FEAR 3’ten Yeni Bir Oynanış Videosu

Warner Bros, F.E.A.R. 3 için sıradışı bir reklam kampanyası yürütüyor. Daha önce film kalitesinde çekimlerle oyun için görüntülerin bu kadar iç içe geçtiği bir reklam kampanyası düzenlendiğini hatırlamıyorum ben. Warner Bros’un F.E.A.R. 3 için oyun haricinde birde F.E.A.R. film projesi mi var yoksa F.E.A.R. 3 sinematikleri gerçek görüntülerden mi oluşacak? Emin değilim. Fakat Warner Bros’un, F.E.A.R. 3’ün tanıtımı için geniş bir bütçe ayırdığı kesin.

Yalnız ben bu yeni F.E.A.R.’ı pek sevemedim, gerçi ikinci oyunu da sevmemiştim ya neyse…

Video’yu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz?

2 Yorum

 1. PISLIX

  “Daha önce film kalitesinde çekimlerle oyun için görüntülerin bu kadar iç içe geçtiği bir reklam kampanyası düzenlendiğini hatırlamıyorum ben.”

  Halo’yu unutmuşuz bakıyorum 🙂

 2. Ziyaretçi

  F.E.A.R. 3 te dikkatimi çeken özellikler…

  Yenilenmiş Bir Yapay Zeka

  F.E.A.R 3 ‘te ki düşmanlarımız genel olarak ucubelerden ve askerlerden oluşuyor. Oyun boyunca ağırlıklı olarak eli silahlı askerlerle çatışıyoruz diyebilirim. Karşımıza çıkan düşmanın yapay zekâ seviyesi, oyunun zorluk seviyesi en zor da iken bir hayli iyi. Tabi ki zorluk seviyesini düşürdüğünüzde, karşınıza çıkan düşmanın yapay zekası da o derecede azalıyor. O yüzden oyunu en kolay zorluk seviyesinde oynayıpta, ” bu ne biçim yapay zeka gibisinden bir yargıda bulunmanız doğru olmayacaktır.
  Karşımıza çıkan düşmanlarımız bizimle açıktan çatışmak yerine siper arkasına girerek çatışmayı tercih ediyorlar. Aynı bizim yaptığımız gibi siperler arası geçiş yapıp, siper arkasından sadece silahlarını göstererek karambole ateş açabiliyorlar. Uzun lafın kısası, Day 1 Studios’un yapay zeka konusunda da iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

  Yenilenmiş Bir Siper Sistemi

  F.E.A.R 3 , modern fps türünde bir yapım. Yani oyunu oynarken ekranınız da can göstergesi falan bulunmuyor. Eğer yoğun ateş altında kalırsanız ekranınız kızarıyor. Kendinize saklanacak bir yer bulamazsanız kısa süre sonra ölüyorsunuz. Eğer oyunu co-op modunda oynuyorsanız, arkadaşınızın sizi gelip kurtarması için belli bir süreniz oluyor. Bu süre içerisinde arkadaşınız sizi gelip kurtaramazsa ölüyorsunuz.

  Ekranınız da silah, mermi ve nişangâhınızın yanında bulunan zamanı yavaşlatma barları bulunuyor. Bildiğiniz gibi, Pointman’in ilk oyundan beri zamanı yavaşlatma gibi bir huyu bulunuyor. Zaten bu özellik Pointman’i süper asker statüsüne sokan en önemli özellik. Bu özellik sayesinde kalabalık düşman gruplarının arasına dalıp bir kaç tanesini kısa süre içerisinde indirebiliyorsunuz. Ayrıca ölmek üzereyseniz bu özelliğiniz sayesinde ateş altından kısa süre içerisinde kaçabiliyor ve canınızı kurtarabiliyorsunuz.

  F.E.A.R 3 ‘te karşımıza çıkan en büyük yenilik ise oyundaki siper sistemi. Aslında F.E.A.R 3, ilk iki oyuna kıyasla bir hayli farklı bir yapım. Ama gelin görün ki bu farklılıkların pek çoğu seriyi ileri götürmek yerine geriye götüren cinsten. O yüzden ben sizler için bu yeniliklerden olumlu olanlarını seçeceğim. Neyse, siper sistemi demiştik. Evet, F.E.A.R 3’te ki siper sistemi, fps oyunlarında eşine az rastlanan türden bir rahatlığı bizlere sağlıyor. Gears of War serisindekine benzer bir siper sistemini oyuna adapte etmeye çalışan Day 1 Studios ekibi bu uğraşlarında bir hayli başarılı olmuşlar. Oyunda hemen hemen her nesnenin arkasına siper alabiliyorsunuz. Bu kimi zaman bir kutu, kimi zaman bir masa, kimi zaman ise bir araba olabiliyor. Ayrıca siperler arasında geçişte yapabiliyorsunuz. Orjinal oyun piyasada 90 TL civarında satılıyor.
  ( http://www.extramarketim.com )

  F.E.A.R 3 multiplayer deneyimi olarak, fps oyunlarında pekte rastlayamadığımız nitelikte modlara sahip. Özellikle arkanızdan gelen toz bulutuna yakalanmadan ilerlemeye çalıştığınız modda hem gerilimli dakikalar yaşıyor, hem de takım arkadaşlarınızı geride bırakmamaya çalışıyorsunuz. Fakat şunu da belirtmek isterim ki, modların farklı deneyimler sunuyor olması, bu modların uzun oynanış süreleri vaat ettiği anlamına gelmiyor. Yani oyun içerisinde bulunan online modların öyle sarıcı, uzun süre devam ettirici bir etkisi bulunmuyor.
  Oyun hakkındaki genel yoruma gelecek olursak, F.E.A.R 3’ün serinin diğer oyunlarına nazaran çok daha farklı bir atmosfere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Day 1 Studios ne yazık ki bu oyunda klasik F.E.A.R havasını pek yakalayamamış. Oyunu oynarken hiç ürküp, gerilmiyorsunuz. Oysaki ilk 2 F.E.A.R oyunu öylemiydi? Neyse, oyuna fps açısından bakarsak olumlu bir gelişim içerisinde olduğu da bir gerçek.
  Alıntı

Bir cevap yazın