FIFA 12 İnceleme

EA Sports her yıl bize yeni bir FIFA oyunu sunuyor, biz de her yıl bundan daha iyi bir futbol oyunu nasıl yapılabilir ki diye düşünüyoruz. Tabii bu söylediğim FIFA fanları için geçerli, nedense PES fanları EA Sports ne yaparsa yapsın, hangi devrim nitelikli adımı atarsa atsın PES’i FIFA’dan üstün görmeye devam ediyorlar. FIFA yeni nesil konsollara geçildikten sonra büyük bir yükselişe geçti. Gerçi bu yükselişin ardından yapımcılar her yıl önceki yılın oyununa ufak rötuşlar yaparak, yeni FIFA oyunu halinde önümüze servis etseler de seri artık belli bir raya oturmuştu. Bu yıl ise her şey çok farklı. EA Sports FIFA’yı PES ile rekabet edebilecek hale getirdiği yıldan bu yana oyundaki en büyük değişikliği bu yıl Tactical Defending (taktiksel defans) ve Impact Engine (çarpışma motoru) ile sağlamış görünüyor. 

Fifa12-1

EA Sports bu yıl çok yoğun bir tanıtım kampanyası gerçekleştirdi. Bunun meyvelerini de oyunun satış rakamlarıyla aldılarsa da, her şeyi başarılı pazarlama stratejilerine bağlamamak gerek. Adamlar gerçekten de çalışmışlar. Bunu sundukları görsellerle zaten ispatlıyorlardı, ancak oyunu oynamaya başladığınız andan itibaren, size anlatılanların hepsinin gerçek olduğuna tanıklık ediyorsunuz.

Kuşkusuz bu yılın en büyük yeniliklerinden biri olan ki, bana göre en büyük yeniliği, Tactical Defending sistemi oyunu olduğundan daha gerçekçi kılmak adına atılmış güzel ve bir o kadar da cesurca bir adım. Önceki FIFA oyunlarında top rakipteyken yalnızca pres tuşuna basılı tutarak, oyuncumuzu topu ayağında tutan oyuncunun üstüne salıyor, hatta çoğu kez topu kapabiliyorduk da. Gerçek futbol maçlarını düşündüğümüzde bu durumun pek de gerçek hayatla ilgisi olmadığını rahatlıkla görüyoruz. Yani C.Ronaldo’nun bir maçı rakibin ayağından 10-15 top kaparak bitirdiğini hatırlamıyorum. Bu yıl Tactical Defending sayesinde FIFA’da da böyle bir durum söz konusu olmayacak. Artık pres tuşuna bastığınızda oyuncunuz yalnızca topu ayağında tutan adamın yakınında koşuyor, yani bir nevi onun rahat hareket alanını daraltıyor. Bu arada yapacağınız yatarak müdahaleler, ya da topa hamlelerin (artık topa hamle yapmak için pas değil şut tuşunu kullanıyoruz) ise etkisiz olacağını belirtelim, çünkü rakip futbolcuyla aranızda 1 metre kadar bir uzaklıktan onu takip ediyorsunuz. Daha fazla yaklaşmak içinse kendinizin kontrolleri ele alması gerekiyor ve bu durumda da büyük ihtimalle çalım yiyorsunuz, tabi yeni sisteme ayak uyduramadıysanız.

Fifa12-2

Artık oyuncular çok daha fazla sahanın içinde. Rakip futbolcudan topu kapmak istiyorsanız doğru zamanda hamlenizi yapmanız gerekiyor, yoksa rakip oyuncu Messi vari yanınızdan yürüyerek geçip gidiyor. Bu durum her ne kadar sinir bozucu olsa da asla kontrolü elden bırakmamalı ve daha da önemlisi sabrınızı yitirmemelisiniz. Bu yıl yapay zekanın da daha bilinçli bir şekilde hareket ettiğini itiraf edelim. Çok daha iyi top yapıyorlar, ceza sahasına kestikleri toplar daha bilinçli. Örneğin top bir rakibinizdeyken, ona ikili baskı uygulamak istediniz ve bu yüzden başka bir futbolcuyu daha yardıma çağırdınız. Bu gibi durumlarda Xavi gibi zeka küpü oyunculara karşı oynuyorsanız, size yardıma gelen adamın yarattığı defans boşluklarına enfes paslar yollayabiliyorlar ve sonuç pek de sevindirici olmuyor. Kısacası FIFA 12’de en ufak hatanız, kalenizde golle sonuçlanabiliyor. Tabi bu bahsettiğim oyunun normal zorluk seviyesi olan “Professional” ve üstü seviyeler için geçerli. Diğer seviyeler FIFA’ya yabancı oyuncular için daha kolay tutulmuş.

2 Yorum

  1. baris kunch

    bir iki defa FIFA 12, elli defa da PES 2012’yi oynayanlar hemen pes daha iyi diye yorum yapıyorlar.10 yıldan beri winning eleven ve pes oynayan biri olarak FIFA 12 çok çok daha iyi diyorum.

Bir cevap yazın