Firefox 4 İle Gelecek Yeni Özelliklerin Bir Kısmı Belli Oldu

Mozilla’nın, bir süredir Firefox 4’ü geliştirmekle meşgul olduğunu biliyoruz. Peki Firefox 4, hangi değişiklikler ve yeni özellikler ile beraber gelecek, cevabı haberimizde.

FirefoxFirefox, Chrome ve Safari gibi güçlü rakiplerin de internet tarayıcı pazarına girmesiyle eski popüler günlerinden biraz uzaklaştı diyebiliriz. Özellikle performans olarak Chrome, internet tarayıcılarına yeni bir soluk getirdi ve Chrome kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Mozilla’da bu durumun farkında ve yeni özellikler ve performans artışları ile Firefox’u eski popüler günlerine getirmeyi hedefliyor. Firefox’a gelecek en büyük değişiklileri ise Firefox 4’de göreceğiz. İsterseniz önümüzdeki haftalarda ilk beta versiyonu yayınlacak Firefox 4’ün neler getireceğine kısa bir göz atalım.

  • Firefox tuşu: Sık kullandığınız menü seçeneklerine ulaşmak artık daha kolay (bu özellik iptal edilebilecek).
  • Aero Glass arayüzü: Sonunda Firefox’da Aero Glass desteğine kavuşuyor. Önceden üçüncü parti yazılımlarla bu destek sağlanıyordu.
  • Özelleştirilebilir tab menüsü: Menü tuşlarını sürükle bırak yöntemi ile özelleştirebileceğiz.
  • Yer imleri tuşu: Daha aktif bir sık kullanılanlar menüsü.
  • Tab tuşları artık üstte: Bu özellik iptal edilebiliyor.

Mozilla, rakiplerinde bulunan özellikleri Firefox’a da adepte etmiş gözüküyor. Eğer performans olarak da iyileştirmeler gelirse Firefox 4, tarayıcı savaşlarına tekrar heyecan getirebilir. Fakat Firefox 4 için bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Zira Mozilla, Firefox 4’ü bu yılın sonlarına doğru yayınlamayı planlıyor.

Firefox geliştiricilerinin, Firefox 4’ü anlattığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

(Youtube)

Kaynak: Neowin

Bir cevap yazın