Finlandiya 1 Mbps İnterneti Yasal Hak Olarak Gören İlk Ülke Oluyor

Siz hala interneti eğlence aracı olarak mı görüyorsunuz?

İnternetFinlandiya hükümetinin 1 Mbps internet erişim hakkını yasal hak olarak tanıyan ilk ülke olma planladığını daha önce sizlere duyurmuştuk. “Eee ne var bunda” diyorsanız. Yasal hak kavramını biraz daha açmamız gerekiyor sanırım. Finlandiya, bu yasa ile Finlandiya topraklarında yaşayan tüm vatandaşlarının şartlar ne olursa olsun internete girmeye hakkı olduğunu kabul etmiş oluyor. Hatta bu hak çerçevesinde Finlandiya’da isteyen herkes 1 Mbps internet erişim hakkına ücretsiz sahip oluyor.

Hayır, bu bir ütopya falan değil, önümüzdeki ay Finlandiya’da 1 Mbps ücretsiz internet uygulaması başlıyor. Ayrıca Finlandiya Hükümeti 2015 yılına kadar ülkede tüm vatandaşlara 100 Mbps hızda internet hizmeti sunacaklarını da açıklamış.

Neyse ki, Türk insanı mynet-okey pardon internetsiz de yaşayabiliyor :).

6 Yorum

  1. goro

    Bu kararla teknik bir takım konuları atlamışlar, düşününki fiber kabloda verilebilen en düşük hız 10 mbit, bu kararla eski hatlarını sürekli altyapıda yenilemek zorunda kalacaklardır, teşvik olması güzel, ama ülkenin ideal hatları üstünden verilebilir olmalıydı, telefon hattını nerdeyse kullanan kimse kalmadığında kararın yanlışlığı meydana çıkacaktır.

    Tecrübe, ilerde buna benzer bir yasamız çıkarsa bizimkiler bunları göz önünde bulundururlar, ülkemizde de sabit telefon aboneliği hızla azalıyor.

Bir cevap yazın