FIFA 12’den Yeni Detaylar

FIFA 12’nin üzerindeki sis perdesi yavaş yavaş aralanıyor.

Nisan ayının ilk günlerinde resmi PlayStation dergisi PSM’in yazı işleri sorumlusu Ben Wilson, yayınladığı podcast ile bitmek bilmeyen futbol oyunu serisi FIFA’nın yeni oyunuyla PSM’in Mayıs sayısında yer alabileceğini açıklamıştı hatırlarsanız. Hatta bu açıklamanın ardından da EA, FIFA 12’den ilk ekran görüntüsünü yayınlamıştı.

Dergilerin Mayıs sayılarının raflara çıkmasıyla birlikte FIFa 12’den de ilk detaylar gelmeyen başladı. Hatta Fransız resmi PlayStation dergisi ve resmi Xbox dergisi OXM’den gelen detaylar, FIFA 12’nin üzerindeki sis perdesini büyük oranda aralıyor.

Ben her iki dergiden de basına sızan ve CvG sitesinin bizlerle paylaştığı detayları birleştirip sizler için derliyorum.

FIFA 12 Screenshot

 • FIFA 12, oyuncular arasındaki temasları gerçeğe en yakın biçimde simüle edecek yeni Impact motorunu kullanıyor.
 • Impact motoru sayesinde oyuncuların cüsseleri de ikili mücadelelerde etkili olacak. İri cüsseli oyuncular bu avantajlarını kullanmaktan çekinmeyecekler (Servet style).
 • Oyun, oyuncuların maç içinde vücutlarının sakatlanan yerlerinin kaydını tutacak. Böylece sakatlıklar nüksedebilecek. Ayrıca oyuncular çok zorlandıkları zaman (özellikle de maçların son bölümlerinde) topsuz alanda da sakatlanabilecek.
 • EA, pas sistemini de elden geçirmiş. Eğer görüş alanında olmayan bir oyuncuya pas atmaya çalışırsak büyük bir ihtimalle pas yerini bulmayacak. EA, bu şekilde  “kör pasları” engelleyerek pas trafiğinin daha gerçekçi hale getirmeyi hedefliyor.
 • Defansif oynanış mekanikleri yenilenmiş. Savunma yaparken A ve X (PS3’te X ve Kare) tuşlarına bastığımızda direk rakip futbolcuya müdahele edemeyeceğiz artık. Bunun yerine bu tuşlar rakip oyuncuyu kontrol altına almamızı sağlayacak ve doğru pozisyonu alıp zamanlamasını ayarladığımızda ise topu almak için hamlemizi yapabileceğiz.
 • Seriye FIFA 11 ile gelen ve oyuncuların kişiliklerini de sahaya yansıttıkları Personality Plus özelliği daha etkili hale getirmiş ve artık yapay zeka kontrolündeki oyuncuların paslarını da etkileyecekmiş.
 • Yapay zekanın ise artık daha “insansı” davranacağı vurgulanıyor. Her oyuncu yeteneklerine göre davranacak. Mesela yapay zeka kontrolündeki bir oyuncu, Fabregas’ın üzerine üzerine top sürdüğünü gördüğünde daha dikkatli davranmaya çalışacak.
 • EA Sports, oyunun atmosferini de geliştirmeyi ihmal etmemiş görünüyor. FIFA 12’nin yeni sunum tarzı ve atmosferi İngiliz tribünleri örnek alınarak yeniden tasarlanmış.
 • Oyunun görsel kalitesi de geliştirilmiş. Yedek kulübeleri, saha kenarıyla daha iç içe tasarlanmış. 3 yeni stad eklenmiş ve genel olarak ışıklandırma efektleri de elden geçirilmiş.
 • Sol kontrol çubuğuna yeni bir “kısa dripling” fonksiyonu eklenmiş.
 • FIFA 12’de sahaya daha yakın duran yeni bir kamera açısıyla da karşılaşacağız.
 • Oyunun menü tasarımı da serinin önceki oyunlarına göre daha ergonomik ve basit tasarlanmış.

FIFA 12 için- ortaya çıkan bu detaylara bakarak- serinin son birkaç yıldır büyük sükse yapan oynanış mekaniklerine en köklü değişiklikleri getirecek oyun diyebiliriz. Bütün bunlar kağıt üzerinde güzel duruyor gibi görünse de FIFA 12’yi iş üstünde görmeden kesin bir şeyler söylemek oldukça zor. Ancak şu da bir gerçek ki Konami ve PES serisinin işi bu yıl daha bir zor olacak.

Önümüzdeki ay düzenlenecek E3 2011’de FIFA 12’den bir oynanış videosu görebilir miyiz? Muhtemelen.

3 Yorum

 1. lazboy

  bu oyunu her sene bosuna almayin sizde benim gibi takiminizi ayarlarin lignizi kurun oynayin iste bunun sonu gelmez her sene cikio:D keske diyer oyunlarda boyle her sene ciksa 😀 ole oyunlar vari 1 serisinden sonrasi 15 sene sonra cikiyor PC kulanıcısı kan agliyor:D

 2. Skyr3x

  FIFA 11 ile PES 11 i pc de alt etmeyi başardı bence. PES i sadece bal modu için oynuyorum ki yapay zeka sacmalıkları ölüm gibi geliyor. animasyonlarda oyuncuların yere dusmesinde gercekcilik 0 . inşallah pes 12 ile duzeltir bu olayı ve bence pes in fifa ya rakip olabilecegi tek mod bal modu. ki Fifanın gecen sene soyledklerini bir birç oyunda gostermesi bu senede soyledklerini yapabileceggi gercegini yukseltiyor ama bu ozellıklerin bircogunu pc den kesip sadece konsollara yaparlarsa pc için husran olur bana gore

Bir cevap yazın