FIFA 12 İnceleme

Impact Engine ve Tactical Defending Nedir?

EA Sports ne olur ne olmaz diye, eski mekanikleri de oyundan dışlamamış. Tactical Defending sistemine alışamayan oyuncular oyunun kontrol ayarlarından “Legacy Defending” sistemini seçerek eski savunma sistemine geri dönebilirler, ancak size tavsiyemiz artık bu sistemden vazgeçmeniz, çünkü çağ Tactical Defending çağı. Özellikle de oyunu çevrimiçi olarak oynamayı düşünüyorsanız, çünkü çevrimiçi kapışmalarda Legacy Defending sistemine geçme gibi bir olanağınız yok. O yüzden alışmak biraz uzun sürse de yeni sisteme ayak uydurmalısınız.

Fifa12-4

Bilgisayara karşı oynarken belki zorlanabilirsiniz, ancak gerçek kişilere karşı oynarken yeni sistemin ofans gücünüzü arttırdığını göreceksiniz,çünkü artık rakipleriniz topu kapma konusunda bilgisayardan yardım alamayacağı için, sahadaki futbolcuları daha kolay çalımlayabileceksiniz, tabi elinizin altındaki futbolcunun da biraz teknik özelliğinin yüksek olması şart. Ayrıca bu yıl her yıl olduğu gibi oyuncu hareketleri de daha bir doğallaştırılmış. Özellikle PES’in anlamadığım bir nedenden dolayı yıllardır robotumsu hareket eden futbolcularına karşın FIFA 12’deki futbolcuların hareketleri çok daha yumuşak, çok daha doğal görünüyor. Bu doğallık top sürüşlerine de yansıyor. Futbolcuların zemine basış şekilleri, topa dokunuşları, topun hareketleri… her şey olması gerektiği gibi. Gerçi bu konuda birkaç problem de yok değil, ancak onlara birazdan değineceğiz.

Bu yılın en büyük vaatlerinden biri de Impact Engine motoru sayesinde, oyuncuların fiziksel müdahalelere karşın tepkimelerinin gerçeğe çok daha yakın olacağıydı. EA bu vaadini kısmen gerçekleştirmiş. Kısmen diyorum çünkü bazen yaptığınız müdahaleler karşısında oyuncular mükemmel bir gerçekçilikte yere düşerlerken, bazen saçma sapan şekilde, resmen uçarak yere uzanıyorlar, yerde taklalar atıyorlar, olmadık şekilde yuvarlanıyorlar… Bir maç anında, şayet çok fazla müdahaleli bir oyun oynuyorsanız, sahada bu şekilde birçok kez garip bir halde yere düşen oyuncularla karşılaşabilirsiniz ve bu manzaraların çoğu da oldukça komik görünüyor. Bunun yanı sıra yapımcılar etkileşimleri gerçekleştirirken oyuncu tepkimelerini de biraz köreltmişler. Yatarak bir müdahale yapıyorsunuz, geliyor kendi futbolcunuz yerden yatan adama takılıp düşüyor, koca adamı nasıl olup da görmediği ise tam bir muamma. Yine diyelim topa müdahale yaptınız, oyuncunuzu topa doğru koşturtuyorsunuz, bu arada futbolcunuz topla aranızda duran adamdan sıyrılmak yerine ona takılıp topa koşamıyor, bu gibi durumlarda futbolcular biraz daha esneklik gösterip önündeki oyuculara toslamasalar daha iyi olabilirmiş.

Fifa12-3

Oyun dünyasında sunulan bir yeniliğin ilk yılında mükemmel olması beklenemez. Ancak Impact Engine genel olarak başarılı bir işlerliğe sahip. Futbolcuya nasıl müdahale ederseniz, oyuncudan da o yönde bir tepki alıyorsunuz. Eskisi gibi yatarak müdahalelerde üç dört farklı düşüş şekli mevcut değil. Her ne kadar dediğimiz gibi düşüşler bazen garip olsa da, her defasında farklı bir şeyler görmek güzel bir duygu. Örneğin rakibinizle mücadele ederken, omzu üstüne düşen bir futbolcunun omzundan sakatlandığını gördüğünüzde şaşırmayın. Ya da bir futbolcuyla yan yana koşarken, bir anda topu bırakıp sekmeye başlarsa ne oldu diye merak etmeyin, muhtemelen o oyuncu sakatlanmıştır. EA Sports bu yıl gerçek sahalarda neler görüyorsak onu oyuna yansıtmış ve bu konuda oldukça da başarılı olmuş.

Sahada gördüğünüz gerekçi hareketler arasına omuz omuza mücadeleler de bu yıl dahil olmuş. Rakibinizle yan yana ya da onun çok yakınında koşarken şut tuşuna bastığınızda, oyuncunuzun rakip futbolcunun formasından çekiştirdiğini görüyorsunuz ve bu hareket genelde faul ve sarı kartla cezalandırılıyor, bu yüzden her ne kadar gerçekçi görünse de bu harekete pek fazla başvurmanızı önermem.

2 Yorum

  1. baris kunch

    bir iki defa FIFA 12, elli defa da PES 2012’yi oynayanlar hemen pes daha iyi diye yorum yapıyorlar.10 yıldan beri winning eleven ve pes oynayan biri olarak FIFA 12 çok çok daha iyi diyorum.

Bir cevap yazın