Firefox 5 Çıkış Tarihi 21 Temmuz Olarak Açıklandı

Mozilla, Firefox internet tarayıcısının 5. sürümü için 21 Temmuz dedi.

FirefoxŞu an Firefox 5’in ilk deneme sürümü Firefox 4.2a1pre indirilebilir durumda. Mozilla Firefox 5’i bu deneme sürümünün üstünden geliştiriyor. Mozilla’nın Firefox 5 için verdiği tarih ise 21 Temmuz. Bu tarihten yaklaşık beş hafta önce son bir beta sürümü yayınlanacak. Betadan gelen düzeltmeler ile -bir aksilik olmazsa- beş hafta sonra Firefox 5 kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Bunun yanında Mozilla, Firefox 6 için de çalışmalarına başlamış durumda. Henüz Firefox 6 ile pek bir bilgimiz yok, ama Mozilla’nın Firefox sürümlerini hızlandırdığını düşünürsek, Firefox 5’ten dört ya da beş ay sonra Firefox 6’ı görebiliriz. Ayrıca, Mozilla Firefox deneme sürümlerinde pre kodlamasını da terkediyor ve Google gibi nokta ve numaralandırma sistemine geçiyor. Bu numalandırmalar ile Firefox’un deneme ve beta sürümleri hakkında daha net bilgi sahibi olmak mümkün.

1 Yorum

  1. Gökhan

    Sürüm atlatma olayı nedir böyle google ın 2 yıllık mazisinde versiyon 10 çıktı. Yılların IE si henüz 9 versiyonuna geçmişken mozilla da 4 versiyonuna yeni geçti. mozillada chrome dan esinlenmiş bir tasarımla çıktı. tasarımla kalmayıp versiyon atlama olayınıda benimseyerek art arda 5 ve 6 yı çıkaracak. eskiden ne güzel gidiyordu 0.5-0.7-1-1.5-2 şimdi 4-5-6 diye hoppala gidiyor. millet bir şeye alışmadan yenisi çıkıyor. bence mozilla 4 versiyonuna güncellemeler yaparak ilerlemeli.

Bir cevap yazın