FIFA 11’den Yepyeni Detaylar ve Ekran Görüntüleri

Futbolcular kişiliğe kavuşuyor…

Yıllardan sonra ilk kez PC’de adam gibi bir FIFA oyunu oynayacak olmanın heyecanı henüz dinmemişken (ki muhtemelen oyun çıkacan kadar da dinmeyecek), EA Sports’tan bizi yeni heyecanlara sürükleyecek bir güzelliğin haberi geldi (ve 6 tane de yeni ekran görüntüsü). Bu güzellik, her bir fubolcunun saha içindeki gerçek davranışlarının en gerçekçi biçimde oyuna aktarılacak olması. EA Sports buna Personality+ adını vermiş.

Personality+, futbolcuların topla oynarken veya topsuz alanda, yani saha içindeki her pozisyonda kendi kişiliklerini oyuna yansıtmasını sağlıyor. EA Sports’un iddialarına kulak verecek olursak, her oyuncunun yalnızca yetenek olarak değil mantalite olarak da birbirinden açık ve net bir biçimde ayrıldığını göreceğiz.

EA Sports, Personalty+ sistemiyle oyuncuları birbirinden tamamen farklı kılarak gerçeklerine çok daha fazla yaklaştıracak özellik sayısını da akıl almaz boyutlara getirmiş. Dünya çapında 1700’den fazla gözlemciyle ortak çalışan EA Sports, oyunda yer alacak bütün futbolcular için 36 teknik özelliğin yanına (klasik top sürme, hız, şut…) 57 tane de kişilik özelliği eklemiş. Bunların yanında oyuncuların (özellikle de yıldızların) kendilerine has hareketlerini ve özel yeteneklerini daha belirgin bir şekilde görmemiz mümkün olacak.

FIFA 11 SS 15

Personality+ sistemini kaleciler üzerinde de net bir şekilde görebileceğiz. Yani gerçek hayatta akrobatik olan bir kaleciden oyunda da benzer davranışları bekleyebiliriz. Bu, geleneksel çizgi kalecileri veya oyuna yön veren tipteki kaleciler için de geçerli. Ancak Rüştü’nün alakasız pozisyonlarda kalesini terkedip rakip forvetleri kovaladığını görmeden de böyle bir sistemin varlığına inanmam (tamam belki çok sık yapmıyor bu hareketleri, ama sezon boyunca en az bir 5 kere görüyoruz).

Personality+ sisteminin en enteresan yanıysa, maç içinde kendi sevinç gösterilerimizi yapabilecek olmamız. Gol atınca ekran karşısına geçip göbek atmaktan bahsetmiyorum elbette, takım arkadaşlarımızla gerçek zamanlı olarak etkileşime geçmekten bahsediyorum. Görünen o ki FIFA, maç atmosferi açısında PES ile arasındaki uçurumu birkaç fersah daha açmaya kararlı.

Bu heyecan verici yeniliklerle birlikte EA Sports, pas trafiği üzerindeki kontrolümüzü de artırmış. Oyuncu modellemelerinin ve animasyonlarının da bir hayli geliştirildiğinden bahsetmeme gerek yoktur sanırım. Ayrıca daha önce de açıklandığı gibi kullanıcılar, artık oyunu istedikleri gibi kişiselleştirebilecekler; hem de maç başlangıcındaki seremonide ve devre arasında çalan müziğe kadar…

PES 2011‘den çarpıcı bilgilerin su yüzüne çıkmasının üzerinden henüz bir hafta geçmişken FIFA 11’den gelen bu yeni detaylar, kış aylarında ısınma problemi çekmeyeceğimizi müjdeliyor adeta. FIFA 11 için 1 Ekim’i beklemeye devam ediyoruz. Bu arada buraya tıklayarak FIFA 11 galerimize gidebilir ve yeni ekran görüntülerine bakabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Güzel güzel.Ama şu kişilik olaylarına çok takılmamak lazım,adamlar gidip lugano’nun çirkefliğini,ardanın hakeme küfür etmesini koyacak falan değille sonuçta.

     

    Pekii önemli bir soru,my player modu nasıl olacak?BAL ile kapışabilecek mi EA o konuda?Meraklayn bekliyoruz

  2. Skyr3x

    Gerçekten Merakla bekliyoruz. Oyun çıksın bakalım EA’nin her oyun öncesi ekran görüntüsü sallama tezlerini unutturacak mı bizlere bu oyunla? Ya da bu kadar açıklamadan sonra hüsrana mı uğrayacağız bilmiyoruz. 🙂

Bir cevap yazın