversitelerin, meslek kuruluşlarının birçok testleri denemeleri olmasına rağmen bunun kerameti, kendinden menkul. Kendi iddiası dışında -şarj edilmesi mümkün olmayan- alkalin pili şarj ettiğine dair hiç bir veri yok.
  Benin bu kadar riske edecek elli altmış liram yok. Alacak olanlara “hayırlı olsun” diliyorum 🙂

  • Mustafa Seven

   Şenol arkadaşım niye cihazı test etmeden böyle bir yorum yapıyorsun? Bu iş senin anlattığın kadar basit mi günümüzde hele elektronik bir cihazı bu şekilde satabilirler mi biraz mantıklı ol test et ondan sonra yorum yap.

  • Can DENİZ

   Gerçekten kullanmadan , denemeden körü körüne yorum yapmışsınız. Bu cihazı aldım ben. Kullandım , test ettim. Çok iyi bir şekilde çalışıyor. Bede imkansız sanıyordum ama gerçekten şarj ediyor. Duracell Turbo Max pil ile denedim be. Göstergesinde boş gösteren pili tam dolu olarak şarj etti. Oyuncak araçta sıfır pil performansı ve süresini verdi. Kendim test ettim. İnanması zor olsa da çalışıyor kardeşim. Merak etme. Hemen aynı cihazdan birtane daha aldım. olurda satıştan kalkar diye. O kadar pil firması var ki. onların hiç hoşuna gitmeyecektir. Ve piyasadan çekeceklerdir bu ürünü…. Benden size tavsiye. Deneyin.

 2. Tahir

  Yıllar öncesinde yüksekokulda elektronik hocamız alkalin pilleri de normal şarj cihazlarıyla şarj edebilirsiniz diyordu. Demek ki “patlayabilir”, “risklidir” vs denmesi tamamen kar hırsındanmış.

 3. Şenol EKER

  Resmin üzerine dikkatle bakarsanız orada patent numaraları var. Örneğin USPTO dan patent içeriğini incelerseniz, şarj falan etmediğini görebilirsiniz.
  Patentin konusu şu:
  1,5 voltluk bu pillerin 1 volta yaklaşınca takıldığı cihazı çalıştırmaz, böyle bir pil uyarılır ve çıkış gerilimi yükseltilir. Böylece pil iliklerine kadar sömürülür.
  Ancak burada pil bir defa bittikten sonra yapılacak “şarj(!)” işlemi sonucunda orijinal ömrünün çok az bir kesiri kadar süre iş göreceği, ikinci şarjda bunun daha da düşeceği söylenmiyor.
  sonuçta şarj etmeye uğraşmak, pili takıp çıkarmak bu kadar bir faydaya değmeyecektir büyük oranda.
  En önemlisi de, pil bu kadar “iliklerine kadar” sömürülmek istediğinde aynı zamanda muhafaza olarak da kullanılan elektrodun delinip içindeki elektrolitiğin akarak cihaza zarar verme ihtimalinin yüzlerce binlerce kat arttığından da bahsedilmiyor 🙂

  Şarj etmeyi planlıyorsanız, NiMh ya da benzeri bir şarj edilebilir pil kullanmalısınız.

 4. Ziyaretçi

  çok tehlikeli insan hayatını riske atıyorlar böyle bi saçmalık olurmu alkalin pil şarj edilemez kullan at diye bişey var bu cihazı yetkili merciğlerin incelemesi lazım

 5. Okan

  Duraccel piller hariç bütün alkalin pilller 20 kereye kadar sarj oluyor
  ben kendim yaptıgın düzenekte oluyor ama duracelllerde oyle bir düzenek varki 2. sarjı kabul etmiyor patlıyor!!!
  gerçi bunu bütün pilcilerin bilmesi lazım normal pil cinko karbon piller dir..
  Alkalin pillerin kutupları ters ayrıca teknolojisi farklıdır uzaktan kumanda gibi az enerji ile çalışan cihazlara konmaz cihazınız bozulur …Alkalin piller yüksek güçlü cihazlara konabilir(fotoraf makinası arabalar vs)
  En iyi sarj olan alkalin pil VARTA dırr…

 6. Halit

  doğru söylüyor olabilirsin o zaman yorumda bu dediğini belirtmiş olsalardı sanırım belirtilmemiş tabiki alkalinle normal piller farklı o zaman bu cihaz alkalin pilleri mi dolduruyor

 7. Okan

  Sadece alkalin pil dolumu yapıyor ki günümüzdeki sarj cihazları ile bunu yapabilirsin yeterki duracell marka olmasın (özellikler turbo olanını patlama riski var.Bende balon gibi sişti ama olsun) geri kalanda sorun yok yani
  A:cihaz fake
  B:neyk
  A:fake ulan feyk sahte yani al bak burda alkalin yazıyor
  B:ben bunu alkalin pil satan yerden aldım bunda birsey yok…:D
  A:amln@ koyayım üstüne bakıyor lannnnn

  bir gora klasiği

 8. Okan

  pahalı olan pil patlıyor ayrıca 1000 defa teoride mümkün pratikte 250 kere bile sarj desarj işlemi olamaz 😀
  ucuz alkalin pillerde problem yok marketlerde satılan piller Dia pil yada power-bim billeri gibi sarj olabilmekte

 9. Ömer

  Merhabalar
  25 yılı aşkındır hayatımın birçok döneminde piller ile haşır neşirim.
  onlarca (100 demiyorum henüz o sayıya ulaşamadım 🙂 ) farklı şarj cihazını ve yüzlerce marka model farklı çeşitteki pilleri test ettim, kullandım. bu aralar En çok elimin altında kolayıma gelen La Crosse BC-700 kullanıyorum. Şu an bile elimde en az 8-10 tane farklı model Li-ion şarj cihazı var diğerlerini saymıyorum.

  Soru şu Alkaline piller Şarj olur mu ? / Cevap evet.

  Ancak Alkaline pillere uygun şarj cihazlarıyla şarj etmek gerekiyor.

  Kontrol mekanizması olmayan Yüksek akımlı bir cihazla şarj etmeye çalışırsanız patlama, düşük akım uygun olmayan voltaj da bir cihazla şarj etmeye çalışırsanız akma (çok uzun süre cihazda unutulursa aynı zamanda patlama) riski var, aynı diğer pillerde olduğu gibi. Kontrol mekanizması olan bir cihaz ile şarj etmeye çalışırsanız şarj edilemiyor diye hata mesajı verecektir zaten 😉

  Alkaline pillerin genelde 1.7 volt ile şarj edilmesi tercih ediliyor- 1.74 volta gelindiğinde şarj kesiliyor, tabi şarj sırasında akım miktarı da önemli (yeni nesil Nickel Zinc (1.6 volt) pillerde olduğu gibi pilin ısınmasına olanak vermeyecek düşük akımla şarj edilmesi uygun).

  Kötü tarafı ise her şarj edildiğinde bir öncekine oranla kapasitesi düşecektir. Ancak bu haliyle bile normalin en az 5 – 10 katı kadar kullanılabilirler ki bu sanırım iyi birşey :)).
  Alkaline pilin gücü ;
  4 Adet Ni-Mh pil kullandığınızda 4×1,2= 4,8 volt elde ederken
  4 Alkaline pilde 4×1,5= 6 volt elde ediyorsunuz
  1,2 volt yani 1 adet Ni-Mh pil daha fazla voltaj 🙂
  Yakında Tahtı sarsılacak alkalin pillerin Yeni nesil 1.6 volt Nikel Çinko piller geliyor hatta geldi 2000 mA kapasite üzerinde

  Eskiden şarj işlemleri bir iki transistör, direç, diot vs ile yapılırdı. Günümüzde mikro işlemcilerle yapılıyor ve de oldukça ucuz fiyatlara. Bu da çok daha kararlı, kontrollü ve güvenli şarj imkanı veriyor. Uygun şekilde şarj işlemi yapamazsanız ni-cd yada metal-hybrid pillerde patlar yada akar ;).
  Bu arada alkali pillerin şarj ı ülkemizde yeni yeni duyuluyor olsa da yurt dışında daha öncesinden beri var. Hatta Ebay da “alkaline battery charger” diye arattığınızda onlarca model geliyor.

 10. ufuk duygun

  Ömer bey, BC-700 şarj cihazı nereden alabilirim? Türkiye’de her hangi bir yerde satılıyor mu? Bir de BC-900 modellerini gördüm internette. 700 kafi mi, 900’ün avantajları var mıdır?

Bir cevap yazın