Finlandiya’da 1 Mbps Bağlantı Artık Bedava

Finlandiya geniş bant internet bağlantısını yasal hak olarak tanıyan ilk ülke oldu. Buna inanmakta zorlanabilirsiniz ancak Finlandiya’yı başka Avrupa ülkeleri de izleyecek gibi görünüyor. Finlandiya’da yaşayan “her bir birey” bedava 1 Mbps internet bağlantısı kullanabilecek.

Durun, haber yalnızca bununla da sınırlı değil. Finlandiya’nın ulaştırma ve iletişim bakanlığı 2015 yılında 100 Mbps bağlantı hakkı vermeyi planlıyormuş. Duyduğumuza göre sırada Birleşik Krallık ülkeleri var.

Yorum size ait. Türkiye’de acaba 2015 yılında 1 Mbps bağlantı yasal bir hak olarak tanınır mı tanınmaz mı? Ülkelerin kendi vatandaşlarına sundukları internet hizmetleri ve bunun karşılığında onlardan istedikleri bir gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilebilir mi?

11 Yorum

 1. Tahir Meylani

   Türkiyede de 1mbit yasal hakkınız var tabiki ayda 40 küsür TL öderseniz…

  Gerçekten internet o kadar hayatımıza girdi ki artık yasal hak olma seviyesine gelmesi çokta şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan ülkemizde hala internetin bu kadar yavaş ve pahalı olması.

 2. Ziyaretçi

  İlk gördüğümde şaka veya yanlış yazılmış sandım. Ve şimdi bile cidden inanmakta zorlanıyorum. 1Mbps 4Gb kotalı internete 26 lira ödüyoruz birde üzerine telefon parası amiyane bir tabirle “Adamlar yapmış abi” denmez de ne denir buna?

 3. can

  güney korede 50 mbit bağlantı 20 küsür lira. (gittim gördüm)

  bizde 1 mbit sınırsız bağlantı 45 lira.

  mbit başına, güney kore vatandaşlarına kıyasla tam 100 kat daha fazla para ödüyoruz.

  bakın 5 kat 10 kat değil, 100 kat fazla para ödüyoruz. dünyada böyle fahiş fiyatlandırılan başka bir hizmet, mal yok. elmas, elektronik, sağlık hizmetleri, ilaçlar, bunlardan her biri dünyanın herhangi bir yerinde, bir diğer yerde olduğundan en fazla 10-15 kat daha pahalı olabilir.

  100 kat pahalı hizmet, insanın inanası gelmiyor değil mi? 

 4. Ziyaretçi

  Şu anda dünyada internet’in en pahalı olduğu ülke Türkiye. TTnet bünyesinde çalışan üst düzey yetkililerin iletişim adreslerini bulup, hukuk sınırları içerisinde sövünüz, rahatsız ediniz. Yan gelip yatarak, haksız yere yedikleri paraları tasavvur edin. Legal hırsızlık.

 5. ulas

  biz yer altından çıkan suya, doğalgaza bile fahiş fiyat ödüyoruz.
  altyapı ve teknoloji yatırımı yapılan ve pahalı bir sektör olan haberleşmede, 100mbit nasıl bedava olabilir ki? 1 mbit bile olmaz…

  o zaman ayda 10 ton su bedava olsun, 100mküp doalgaz da bedava olsun… sadece internete odaklanmışsınız.. internetin en son ayaklanacağımız şey olmsı lazım..

Bir cevap yazın