Firefox’un Fendi, Internet Explorer 6’yı Yendi

Firefox’cular sevinin, sayınız Internet Explorer 6’yı kullananları geçti. Net Applications’un verilerine göre Firefox’un web tarayıcı piyasasındaki payı %24.1’e çıktı. Internet Explorer 6’nın payı ise %23.3’e geriledi (eylül ayında oranlar %23.8’e %24.4’dü).

Elbette Internet Explorer 6’yı kullananların sayısı yakında sıfıra inecek çünkü Internet Explorer, 8. sürüme çoktan yükseldi ve Microsoft IE6’ya artık hizmet sunmuyor. Dile kolay IE6 çıkalı 8 yıldan fazla oldu. Buna rağmen payının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İlginç bir istatisik daha var: Internet Explorer 7 ve 8’in payı sırasıyla %18.6 ve %20.5. Yani IE6’dan daha gerideler. Bunun nedeni birçok kişinin hala Windows XP’yi kurup kullanması ve kullanıcıların çoğunun IE8’i yükleyecek kadar bilgi ve deneyime sahip olmaması.

Öte yandan Apple Safari ve Google Chrome web tarayıcıları sadece %4 ile kafa kafaya mücadele verirlerken, İskandinav mucizesi Opera %2’de kaldı. Kısacası eğer Internet Explorer sürümlerini bir bütün olarak düşünmez isek, Firefox en popüler web tarayıcısı konumuna yükseldi. Rekabet adına bu iyi bir haber.   

Bir cevap yazın