Fatal Frame IV Hayranlar Tarafından İngilizceye Çevirildi

Fatal Frame serisini oynayanınız vardır mutlaka. Hani şu PS2’nun ve Xbox’ın ünlü “kamerayla hayalet öldürme” serisi, hatırladınız mı? Genellikle gerçekte varolan/varolanlara benzeyen yöresel Japon geleneklerini ve bu acımasız geleneklerden geriye kalan ruhları ele alırdı bu oyun serisi.

Belki çoğunuz bilmiyorsunuz ama bu serinin bir de dördüncüsü çıktı Wii için. Konuyla ilgilenmiyorsanız bilmemeniz gayet doğal çünkü bu son oyun hiçbir zaman Avrupa ve Amerika’ya getirilmedi, çevrilmedi. Nintendo son anda Tecmo’yu engelleyerek oyunun Avrupa ve Amerika çıkışını bilinmeyen bir sebepten ötürü durdurdu. Böylece Wii sahibi Avrupalı/Amerikan Fatal Frame hayranları da ellerinde Wiimote’ları ile kalakaldılar.

Ama artık durum böyle değil anlaşılan. Eğer oyunun orijinal bir kopyasına sahipseniz daha yeni tamamlanan, SD Kart’tan hiçbir şeye ihtiyaç duymadan çalışan ve Fatal Frame fan grubu Beyond the Camera’s Lens tarafından tasarlanan yamayı kurarak oyunu anlayarak oynamanız mümkün artık. Oyunu yamayı kurarak biraz oynadım ve gördüm ki harbiden çok güzel ve berrak bir İngilizce kullanılmış. Oyun hakikaten Tecmo tarafından çevrilmiş gibi. Elbette bu çeviri yalnızca oyundaki menü dahil bütün yazıları etkiliyor, seslendirmeler yine Japonca olacak. Hikayeyi anladıktan sonra ne önemi var gerçi, kaldı ki hiç rahatsız etmiyor bu Japonca seslendirmeler.

Bazı insan gruplarının sevdikleri oyuna ne kadar bağlı olup toplulukları için ne tür fedakarlık yaptıkları gözler önünde bence. Bizimkiler ise hala oyunlarda nasıl hile yapılır, çevrimiçi fps oyunlarında 250 tane hile nasıl aynı anda açılır onların yolunu arasın (tabi ki bu lafım herkese değil, anlayanlar anladı bence).

Oyunu Play-Asia’dan satın almak için burayı, yamayı indirmek ve nasıl kurulacağına göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bu arada oyunun korsan versiyonunda yamanın çalışmadığı, ancak yamanın oyun diskinin kalıbının (iso dosyası) içine enjekte edilerek oynanabilir hale getirildiği de kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın