Farmville Artık Facebook’tan Oynanmayacak mı?

Facebook ve oyun deyince aklınıza ne geliyor? Sizi bilmem ama 80 milyondan fazla insanın aklına tabi ki Farmville oyunu geliyor. Tarayıcı üstünden oynanan bu oyun o kadar sevildi, o kadar rağbet gördü ki; yaşlı teyzelerden, 7-8 yaşındaki çocuklara, banka müdüründen, mahalle kabadayısına herkes Farmville oynar oldu.

Eminim bir çok Farmville oyuncusu, Facebook ile Farmville’i o kadar özdeşleştirdi ki, Farmville’i geliştiren firmanın Facebook olduğunu zannetti. Ama gerçekte, Farmville’i geliştiren Facebook değil, tarayıcı oyunları geliştiren Zynga.

Farmville Zynga

Farmville, ücretsiz bir oyun olmasına rağmen paranızla bir takım ürünler  de (Farmville oynamadığım için tam olarak ne alındığını bilmiyorum) alabiliyorsunuz. Yani ücretsiz gibi görünen bu oyun, aynı zamanda 80+ milyon insanın desteği ile ciddi bir gelir kaynağı oldu Zynga’ya.

Gelen dedikodulara göre, bu gelir kapısını daha da genişletmek isteyen Zynga, Facebook ile yeni bir antlaşma yapmanın yollarını arıyormuş çünkü Zynga, Facebook’un Farmville için satılan ürünlerden %30 komisyon almasından rahatsızmış. Fakat gelen bilgilere göre, Zynga ile Facebook antlaşma yolu bulamamış. Bu da demek oluyor ki, yakın zamanda Zynga, oyunlarını Facebook’tan geri çekebilir.

Yine gelen bilgilere göre; Zynga, yeni oluşturduğu Zynga Live platformu ile Farmville oyuncularını tekrar yeni bir çatı altında toplayabilir.

Sonuç ne olur bilemiyorum ama Facebook’un, Farmville’i kaybetmeyi göze alamayacağını düşünüyorum.

Kaynak: kokugamer

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    Aksine ben Farmville’in Facebook’u kaybetmeyi göze alamayacağını düşünüyorum. Eğer Zynga böyle bir karar alırsa, göreceksiniz, oyun kısa bir sürede unutulacaktır.

  2. Tuncay Güngör

    Sonuçta farmwille tarzı (hatta aynısı) bir oyun yapılabilir, facebook’un popülerliği kaç milyon insan tarafından kullanıldığı bilinen gerçek.Bence arkaadaşımızında dediği gibi zynga kaybetmeyi göze alamaz. Social City gibi bir oyun bile kısa sürede ne akdar insanı bağladığı gerçek bunda firmadan daha çok facebook’un etkisi var ne de olsa Reklam ondan geçiyor.

Bir cevap yazın