Final Fantasy XIII Balon Mu?

Final Fantasy XIII, sadece Japon RPG’si severlerin değil neredeyse bütün RPG severlerin uzun süredir beklediği oyunların başında geliyordu. PlayStation 3’ün potansiyelini sonuna kadar kullanması bir kenara; bağımlılık yaratan oyun sistemi ve destansı hikayesiyle bugüne kadar yapılmış en iyi rol yapma oyunları arasına gireceğini iddia edenler dahi vardı. Geçtiğimiz yaz Tokyo Game Show’da yaptığı şovdan sonra daha bir merakla beklenir olmuştu FF XIII.

Ancak oyunun çıkışının üzerinden henüz birkaç gün geçmişken Japonya’dan gelen haberler pek de iç açıcı değil. Evet oyun ilk gün 1 milyon satmış olabilir (gerçi bu rakam serinin önceki oyunlarının içinde en yükseği değil), ancak oyunun aldığı eleştiriler gerçekten ciddi. Özellikle de abartılmıyorsa!

Final Fantasy XIII SS1

Oynanabilirliğin hiç geliştirilmemiş olduğu eleştirisi gerçekten çok ciddi!

Oyun hakkında görüşünü bildiren önemli oyun sitelerinden derlediğimiz eleştiriler şu şekilde:

Aşırı derecede çizgisel oynanış: Aslına bakarsanız JRPG’lerin eleştiri aldıkları genel noktalardan biri çizgisel oynanışları olur, ancak açıkçası FF XIII’ün aşırı derecede çizgisel olmasını kimse beklemiyordu.

 

Oyunun geneli, özellikle de dövüş sinematikleri, bir süre sonra tekrar etmeye başlıyor.

 

Oyunda çok fazla kasaba yok ve etrafta dolanmak uzun bir maraton gibi.

 

Tüm oyun sistemi Final Fantasy X’in bir kopyası gibi.

 

Tüm partimiz her dövüşten sonra tamamen iyileşiyor. (Yok artık!!)

 

Çatışmalardan kaçamıyoruz. Yani düşmanlardan saklanarak kurtulamıyoruz,. Bu da demek oluyor ki bizden çok çok güçsüz de olsalar dövüşmek zorundayız ve bu da bir süre sonra oldukça can sıkıcı bir hal alacaktır. (Gerçekten rezillik desem?)

 

Yaratık çağırma ve dönüşme sinematikleri çok kötü (imiş).

 

En iyi taktik durmaksızın saldırmak. Ne bir strateji ne de bireysel beceri, tamamen gereksiz.

 

Alışveriş sistemi kullanışsız ve kötü tasarlanmış. Satın alınabilecek eşyalardan daha iyisine genelde sahip oluyoruz. Oyun bu noktada hiç ödüllendirici değil, ki bir RPG oyununun kalbinde oyuncuyu ödüllendirmek yatar.

 

Dövüşlerde işe yarayan yalnızca 8 eşya var ve “crafting” (eşya yapma) sistemi anlamsız.

Bütün bu eleştirilerin yanı sıra hikayenin de oldukça basit ve tam anlamıyla çöp olduğu da gelen eleştiriler arasında.

Açıkça söylemek gerekirse bu eleştiriler karşısında oldukça şaşırdığımı söylemeliyim. Ancak eğer bu eleştiriler abartılmıyorsa bunların her birinin “game breaker” (oyunun keyfini kaçırıcı) olduğunu söyleyebiliriz.

Yine de Final Fantasy XIII’ü kendi gözlerimizle görüp ondan sonra bir yorum yapmak daha doğru olacak sanırım.

1 Yorum

Bir cevap yazın