Firefox 3.6.4 Çıktı: Tarayıcı Çökmelerine Son

FirefoxMozilla, sevilen Firefox tarayıcısının en son sürümü 3.6.4’ü duyurdu. Bu sürüm büyük değişiklikler getirmiyor ancak önemli bir özelliği bünyesinde barındırıyor: Üçüncü parti eklentiler (Adobe Flash gibi) nedeniyle tüm tarayıcının çökmesinin önlenmesi.

Buradan indirebileceğiniz en son sürüm pek çok hatayı düzeltiyor ve tarayıcının genel kararlılığını artırıyor. Ancak ortalama kullanıcılar için en önemli olan özellik tarayıcının eklentiler tarafından çökmesine karşı özel bir korumayla desteklenmiş olması (bu özellik Google Chrome’da vardı).

Crash protection özelliği eklentilerin ayrı bir süreç olarak çalışmasını sağlıyor. Eskiden bir eklenti çöktüğünde Firefox tamamen kapanırdı. Ancak bu yeni özellik sayesinde tarayıcı çalışmaya devam edecek; sadece çöken eklenti devre dışı bırakılacak. Eklentinin yeniden başlatılması içinse sayfayı yeniden yükle demeniz yeterli.

Herhalde bu gelişmeyi rekabetin son kullanıcıya sağladığı faydalardan birisi olarak görmek yanlış olmaz.

1 Yorum

  1. manyaque

    kusura bakmasın ama uzun yıllardır bu savaşın içinde olmasına rağmen sadece explorerın 1 adımcık önünde olmayımı yeterli gördüğünden bir türlü kendini adam edemedi sonunda chrome da geldi aklı başında browser sayısı çoğaldı ben pek hayırlı görmüyorum sonunu browser tabanlı oyunlarda hile yapmak için eklentileri kullananlarda olmasa…

Bir cevap yazın