Felakete Davetiye: Türkiye’deki Güç Kaynakları

Felakete Davetiye: Türkiye'deki Güç Kaynakları

PC’mizdeki en ufak parçanın, bir fanın veya bir heatsink’in bile yeri geldiğinde önemi büyük olabiliyor. Birkaç yıl önce kasa testi yaptığımızda “kasanın da testi mi olurmuş” diye gülen dar görüşlüler, herhalde bugün gelinen duruma şaşırıyorlardır. Ancak bu gibi bazı alanlarda sektörün ve kullanıcıların geç bilinçlenmesinin zararı yine bu sektöre ve kullanıcılara oluyor.

Bu yazıdaki konumuz güç kaynakları. Güç kaynakları, özellikle Türkiye piyasasında bilginin az olduğu, bilgisayar sorunlarının kaynağı olan, bilinç seviyesinin yükseltilmesini gerektiren alanların başında geliyor. THG’deki Eksik ve Aldatıcı Etiket Cenneti: 21 Güç Kaynağının Karşılaştırması başlıklı yazının tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de – en azından belirli bir üst düzey kullanıcı çevresinde – ilgi görmesinin nedeni de bu. Artık Anet haber sunucusundaki donanım grupları olmak üzere, farklı platformlarda, güç kaynakları (PSU – Power Supply Unit) daha sık tartışılmaya başlandı. Bu beklenen bir gelişmeydi, çünkü: 1) Her ne kadar Türk kullanıcısının gelir seviyesi düşük olsa da yavaş yavaş kullanılan donanım bileşenlerinin yerini daha üst modeller alıyor ve bu yeni bileşenlerin güç ihtiyacı artıyordu; ve 2) Türkiye’deki güç kaynakları kaliteleri açısından olabilecek en kötü seviyelerine inmişti.

Aslında konunun geçmişi ve bu konudaki tartışmalar daha da eskilere dayanıyor. Bir sonraki sayfada, “informal” bir kronolojik sırayla bu konudaki gelişmelere değineceğiz.

Bu yazının ve incelemenin amacı, piyasadaki güç kaynaklarını test etmek değil. Elimizde bir test düzeneği olmasına karşın, bu, hassas testler yapabilecek kapasitede olmayan, sadece genel fikir verecek kapasitede bir düzenek. İkincisi, ithalatçı firmalar, kullanıcı iyi güç kaynaklarını satın almadığı için, ucuz – ve tabii kalitesiz – güç kaynağı getirdiklerini iddia ediyorlar. O yüzden ilk yazımız, bu mazereti yok etmeyi, kullanıcı taleplerini yönlendirmeyi amaçlayan bir bilinçlendirme yazısı ve şimdilik kötü güç kaynaklarını markalarıyla ifşa etmemeyi kararlaştırdık.

Zaten piyasada yaptığımız araştırmalar sonucu şunu söyleyebiliyoruz: Bir test yapılacak olsa, distribütörler bu teste katılabilecek nitelikte sadece bir iki model sunabilir; diğerleri yarışmaya katılacak seviyede bile değiller.

Bu testi gelecekte daha gelişmiş bir düzenek ile gerçekleştirmeyi ve bu sefer marka/model ismi vererek tam bir karşılaştırma halinde sunmayı planlıyoruz.

Bu incelemeyi ise sırf dış görünüşleri ile iyi kaliteli olduğunu düşündüğümüz bir ATX12V güç kaynağı ile düşük kaliteli olduğunu düşündüğümüz beş ATX12V güç kaynağını kullanarak yapıyoruz.

6 Yorum

 1. Ziyaretçi

    pc toplayacağım power sız bir kasa aldım güç kaynağı hesaplamasına göre

  550 watt lık güç kaynagı gerekiyor bu konuda bilgili değilim bana marka model konusunda tavsiyede bulunabilirmisiniz paraya kıyıp kaliteli bir güç kaynağı alacam

 2. Ziyaretçi

  Bu yazıda sanki pahalı markalar kaliteli olur havası verilmiş. Bunun kesinlikle yanlış olduğunu yaklaşık 100 adet arızalı vestel güç kaynağını  çöpe attığım için bizzat biliyorum. Ve biz bu markalı ve pahalı ama kalitesiz güç kaynakları yerine çin malı ürünleri(neredeyse yarı fiyatına) takarak sorunu halletik. Kısaca, pahalı mal herzaman iyi mal demek değildir.

 3. çağan

  konuyu hortlatmak gibi olmasın ama ben bu yazılanların çoğundan bir şey anlamadım. Yeni bir sistem topluyorum sisteme kaç watt psu gerektiğini bile bilmiyorum. Piyasaya hakim psu markaları hangileridir? Daha basit temelden zorlaşan bilgiler lazım lütfen! Bu arada konu yazarıyla veya yardımcı editörlerle iletişime geçmek isterim.

Bir cevap yazın