Firefox, IE 9’dan önce GPU hızlandırması destekleyebilir

Geçtiğimiz hafta Microsoft Internet Exlorer 9’un internet sayfalarını gösterirken GPU hızlandırma desteği sunacağı haberini vermiştik.

Microsoft Windows ve Windows Live bölümünün başkanı Steven Sinofsky IE8’in bir Bing haritasını 14 fps hızında yaratılmayabildiğini (render) göstermişti. Donanımsal hızlandırma desteği sayesinde IE9 bu hızı 60 fps seviyesine çıkarıyor. Kesinlikle etkileyici bir artış!

Ancak GPU’nun gücünü tarayıcıya sunmak sadece Microsoft’un  akıl ettiği bir şey değil. Mozilla’nın da benzer bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Microsoft’un IE9 sunumunu yaptığı gün Mozilla geliştiricilerinden Chris Blizzard twitter’da şunu yazmış “İlginç, biz de Firefox için Direct2D desteği üzerinde çalışıyorduk. Eminim biz daha önce bu desteği sunarız :)”

Her ne kadar hem Mozilla hem de Microsoft donanımsal hızlandırmalı tarayıcılarını ne zaman çıkaracakları hakkında herhangi bir yorumda bulunmasalar da Firefox geliştiricisi Bas Schouten DirectWrite ve Direct2D üzerindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bir süre önce Firefox üzerinde Direct2D desteği için çalışmaya başladım (bug 527707). O zamandan beri de önemli aşama kaydettik ve Firefox’a GPU’yu kullanarak Direct2D desteği getirmeyi başardık (buna menü çubukları ve diğer arayüz elemanları da dahil). Değişik bir görünüm sunmadığından herhangi bir ekran görüntüsü koymuyorum. Ancak bazı teknik verileri paylaşıyorum: Windows 7 ve güncellenmiş Vista üzerinde alınmış performans değerleri!

Schouten, Direct2D ve Windows’un Grafik Aygıtı Arayüzü (GDI) arasındaki başarım farkını gösterdiği grafiği aşağıda görebilirsiniz. Sistemde Intel Core i7 920 işlemci ve ATI Radeon HD 4850 GPU kullanılmış.

Firefox GDI ve Direct2D Başarım Farkı

Bir cevap yazın