“Final Fantasy 13 Listemin En Altında”

Yıllardır merakla beklenen Japon işi RPG klasiği Final Fantasy serisinin onüçüncü (dile kolay) oyunu, batı dünyasıyla da buluştu nihayet. Oyun, şu anda inceleme için sevgili yazarımız Oruç Dim‘in şevkatli kollarında.

Asıl haberimiz ise, BioWare’den. Daha doğrusu BioWare patronları Ray Muzyka ve Greg Zeschuk’un Final Fantasy XIII ile ilgili düşüncelerinden.

Game Informer, BioWare’den Ray Muzyka ve Greg Zeschuk’la yaptığı röportajda ikilinin son zamanlarda oynadıkları oyunlar hakkında bir soru sormuş ve konu, çok da şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, Final Fantasy XIII’e kadar gelmiş.

İlk olarak Ray Muzyka’nın sözlerine kulak veriyoruz:

“Final Fantasy ile ilgili bazı incelemeleri okudum. Şu an için ancak listemin en altında olabilir. Oyun, bir çeşit soru işareti gibi. Hakkında bir şeyler okumadan önce bu oyuna daha pozitif yaklaşabilirdim; ancak piyasadaki diğer oyunlar muhtemelen daha ilgi çekici.”

Greg Zeschuk ise, sözlerinde biraz daha temkinli:

“Bu gerçekten ilginç. Farklı bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, ki bu övgüye değer bir durum ve fakat oldukça zor. Ayrıca geliştirme süreçleri de oldukça uzun. Enteresan bazı noktalar yakalamaya çalışıyorlar, ancak zaman bir hayli ilerlemiş oluyor.”

BioWare’i yakından takip eden RPG severler için bu sözler çok da sürpriz sayılmaz açıkçası. Zira ikili, daha önce verdikleri birçok röportajda Japon işi çizgisel RPG oyunlarının devrinin kapandığını ve ekip olarak bu tür oyunlardan uzak durduklarını defalarca vurgulamışlardı.

Şimdiyse gözler, BioWare’in geçtiğimiz yılın en iyi RPG’si Dragon Age: Origins için hazırladığı oldschool (eski tarz) genişleme paketi Awakening’e çevrilmiş durumda. Elbette bu kocaman genişleme paketinin çok özel incelemesini yine sayfalarımızda okuyabileceksiniz. Bir iki gün daha sabredin. 🙂

Oruç’tan gelen haberlere bakılırsa Final Fantasy XIII incelemesi de pek yakında bizlerle olacak.

Ayrıca uzun süredir planladığım “gelmiş geçmiş en iyi 10 rol yapma oyunu” konulu yazıyı da tamamlayıp yayınlama vakti gelmiştir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın