FIFA 11’in DRM Sistemi Belli Oldu

EA’den güzel haberler gelmeye devam ediyor.

Temmuz ayının ilk günlerinde müjdeyi vermiştik hatırlarsanız. FIFA, nihayet PC platformuna da yeni nesil grafikler ve son yıllarda konsollarda büyük sükse yapan enfes oynanış mekanikleriyle gelecekti. Görünen o ki EA’in PC sahiplerine hazırladığı tek sürpriz bu değil. Zira FIFA 11’in PC platformunda kullanacağı DRM sistemi de belli oldu ve açıklamalara bakılırsa basit bir disk kontrol sistemi dışında hiçbir saçmalıkla uğraşmak zorunda kalmayacağız.

FIFA 11 basın gününde VideoGamer sitesine konuşan yapımcı Ian Jarvis’in konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Mevcut sistem, EA Access dediğimiz bir sistem ve Dragon Age ile Mass Effect 2’de kullandığımız sistemle aynı. Şu an bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu sistem çok güzel tepkiler aldı ve biz de bu sistemi kullanmaya karar verdik.”

Bununla birlikte Ian Jarvis geri dönüş için bir açık kapı bırakmayı da ihmal etmemiş:

“Şu anda bu fikirleri gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bu, oyunun henüz tamamlanmamış bir parçası.”

Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda bir başka çok satan EA oyunu olan (hatta en çok satan PC oyunu) Sims 3’ün yapımcısı Grant Rodiek de oyunlarında benzer bir sistem kullandıklarını açıklamış ve DRM sisteminin yasal kullanıcıları cezalandırmaması gerektiğini üstüne basa basa vurgulamıştı. Sanırım Ian Jarvis’in bu açıklamasıyla beraber, Nintendo’nun ardından dünyanın en büyük oyun yapımcısı olan EA’in DRM konusundaki genel tavrını da anlamış bulunuyoruz. Herkesin Fransızlar kadar çakal olmadığını görmek (ki kimden bahsettiğimi anladınız sanırım) gerçekten sevindirici. “Adamlar oyunlarını koruyor canım ne var bunda” değil mi? Fanboylar, çekilebilirsiniz…

Bir cevap yazın