FIFA 11 PC İnceleme

Çocukluğundan beri tuttuğu futbol takımı, o akşam 8-0’lık ağır bir yenilgi almıştı. Bir an düşündü; Bilica gibi “kazma” oyuncularla oynayan takımdan ne hayır gelirdi zaten, ama yedekte de doğru düzgün stoper yoktu ki, 10 metrede 1960’ların futbolunu oynayan Alex’i stoper oynatamazdı ya…

Yediği tüm golleri şöyle bir düşündü. Canı daha da sıkıldı. Sıkıntıdan bir iki şişeyi devirip; yatak odasına doğru yol aldı. Yarın iş arkadaşlarının kendisiyle nasıl dalga geçeceğini şimdiden görüyor gibiydi. Mesaj ve e-posta trafiği şimdiden başlamış olmalıydı. Neyse ki cep telefonunu kapatmış; bilgisayarının fişini çekmişti. Evin önüne gelecek kadar da yüzsüz olamazlardı ya… Yine de istemsiz bir şekilde perdeyi aralayıp, dışarıya şöyle bir göz attı. Bir an sokaktan geçen bir sarhoşun eliyle kensine 8-0 işareti yaptığını görür gibi oldu. Hayal görüyor olmalıydı. “Fazla içtim galiba” diyerek yatağa uzandı.

Sabah kalktığında hala başı ağrıyordu. Yataktan kalktı. Bir duş aldı ve üstünü giydi. Arabaya bindi. İş yerine ulaştı. İncelediği yerden kopsun deyip derin bir nefes aldı ve iş yerinin kapısından içeri girdi. Bir an büroda kimseyi göremedi.  Ayrıca perdeler niye kapatılmıştı ki? Çok mu erken gelmişti acaba? Saatine baktı. Hayır, aksine tam zamanında gelmişti işe. “Hayırdır inşallah” diyerek İçeri doğru bir adım attı. Bir anda projeksiyondan duvara yansıyan görüntü ile karşılaştı; şirket çalışanları arasında düzenlenen PES 2011 finalinde yediği sekiz golün tekrarları oynuyordu!

FIFA 2011 faul

Topa dokunamadığınız her dalış, genellikle hakem tarafından sarı kart ile cezalandırılıyor

Finalde yenildiği arkadaşına döndü ve meydan okuyan bir tavırla şöyle dedi: “Hadi, yiyorsa FIFA 11 turnuvası yapalım. Bu sene FIFA PC’de adama dönmüş diyorlar.” Finalde 8-0 kaybettiği arkadaşı bir anda sudan çıkmış balığa döndü. Ne diyeceğini bilemedi. Onun 2001 yılından beri hiçbir FIFA futbol oyunu oynamadığını çok iyi biliyordu. Diğer şirket arkadaşlarınn da FIFA ile alakası yoktu. Şirkette herkes PES oynuyordu yıllardır.

“Ne oldu kurudun kaldın” dedi bir kere daha arkadaşına perdeleri açarken…

Muhtemelen bu yazıyı okuyan okuyucularımız da uzun bir süredir PC’de FIFA oyunlarından uzak duruyorlardır. Nasıl durmayalım ki? Konami’nin o zamanlar PES serileri ile yakaladığı futbol zevkini bir kenara bırakıp neden tatsız tutsuz, makyajı güzel ama içi boş FIFA oyunlarını oynayalım? Evet, futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz; yedi yaşındayken çaresizlikten kutu kola tenekelerini ezip futbol oynamışlığımız da vardır, ama “Futbol topu vardı da biz mi oynamadık”. FIFA’ya karşı ise her zaman bir alternatifimiz oldu; Konami PES ile bizi hiç yalnız bırakmadı.

Ama FIFA’nın PES karşısında düştüğü aciz durum, Xbox 360 ve Playstation 3 için geliştirilen FIFA oyunları ile değişmeye başladı. EA Sports, tamamen baştan geliştirilmiş grafik ve fizik motoru ile FIFA’ı makus talihinden kurtarmaya kararlı gözüküyordu. EA Sports’un İlk denemeleri çok başarılı olmasa da ilerleyen yıllarda gelen oyunlarıyla FIFA, konsollarda keyifli bir futbol oyunu olmaya başlarken; PES sanki kabak tadı vermeye başlamıştı.

FIFA 2011 kalecif

Bu pozisyon gol ile sonuçlanmadı

Tüm bu nimetlerden yararlanamayan kesim ise, her zamanki gibi zurnanın son deliği yani biz PC sahipleri oluyordu. EA Sports, PC sahipleri için de her sene FIFA oyunları geliştiriyordu. Ama bu oyunlar; kaliteden uzak, kabak tadı da artık bir yere kadar diyeceğimiz kadar yenilikten yoksun ve eskimiş grafiklerle karşımıza çıkıyordu. Haliyle, artık PC sahipleri için PES oynamaktan başka bir alternatif kalmamıştı.

EA Sports, yeni nesil FIFA oyunlarını çalıştırmak için oldukça güçlü bir PC donanımı gerektiğini ve bu yüzden çekingen davrandıklarını söylese de, bu yalanlara karnımız toktu artık. Neyse ki EA Sports, FIFA 11 ile PC’de yeni nesil FIFA grafiklerini ve konsollardaki oynanış dinamiklerini göreceğimizi müjdeliyor; bizi nedensiz arkadaş ziyaretlerinden kurtaracak gibi duruyordu.

Tabi ki THG Oyun olarak bizde EA Sports’un bu güzelliğine sessiz kalamadık ve biraz geçte olsa (neden diye sormayın. Bu durum bizden kaynaklanmıyor) FIFA 11’i editör süzgecinden geçirmeye karar verdik.

FIFA 2011 maçın adamı

Musa Aydın: istese Real Madrid'de bile oynar ama o, Bucaspor'da mutlu olduğunu söylüyor 🙂

İncelemeye geçmeden önce, Xbox 360’da sadece bir iki kez FIFA oynadığımı ve yeni nesil FIFA oyunlarının benim içinde yeni bir deneyim olduğunu belirtmeliyim sanırım. Yani, bu incelemede yeni nesil oynanış mekanikleri ve grafikleri ile PC’e ilk kez adım atan FIFA’a genel bir bakış atmaya çalışacağım.

12 Yorum

 1. Api Duman

  diğer incelemeleriniz iyi hoşta bu incelemede editörün yaptığı yalnışlar bir hayli fazla

  mesela taktikler yeterince detaylandırılmadığını belirten editörümüz taktiği seçtikten sonra edit butonuna basmayı unutmuş anlaşılan

  ayrıca oyuncu yaratmada pesin gerisinde kalmış olduğunu düşünmüyorum oyuna kendi yüzümüzü aktarabiliyorken sizin böyle düşünmeniz gerçekten garip

  ayrıca oyunda kendi gol sevincimizi çeşitli kombinasyonlarla yapabiliyorken sizin oyuncunun gol sevincini bile ayarlıyamıyoruz demenizde bir hayli komik olmuş

  herşeye rağmen güzel bir inceleme olmuş yapan arkadaşa teşekkürler

  • kamil tepe

   ömrümde bu kadar rezil oyun görmedim .iyiki bir sürü para verip orjinal almamışım bu ne ya…bi kere takılma çok onu hallettim adamlar bulanık görünüyor …keskinlik yok…ya oyun alıp grafikleriyle ugraşmaktan oyunu oynayamadım ….hayret ….lan üzerinden oynama hariç hiç bir espirisi yok.

    

   Pes kafayı çalıştırıp oyuna lan özelliği koysa piyasada fifa oynayan kalmaz..

 2. Ziyaretçi

  FIFA’da taktik müdahale şansı az mı?Oyun tamamen taktik üzerine kurulu.Taktik yaratma ekranında istediğiniz kadar mikro yapın
  Penaltının avantajı olmaz….hımm ok sen devam et,bir de topu atan almıyo
  Be a Pro’da adam yaratırken gol sevincini ayarlıyamıyoruz,evet peki neden söyliyim mi?çünkü gol sevincini maç esnasında kendimiz yapıyoruz.

Bir cevap yazın