Fermi gelmiş geçmiş en sıcak yonga olacak

ATI’nin Fermi karşısında en sağlam dayanak noktası Fermi’nin şimdiye kadar çıkacak olan en sıcak yonga olacağı gerçeği. Yeni gelen bilgiler Fermi’nin, ATI Radeon HD 5870’in kalbinde bulunan RV870 yongasından daha yüksek TDP değerine sahip olacağını doğruluyor (daha hızlı olacağı da söylentiler arasında).

Nvidia’nın bu konuda yapabileceği pek bir şey yok, ne de olsa Fermi GF100, 40 nm üretim sürecine sahip olmasına rağmen ATI’nin yongalarına göre daha büyük ve daha karmaşık bir yapıya sahip. TDP değerinin kesin seviyesini bilmiyoruz ancak GF100 temelli GT300 yongasının 200 W TDP değerini geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Radeon HD 5870 modelinde ATI’nin 188 W TDP seviyesinde kaldığını hatırlatalım.

Hatta bazı kaynaklar tek yongalı bir kartın 300 W sınırına yaklaşabileceğini belirtiyorlar ancak bunun böylesi büyük ve güçlü bir yonga için bile biraz fazla olduğunu düşünüyoruz. Radeon HD 5970’in çift GPU’lu yapısı bile 294 W TDP değerine sahip.

Peki, kartın hızı Radeon HD 5870’ten fazla olursa güç tüketimi son kullanıcının gözünde büyük bir eksi olur mu? Bize sorarsanız olmaz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

16 Yorum

 1. Bluster

  Eğer vaadettikleri kadar güçlü bi ekran kartı olursa tam yük altında sınırlarda bile dolaşmasına razıyım. Fakat bu kart gecikirse ATI’ye bu seneyi hediye ettiğinin resmidir derim.

 2. bluetime

  atinin fermiye rakip olarak çıkaracağı ve yeni mimariyle tasarlayacağı 6xxx serisinde 28nm yada 32nm kullanacağı iddialar arasında…

  Öte yandan ben o kadar para vermem zaten hiçbir donanım parçasına da alırken güç tüketim değeri dikakt ettikelrim arasında zira uzun süre pc kullanan tayfadanım.

 3. can

  Gerçekten gülüyorum ya çünkü bu işlerin sanırım bir sonu olmayacak. Her 6 ayda bir yeni ekran kartları çıkıp duracak biz doyumsuz insan oğlu da sanki çok işimize yarayacakmış gibi hiç düşünmeden cebimizdeki bütün parayla bunları almaya devam edeceğiz derken bir üst modeli çıkacak ve hemen onu da almak isteyeceğiz. Bu olay yaklaşık 10-15 senedir böyle sanırım. Hiç düşündünüz mü bu aletler ne kadar güç tüketir bunları kasanın neresine sığdırırız ya da sürekli 256 bit olan bu kartların sadece shader sayısını artırıp ısıtıp ısıtıp önümüze koyarlar da biz bunu anlamayız vs. Hiç düşündünüz mü play station denen o ufacık kutunun içinde bugün paranın satın alabiledeği en iyi bilgisayardan bile öte bir şeylerin var olduğunu ve siz onu aldığınızda acaba yeni çıkacak oyunu açabilir miyim derdinin hiç yaşanmadığını ve bu üreticilerin sadece ceplerini doldurmak için böyle saçma sapan şeylerle gözümüzü boyayıp aklımızı sürekli çeldiğinin bir gerçek olduğunu? Size  soruyorum evet ne oldu şaşırdınız mı? Bu konuya böyle bir yaklaşımla bakmak aklınıza hiç gelmedi değil mi? Ne oldu zamanında 1 milyar lira verip aldığınız o pentium 4 extreme edtion işlemcilere ve 7800 ultra ekran kartlarına? Bunun bir sonu yok beyler o yüzden yeni ürün alırken biraz düşünerek ihtiyacımıza göre alalım ki her açıdan tasarruf etmiş oluruz. Her yeni teknoloji güzel fakat çok kısa sonra eskiyeceğini bilmek üzücü. Saygılar.

  • bluetime

   tam öyle değil.

   oyunların gerçeğe yaklaştığını daha da karmaşık bir sistem haline geldiğni  göz önünde bulundurursak vgaların da gelişmesi kaçınılmaz.

   kart modellerinde 256 bit shader vs den ziyade performans artışı var mı yok mu ona bakmak lazım lazım testlerde belli oluyor.

   playstation oaly9ına gelirsek bu aletin piyasadaki oyunlarına bakarsak fullhd yani 1920*1080 destekli olmadıklarını görüyoruz oysa pcde bu sınırında üzerinde 30fpsnin üstünde oyunları oynatabilen kartlar mevcut  yani konsollar inanılmaz iyi aletler değil en azından sadece konsola bağlı değil bu olay zaten her oyun her her konsola da çıkmıyor bu konuda en büyük destek pc alanında..

   pek çok oyunun max detayda karşılaştırmasında konsolla pcnin arasında pek fark olaamdığı görülüyor  oyun yapımcıları şuan için konsolların tam performans da çalışacağı oyunlar kodlamadığı sürece pc oyun piyasası tercih edilen piyasa olmayı sürdürecektir.

   fiyat konusunda vgaların özellikle üst segment kartların uuk fiaytlı olmaları  eleştiri konusu edilebilir zira diğer tüm kartların fiyatları piramit misali aşağı doğru i,niyor yani diğerlerinin de belirleyen üst sınıf kartlar.

 4. Vernoncougar

  Teknolojının sonu elbette olmaz olamaz aksı takdırde her konuda yerımızde sayıyor olurduk.Enerjı tuketımı oyun meraklısının umurunda olmaz cunku zaten bır otomobıl parasına bılgısayarını toplatmıstır.Playstatıon dakı gorsel kalıtenın ıyı bır bılgısayar sıstemındekı kadar olmadıgını bılıyorum cunku bende oynadım ve gordum,fakat arkadasa burada bazı noktalarda katılıyorum gecmıs yıllarda GeForce 9800GX2 vıdeo kartın 700$ dan satıldıgı zamanı hatırlarım, ve evet aldıgımız urunler maalesef 6 ay gıbı bır zamanda kısmen demode oluyor, bununla beraber parasının kıymetını bılenler yada tutumlu olanlar elbette bu tur harcamalardan uzak dururlar ama meraklısına bu fıyatlar vız gelır her konuda oldugu gıbı..

 5. Tahir Meylani

  Normal bir ekran kartı ortalama 100watt falan çeker şebekeden. Bu tür üst düzey ekran kartları 200ün biraz üzerinde gezer.

  Evinize 5 tane fazladan tasarruflu ampül koyduğunuzu düşünün. Aynı şey…

  Tahmini söylüyorum ayda 10-15 lira fazladan elektrik parası ödersiniz.

 6. Mehmet

  Elektrik faturası bir yana, bu kartla birlikte bir de güç kaynağına para yatırmak sorun olacaktır bence.

  Bu arada, “bu işlerin sonu yok” arkadaşa cevaben; elbette bunları biz de biliyoruz ve çıkan her ürüne atlamıyoruz zaten. “Sizler yanlıştasınız, ben size doğruyu söyledim işte!” tarzı sözler ergen tavırları.ndan başka bir şey değil. Ciddiye alırsak, çok kabaca.

 7. Seza,

  Orta sınıf bir kartın bile yılda tükettiği elektrik sarfiyatı 100 TL’nin üzerinde iken, böyle bir kart sanırım bir asgari ücretlinin bir aylık maaşını sömürür 🙂

  Tabii ki sarfiyat da önemli.

Bir cevap yazın