Fareniz Yakında Tarih Olacak: Mouse 2.0 Geliyor

Günümüzün fareleri yakın gelecekte antika olacaklar. Microsoft yeni nesil fare tasarımları üzerinde çalışıyor. Şirket yaratacağı yeni fareyi “Mouse 2.0” olarak adlandırıyor. Microsoft geleceğin faresi olabilecek birkaç prototip birden geliştirmiş. Prototipler sanki Star Wars filminden araklanmış gibi görünüyor fakat bunlardan birisi gelecekte çoğumuzun kullandığı yardımcı bir aygıta dönüşecek. Hepsinin ortak noktası “çok-dokunmalı” (multi-touch) olmaları.

Microsoft Konsept Fareler

Soldan ilk fare (ya da diğer adıyla Frustrated Total Internal Reflection – FTIR) yay şeklinde akrilik bir parçadan faydalanıyor. Bu şeffaf malzemenin içinden geçen kızıl ötesi ışınlar parmak hareketlerinizi algılayarak çok-dokunmalı işlemler gerçekleştirmenizi sağlamakta. Bu mühendislik örneği diğer farelere nazaran daha “faremsi” duruyor. Farenin kızılötesine duyarlı bir kamerası ve kızılötesi ışınım kaynağı bulunuyor.

Üçüncü prototip ya da diğer adıyla Capacitive Mouse kapasitif algılama elektrotlarıyla çok daha egzotik bir tasarıma sahip. Dördüncü, Side Mouse, yalnızca parmak dokunuşlarınızla komutları yerine getiriyor. Yani, avuç içiniz serbest. Microsoft bu tasarımın avantajını şöyle açıklıyor: Side Mouse’u çok daha geniş dokunma alanı elde etmek amacıyla geliştirdik.

Soldan beşinci ve sonuncu fare Arty Mouse bir fareden çok kıskaçlı bir yengeci andırıyor. Avcunuz fareyi tamamen kavrarken, işaret parmağınızla baş parmağınız arasındaki uzantılar bu parmakların hareketini takip ediyor. Microsoft bu fareyle beraber diğer dört farenin de sadece birer örnek teşkil ettiğini ve etkileşim tekniklerinin daha da derinlerine ineceğini ifade etti.      

1 Yorum

Bir cevap yazın