Firefox 3.6 2010 başına ertelendi

Görünüşe göre Mozilla daha önce söylediğinin aksine Firefox 3.6’yı yıl sonuna yetiştiremeyecek. Mozilla’nın Wiki sitesinde yapılan açıklamaya göre 3.6 sürümünün 2010’un ilk çeyreğinde çıkması planlanırken, 4.0 sürümünün betasının 2010 yazında, final sürümünün ise 2010 sonu 2011 başında çıkması planlanıyor.

Namaroka kod adlı Firefox 3.6 sürümünün önemli başarım artışları sunması ve arayüz üzerinde değişiklik yapılmasına izin veren Mozilla Labs’ın Personas projesiyle birlikte gelmesi bekleniyor. Arada bir de Firefox 3.7 sürümünün çıkması söz konusu, bu sürümde uygulama açılış süresinin kısaltılması ve eklenti geliştirilmesini ve yüklenmesini kolaylaştıracak Jetpack sisteminin getirilmesi öngörülüyor.

Firefox 3.7 ve 4.0 Kullanıcı Arayüzü4.0 sürümününde Mozilla Electrolysis adını verdiği yeni bir özellik getirecek. Bu özellik Google Chrome’dakine benzer şekilde her sekmenin kendi özel görevi olmasını ve bir sekmeye bir şey olduğunda diğerlerinin bağımsız olmasını sağlayacak. Tabi bu sürümde geçtiğimiz günlerde değindiğimiz gibi önemli arayüz değişikliklerinin olması da söz konusu.

Chrome’un eklenti desteğini edindiği, Microsoft’un Internet Explorer’ı geliştirdiği ve Opera’nın JavaScript işleme süresini kısalttığı ve yeni özellikler eklediği şu günlerde Mozilla’nın da bir silkinip kendine gelmesi gerekiyor. Umarız 3.6, 3.7 ve son olarak 4.0 sürümü, sadık Firefox kullanıcılarını tatmin edecek yeniliklerle gelir.

Bir cevap yazın