Firaxis Sıra Tabanlı Bir XCOM Oyunu Üzerinde Çalışıyor

Şükürler olsun!

X-COM, bilgisayar oyunlarıyla 90’lı yıllarda tanışmış oyunseverler için strateji, taktik ve bilim kurgu öğelerini en iyi birleştiren oyunlardan biriydi kesinlikle. Beş oyunluk seri, 1998 ve 2001’de çıkan son iki oyunla hayranlarını hayal kırıklıklarına sürüklemiş olsa da; X-COM bir efsane olarak yaşamaya devam etti. Ta ki 2K Marin’in X-COM’u BioShock kılıklı bir FPS olarak yeniden canlandırma (reboot) projesine kadar…

Neyse ki artık gözlerimiz kapalı beklemek durumunda değiliz. Zira Game Informer’ın son sayısı, Sid Meier ve Jeff Briggs’in oyun stüdyosu Firaxis Games’in XCOM: Enemy Unknown adında sıra tabanlı bir strateji/aksiyon oyunu üzerinde çalıştıklarını ortaya çıkardı (muhtemelen bir UFO: Enemy Unknown/ XCOM: UFO Defense yeniden yapımı) . Evet, MicroProse’un ruhu bir şekilde yaşayacaksa bunu Firaxis’ten başkası yapamazdı sanırım.

Şimdilik elimizde fazla bir detay yok. Tek bildiğimiz serinin klasik oynanışının korunacağı ve çevrenin tamamen yıkılabilir olacağı. Öte yandan 2K Marin’in de işin içinde olduğunu düşünürsek, hikayenin FPS oyunuyla paralellikler taşıyacağını öngörebiliriz. Daha fazla bilgi içinse biraz daha beklememiz gerekiyor sanırım.

2 Yorum

Bir cevap yazın