FIFA 2010 (PC)

Bir Maç Kaybedilmeden Kazanılamaz – David Pleat

Futbolda yeni sezonun açılmasıyla birlikte oyun camiasının ünlü isimleri beklenen futbol oyunlarını bir bir raflara sürmeye başladı. Önce Eidos’un Championship Manager 2010’u konuk oldu sitemize. Şimdi de neredeyse 15 yıldır inatla bilgisayarlarımıza konuk olmaya devam eden FIFA serisinin son halkasını ağırlıyoruz: FIFA 2010.

FIFA 2010 coverart

Kurulumu tamamlayıp merakla oyuna geçiyoruz. Zira geçtiğimiz yıl konsollarda büyük sükse yapan FIFA, PC kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı. “Acaba bu sene yeni nesil FIFA’yla tanışabilecek miyiz” düşüncesiyle mücadele ederken; sade, şık ve anlaşılır bir oyun menüsüyle karşılanıyorum. Ve Portekizli Buraka Som Sistema grubunun Kalemba isimli oldukça oynak parçasıyla. Oyuna tam olarak girişmeden önce “Wegue Wegue” sözleri eşliğinde çeşitli Afrika dans figürleri sergileyerek mutfağa içecek bir şeyler almaya gidiyorum.

Döndüğümde ilk işim, EA oyunlarında alışkanlığım olduğu üzere şarkı listesine bir göz atmak oluyor. Zira EA hemen her oyunuyla bizlere güzel parçalar sunmayı başarıyor. Chumbawamba’nin I Get Knocked Down’ını veya Blur’un Song 2’sunu unutmamız mümkün mü? EA bu oyunuyla yine punktan popa, rocktan hip hopa, funktan reggeaye ve elektroniğe geniş bir yelpazede değişik müzikler sunuyor. İngilizce dışında İspanyolca, Portekizce, Almanca, İbranice şarkılar da mevcut. Norveçli Royksopp’un It’s What I Want parçasını bir de bu oyunda dinlemek bambaşka bir keyif yaşatıyor bana ve oyunun müziklerinden oldukça memnun kalarak başka ne güzellikler var araştırmaya koyuluyorum. Menüde şöyle bir gezinirken oyun kolumu (joypad) konfigüre etmeyi de ihmal etmiyorum.

FIFA 2010-1

5 Yorum

 1. SashaTurk

  Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bu zamana kadar oğlumun neden eski yıl futbol programlarında ısrar ettiğini merak ediyordum.  Öğrenmiş oldum.

 2. ziyaretçi diyelim

  oyunu oynamadım bile.

  sisteme kurdum (baya zaman alıyor), maçı başlattım (2 takımda cpu kontrolünde), baktım ki en son oynadığım fifa 2007 grafikleri daha güzel..

  gerçekten nasıl olurda böyle saçma sapan grafikli bir oyun hazırlarlar bu devirde anlamış değilim. sahanın rengi bile bir garip.

  sildim oyunu hemen. silmesi ve yüklemesi çok uzun sürüyor, bu durum bile sıktı. (yükleme ve silme aşamalarında yemek yedim, o derece..)

   

  puan: 4/10 (o 4 puanı da tüm liglerin lisanslı olması ve kadroların güncel olması, müziklerden alıyor nitekim)

 3. mesut

  sırf satış politikası sebebiyle pc kullanıcılarını hiçe sayıp böyle rezil bir oyun çıkarmak yakışmadı electronic arts’a fifanın zaten tek avantajı lisans onun dıiında ne fifası ve ne de nba oyunu vasatı geçemiyordu zaten. bari lisans haklarını konamiye devretsinde adam gibi lisanslı pes oynayalım 🙂

Bir cevap yazın