FIFA 11’de Kaleci De Olabileceğiz

Aman Hayrettin, yapma Hayrettin!!!

GamesCom tüm hızıyla devam ediyor ve özellikle EA oyunlarından bomba gibi haberler gelmeye devam ediyor.

EA, bugün FIFA 11 için Be A Goalkeeper isminde yeni bir özellik geliştirdiğini ve bir futbol video oyununda ilk kez oyunculara kaleci olarak oynama imkanının sağlanacağını duyurdu. Hatta EA, bu sıradışı özellik için Chelsea ve Çek Cumhuriyeti’nin kalesini koruyan Petr Čech ile de anlaşmış durumda.

Be A Goalkeeper, yepyeni bir oyun şekli sunuyor – artık sahanın ortasındaki bir futbolcu gibi düşünmek yerine, kaleci gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz. Bu yeni oyun modu sayesinde rakip oyuncuyla karşı karşıya gelmenin heyecanını yaşayacak,  frikikte tam köşeye giden topu çıkarmak için mücadele edecek, tehlikeyi uzaklaştırmak için topu yumruklamaya çalışacak, kornerlerdeki baskıyı hissedecek ve en önemlisi de maçı gol yemeden tamamlamaya çalışacaksınız. Tabii işin ucunda bir zamanların efsane file bekçisi Hayrettin gibi kumbaraya dönmek de var. 🙂

Be A Goalkeeper özelliği, çeşitli ölçülerde yapay zeka yardımı sunan üç ayrı seviye sunuyor – yardımlı, yarı-yardımlı, yardımsız. Oyuncular Kariyer Modunda kaleci olarak oynayarak 15 yıllık kariyerin keyfini çıkarabilecek, Virtual Pro 2.0’da kendilerini kaleci olarak yaratarak istatistik tutacak, başarılar (achievements) tamamlayacak ve kendilerini sanal dünyanın en iyi oyuncularına karşı test edecekler.

FIFA 11’de kalecinin de oyuncuların kontrolüne bırakılmasıyla, oyuncuları maç boyunca tek bir role sabitleyen “11’e 11 Online Takım Oyunu” modu ile gerçek futbol maçlarının heyecanını yakalayabileceğiz.

Online oyunculuğun inanılmaz büyüme hızı ve hayranlarımızın kaleci olarak da oynama istekleri FIFA 11’deki bu yeniliğin arkasındaki en büyük güç olduğunu belirten EA SPORTS FIFA Baş Yapımcısı Kaz Makita, “Oyuncular kendi profesyonel kulüplerinde, 11 futbolcuyu da kontrol ederek yan yana oynayabilecekler. Nihayet futbolu gerçek anlamda sanal dünyaya taşıyabildik” şeklinde bir açıklama yapmış.

FIFA 11 SS 13

FIFA 11, yeni Personality+ özelliği ile sahadaki her bir pozisyon için, toplu veya topsuz futbolcuların gerçekçiliğini daha da arttırıyor. Yeni Pro Passing sistemi ile pasların isabeti oyuncuların kumanda kullanma yeteneklerinin yanı sıra futbolcuların yetenekleri, içinde bulundukları pozisyon ve koşullarla belirleniyor. 360° Fight for Possession özelliği ile bire bir durumlarda, omuz omuza mücadelelerde eşi benzeri olmayan bir özgürlük oyuncuları bekliyor.

FIFA 11, 1 Ekim tarihinde PS3, Xbox 360 ve PC platformları için raflardaki yerini alacak.

5 Yorum

 1. Skyr3x

  İlk kez değil PES’te bu yama ile yapılabiliyordu (Bir nevi kapalı yamacıların açmasını bekleyen bir özellikti.) Resmi olarak deseler daha mantıklı olurmuş 🙂

   

  Fifacılar – lemesin bunlar gerçekler 🙂

 2. Ziyaretçi

  Okuduğum yorumlara göre fifa11’in demosu pes’inkinden çok daha iyiymiş,pc versiyonunda da gelişmeler varmış ancak yeni özellikler konulmamış (personality+ vs.),doğru mu bu editör arkadaşlar?En kısa zamanla ön bakış bekliyoruz,kolay gelsin.

 3. Uğur Yurtsever

  Evet, ne yazık ki en son yapılan resmi açıklamalarda da pro passing ve personality+ özelliklerinin PC’de olmayacağı belirtildi.

  Her iki demoyu da denedim ve açıkçası FIFA 11’in kontrol hissi açısından bir adım önde olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu PES 2011 kötü demek değil kesinlikle. PES 2011, özellikle serinin önceki oyunlara göre çok daha akıcı bir oynanışa sahip olmuş.

  Bana sorarsanız FIFA 11 PC’de bu yenilikçi özellikler olmadan PES 2011’i saf dışı bırakamaz. Ne var ki konsollarda PES 2011’in işi yine zor görünüyor.

  Tabii bunlar kıytırık demo sürümleri en nihayetinde.  Oyunları final sürümleriyle karşımızda görmeden öldürücü bir yorum yapmak çok yanlış. Laf salatasından ibaret olacak bir ön bakıştan ziyade doyurucu incelememizi bekleyin derim. 🙂

 4. Ziyaretçi

  Çok teşekkürler.Şimdi kabalaşıyorum.EA senin gibi firmanın yedi ceddini sinemaya götüreyim (ilkokul mode on).Verdiğin bir sözü tut arkadaş ya.Şerefsizler.Orj. alan top olsun,bu değil hiç bir oyununu almam böyle.Şeyimde değik korsan akar.Ne zaman 2k gibi düzgün spor oyunları yapmaya başlarsın o zaman düşünürüz.Puşt herifler.

Bir cevap yazın