Firefox 7’de Adres Çubuğunda http:// Olmayacak

Mozilla, adres çubuğunda bulunan protokol önekini kaldıran ilk sürümünü test etmeye başladı.

Firefox da bundan sonra Chrome’da olduğu gibi http://www.deneme.com yerine www.deneme.com olarak adresleri gösterecek.

Firefox Protokol Önekini Kaldırıyor

Firefox Protokol Önekini Kaldırıyor

Bu değişikliğin Eylül ayında yayınlanması beklenen Firefox 7 ile birlikte kullanıma sunulması bekleniyor. Oldukça yüzeysel bir değişiklik gibi görünse de temel amaç kullanılan protokol önekini kaldırarak kullanıcının nerede olduğunu daha rahat görmesini sağlamak. Firefox bir adım daha ileri giderek “www” veya URL’nin alt alanadını da silik gösteriyor ve adresin sonunda bölü işareti varsa kaldırıyor.

https:// protokolü kullanırken Firefox 7 bu öneki göstermeye devam edecek. Bu sayede kullanıcı “güvenli” bir sayfada gezdiğini bilecek. Kullanıcılar adres çubuğundan kopyaladıkları zaman ise adresin başına protokol öneki eklenecek.

Mozilla bu değişiklikle Chrome ve Opera’nın yolundan gittiği belirtiyor. Chrome bu öneki Nisan 2010’da yayınlanan beşinci sürümünden itibaren göstermemeye başlamıştı.

1 Yorum

  1. LORDTEK

    Ben Firefox7 kullanıyorum. Ben de diyordum neden ben http diye yazmaya başlarken wttp diye gidiyor 🙂 meğersem amcamlar kullanmaktan vazgeçiyorlarmış da https yazacakken de wttps oluyor tekrar başa dönüp w=>h değişimini yapmak zorunda kalıyorum.

Bir cevap yazın