Fermi Tabanlı Nvidia Ekran Kartları Stone Giant Testlerinde ATI Kartları Eziyor

Bundan bir kaç gün önce Fatshark oyun stüdyosunun, tamamen DirectX 11 teknolojileri ile hazırlanmış teknoloji demosu Stone Giant’ın haberini sizlere aktarmıştık. Stone Giant, tamemen DirectX 11 teknlojilerine odaklanan bir oyun demosu olduğu için bu demo ile yapılacak ATI ve Nvida testlerinin ilginç olacağını düşündüm ve test sonuçları aramaya koyuldum.

İnterneti dolaşırken hiç bir internet sitesinin bu oyunu test etmediğini fark etmem uzun sürmedi. Nedense Stone Giant, pek test meraklılarının ilgisini çekmemiş gibi. Fakat biraz daha detaylı araştırma sonucunda, overclock.net sitenin forumlarında üyelerin kendi test sonuçlarını toparladığını gördüm. Sonuçlar bir hayli ilginç. Önce sonuçlara bir bakalım.

Stone Giant test sonucu

Gördüğünüz gibi, benzer test sistemlerinde (3. ve 8. test sonuçlarına dikkat) GeForce GTX 480 ve GTX 470, ATI 5870 ve altındaki ekran kartlarını deyim yerindeyse resmen eziyor. Aslında bu durumun bir benzerini Metro 2033 oyununda da görmüştük fakat Metro 2033, Nvidia destekli bir oyun olduğu için o testler pek önemsenmemişti. Fakat Fatshark gibi oyun motoru geliştirip satmayı hedefleyen bir firma, neden Nvidia ürünlerini öne çıkarsın ki? Ayrıca, bu firma ile Nvidia’nın bir antlaşması olmadığını da biliyoruz.

Soru şu: Fermi tabanlı Nvidia ekran kartları, gerçektende konu DirectX 11 hesaplamalarına, özellikle de Tessellation hesaplamarına gelince ATI’nin 5XXX serisi ekran kartlarından çok çok daha iyi mi?

Şanslıyız ki, Fatshark bizim temas halinde olduğumuz bir oyun stüdyosu ve Fatshark ile kısa süre sonra yapacağımız röportaja bu soruları da ekledik. Merak ediyorum Fatshark, bu durum ile ilgili neler söyleyecek. Umarım politik cevaplar vermezler.

Son olarak, Youtube’da bulduğumuz EVGA GeForce GTX 480 Quad SLI ile yapılmış Stone Giant testlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın