Final Fantasy 14 Online İnceleme

Ne yalan söyleyeyim, karakterimi yaratıp kendimi Eorzea’nın nefes kesen güzellikteki ortamlarına bırakmadan önce çok farklı bir Final Fantasy XIV incelemesi planlamıştım. Evet, belki hayatı boyunca J-RPG’lerin birçoğundan köşe bucak kaçmış bir oyunseverim. Hatta Ultima Online, Star Wars: Galaxies ve Age of Conan dışında uzun süreli MMO deneyimleri yaşadığım da söylenemez. Ama yine de Final Fantasy, 90’ların başında NES sahibi olmuş her oyunsever gibi benim de birçok oyununu yıllarca büyük hayranlık besleyerek oynadığım bir seriydi ve açıkçası konsolda oyun inceleyecek altyapıya sahip olmadığım için geçtiğimiz Mart ayında Oruç’un bahanelerine terk ettiğim Final Fantasy XIII’ün ardından gelen bu yeni oyun, bu kez sitemizde yer almalıydı. Üstelik Japon dostlarımız, aradan yedi yıl geçmesine rağmen hala oldukça sağlam bir oyuncu kitlesine sahip Final Fantasy XI’in ardından ikinci kez MMORPG sularında yüzmeye geliyordu. Ne var ki, Square Enix’in bu sefer kulaç atmak yerine boğulmayı tercih ettiğini görünce kafamda tasarladığım bütün satırlar da aynı suyun derinliklerinde yitip gitti.

Final Fantasy 14 1

Final Fantasy XIV, bizleri tarihleri kan ve ihanetle yazılmış şehir devletlerinden oluşan ve dev hava gemileriyle ateşli silahlara sahip muazzam doğu imparatorluğu Garlea’nun büyük tehdidi altındaki Eorzea’da geçecek fantastik bir serüvene konuk ediyor. Tahmin etmenin pek de zor olmadığı gibi bu serüvene bir karakter oluşturarak başlıyoruz.

Final Fantasy XIV, her biri oldukça farklı fiziksel özelliklere sahip ve dikkatle incelediğimizde içimizi bu yeni devasa dünyanın her karesini keşfetme isteğiyle dolduran beş ırk sunuyor bizlere. Aslına bakarsanız bunlar büyük oranda Final Fantasy XI’deki ırkların isim değiştirmiş halleri. Hyur, bu dünyanın insan ırkıyken; Elezen’ler elflere, Lalafell’ler ise hobbitlere olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. İnsan-kedi karışımı gibi duran Miqo’te ve iri kıyım kuzeylilerden oluşan Roegadyn’ler de bu tanıdık simalara eşlik ediyor. Ayrıca her bir ırk kendi içinde farklı arkaplan hikayeleri olan ikişer gruba ayrılıyor. Mesela bir Roegadyn olmayı seçersek, karşımıza iki seçenek geliyor. Ya bir zamanların acımasız ve korkusuz korsanları Sea Wolf’lardan biri oluyoruz ya da kuzeyin volkanik bölgelerinden gelen bir Hellsguard… Ancak bu seçimimizin görsellikten ibaret olduğunu; yani Japonların meşhur “şekilciliğiyle” karşı karşıya olduğumuzu anlamamız uzun sürmüyor. Zira ırkımız ve grubumuz ne olursa olsun, bütün sınıfları ve meslekleri seçebiliyoruz. Değişen tek şey, temel özellik (güç, sağlık, zeka, beceri, zihin, inanç) ve element (ateş, su, yıldırım, rüzgar, toprak, buz) puanlarının oyun başındaki dağılımı oluyor; ki bunları da  seviye atladıkça gelen yeni puanlarla artırabiliyoruz zaten.

Final Fantasy 14 Karakter Oluşturma

Görünüşümüzün dışında doğum tarihimizi ve koruyucu tanrımızı da belirliyoruz...

Square Enix’in “şekilci” yaklaşımı kendisini sınıf seçiminde de gösteriyor. Başlangıçta hangi sınıfı seçersek seçelim (ki seçeneklerimiz gerçekten fazla), sonradan sınıf değiştirmek için tek yapmamız gereken kullandığımız silahı veya alet edevatı değiştirmek oluyor. Yani bir okçuyken yayımızı çantamıza atıp elimize bir olta alarak balıkçıya, oltayı bir kenara bırakıp kılıç kuşanarak bir gladyatöre, onu da beğenmezsek bir büyücü asası alıp conjurer’a dönüşmemiz mümkün. Esneklik açısından güzel gibi görünüyor olsa da savaşçı ve büyücü sınıflarla toplayıcı ve üretici mesleklerin neden bir arada sunulduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Oyuna başlayabileceğimiz üç şehir devletinden birini seçip Eorzea diyarına adım attıktan sonra anlıyoruz ki, bu daha hiçbir şey…

12 Yorum

 1. syfpsy

  Makale harika olmuş, yalnız bu kadar kötü olmamalı bu oyun dedim içimden.

  Font seçimi de Ultima tadı verdi ilk bakışta ama açıkçası birkaç level katlanabilirim. Sonrasında okunaklı olması daha önemli. Fontları değiştirme gibi bir şansımız var mı?

  Çantamızı tek tuşla açamıyorken bunun mümkün olmasını tek bir şey açıklayabilir: Japounluk.

 2. özkan

  FF de fail çıktığınan göre geriye guildwars 2 kaldı ki çok iyi şeyler vaat ediyor. Starwars da benim için başarısız şu anda grafikleri şimdiden eski belki oyunu güzel yaparlar.

 3. Ziyaretçi

  2004’ten bu yana Final Fantasy XI oynuyorum, çıktığı ilk haftalardan beri. Doğal olarak XIV’ü de çıktığı gün aldım. Sunu söyleyebilirim ki oyun alpha sürümünden beri en ufak bir gelişme göstermemiş. FFXI de ilk çıktığında birçok eksiğe sahipti, doğru dürüst içerik yoktu herkes bir mesleğin ucundan tutmaya çalışıyodu. Ama oyun bize bu şevki veriyodu. FFXIV tamamen ruhsuz olmuş, hiç eğlencesi yok. Hele o görev sistemi… Square Enix neden oyunu bu şekilde piyasaya sürmüş anlayamıyorum. Zaten Final Fantasy serisi keyif almaya başlamak için gerçekten emek ve sabır isteyen bir seri bi de bunca saçmalıkla vakit kaybedince pc karşısında yaşayan bir insana dönüşmek gerekiyor, peki ne için. bir ton sinir bozukluğu.

  Zaten insanlar incelemeleri oyun çıktıktan sonra daha dorusu açgözlü yapımcıların tuzağına düştükten sonra okuyor. Keşke oyun siteleri oyunlar çıkmadan incelemeleri hazırlayabilse. Sizin de dediğiniz gibi bu oyun skandaldan başka birşey değil!!!

 4. Tuğbay Şahin

  Cok sade , açıklayıcı ve kısa bir inceleme olmuş 🙂 ellerine sağlık uğur 🙂 

  ben betasına katılmıştım bu oyunun.. yanı hakikaten rezalet..hayatımda hiç bu kadar hayal kırıklığına uğradığımı hatırlamıyorum.. Ne yapsakta oyuncuyu kanırtsak ın oyunlaşmış hali budur.Betaya seçildiğimi örendiğimdeki sevnç oyunun betasını oynadıgım 1. saatin sonunda hayal kırıklığına dönüşmüştü.. Yazık yani..

  Ne yapabileceğin görevler belli , ne nerden alabileceğin ne görevi kimden alacağın ,aldın nereye gideceğin.. ikincil işleri nasıl yapacağın, hadı yapmayı anladın , alet edevatı kullanmadaki zorluk.. neresinden tutsak elimizde kalıyor..

  • Tuğbay Şahin

   Aklıma geldikçe yazıyorum , büyük ihtimalle bahsediceksindir ama mageler için combat sistemi rezalet. yani büyüyü yapıyormusun , yapıyorsan kime yapıyorsun belli değil. het türlü börtü böceğe yem olma olayı kesinlikle şaka değil , çünkü yaratığı öldürmenin yolunu bulana kadar res-kill yiyoruz aratıklardan..

 5. Tuğbay Şahin

  Final Fantasy Tactics’i hatırlayan varsa oraya benzetmeye çalışmışlar , keske oranın aynısnı buraya koysalarmış.Bu haliyle hiç birşeye benzememiş bence.

 6. Ziyaretçi

  Bende oynuyorum yaklaşık 5 gün önce aldım. Kelimesi kelimesine katılıyorum yazılanlara güzel açıklanmış. Bugün gelen yamayla free trial periyodunu 60güne çıkardılar. Bu oyundan yüzsüz gibi bir de aylık ücret alınmayacağını Square bile anlamış. F2P bile olsa oynanmaz ki, üstüne para falan vermeleri gerek. Parama yazık oldu kısacası. 2 sene sonra adam olur mu o da meçhul. Yazık valla

 7. Victor_rebelias

  Sevgili Uğur final fantasy ile ilgili yazını birkaç kere okudum. Sürekli sitesinden de güncellemelerini takip ediyorum. Oyunu almadım başlama konusunda da kararsızım fakat lodastone isimli patch ve değiştirilen yonetici kadrosu sonrası oyunun daha stabil ve daha az buglı olduğunu öğrendim. Adamlar final fantasy 7 ruhunu (Açıkçası 2004 yılıydı sanırım ilk oynadığımda oyuna hayranlıkla bakakalmış ağlaya ağlaya bitirmiştim.)tekrar gün yüzüne çıkaracaklarını söylemişler. Ne kadar inandırıcı tabi ki tartışılır. Fakat final fantasy zaten oynaması zor bir oyundur. Hayat simulasyonu tarzında birşey yapılmaya çalışılmış fakat tam oturtulamadığı için tam bir epic fail olmuştur. Yine de mantığa vurduğunda ve oyunu bir simulasyon olarak düşündüğünde sınırlamalar vs mantıklı gelmiyorda değil. Normal bir mmorpg hardcore oyuncusunun final fantasy seveceğini düşünmüyorum. Zaten final fantasy serileri ps1 ps2 de herzaman sabır sınırlarımı zorlayan oyunlar olmuştur^^. Eğer oyuna bir ara göz atıp son durum hakkında bilgi verme imkanın olursa yada fatihturak@windowslive.com mailime son durumu atarsan çok sevinirim. Sonuç olarak inceleme yazısı ekim ayında yapılmış o yüzden rica ediyorum.İyi oyunlar.

  • Uğur Yurtsever

   Merhabalar. Öncelikle aradan geçen bunca zamana rağmen incelememizi okuyup tekrar fikrimize başvurma inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Böyle güzel bir ricaya karşılık bize düşen de okuyucumuzun isteğini dikkate almak olur. Elimdeki birkaç işi tamamladıktan sonra oyuna tekrar bir göz atıp sizinle e-posta adresiniz üzerinden iletişime geçeceğim. Tekrar teşekkürler.

 8. Mehmet

  Sonuna kadar okudum 20 level oldum bende eski age of conan oyuncusuyum fakat karsılastrmak cok gereksiz olmus. Yahu oyun hikaye görevler falan filan ilerliyorum şimdilik ama nereye kadar böyle gidicek komümist kültür gibi oyun sonunda acaba herkes aynı kıyafetlerlemi dolsacak diye cok korkuyorum. Bunun yanında asıl olan herkesin beklediği PvP patchi ne olacak nezaman olacak bilmiyorum ama en azından PvP görmek lazım bu oyunda.

Bir cevap yazın