Firefox 4 Beta 2 Yayınlandı

Firefox 4 beta 1 sürümü bu ayın başlarında yayınlanmıştı bugün ise yeni bir beta sürümü internete verildi. Yeni sürümde en çok göze çarpan şey dil desteğinin genişlemiş olması. Ne yazık ki bu diller içinde Türkçe hala yok.

En yeni Firefox 4 sürümü pek çok ince ayrıntının yanında App tabs isimli önemli bir özellikle birlikte geliyor. En çok eriştiğiniz siteler için App Tabs yaratarak o sitenin bütün bilgilerinin sekmede görünmesi yerine sadece ikonu göründüğünden yerden tasarruf ediyorsunuz.

İstediğiniz siteye App Tab yaratmak için o sekmeye sağ tuşla tıklayıp “Create App Tab” seçeneğine basmanız yeterli oluyor. Bu küçük ama etkili özelliğin sekme çubuğunun düzenlenmesinde önemli rol oynayacağı belli oluyor. Aşağıdaki YouTube videosundan App Tabs’ın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Daha önce yaptığımız tarayıcı yarışları hız testinde Mozilla’nın rakiplerinin oldukça güçlü olduğunu görmüştük. Bu bakımdan Firefox 4, yarışta biraz geri kalmaya başlayan Mozilla için önemli bir sınav olacak. Hız konusunda önemli iyileştirmeler yapacağını iddia eden ve bir zamanlar sekmeli tarayıcıyı hayatımıza sokarak alışkanlıkları değiştiren Mozilla, App Tabs ve Tab Candy gibi özelliklerle eski günlerine yeniden dönmek istiyor.

Firefox 4 beta 2’yi buradan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın