Far Cry Mükemmel Oyuna Yaklaşıyor

Gözlere şenlik? Willy Wonka’nın Etkileyici Görüntüler Fabrikasına Hoş Geldiniz.

Bu oyundan gerekeni gerçekten alabilmek için canavar bir görüntü kartı (graphics kart) lazım. Oyunu oynamak için kullandığım sistemde tüm DX9 oyunlar için gerekli teknolojileri destekleyen bir 9600 AIW olmasına karşın, tüm ayarları düşürsem de kayıp kareler ve çırpıntılı bir görüntü alabildim. 9600’ü asıl daha çıkmamış Half Life 2’ye hazırlık olarak almış olsam da, Far Cry şu anda bile bu kartı ağlatıyor.

Tekrar yeni bir kart mı gerekecek? En sonunda hasta olacağım!

Tekrar yeni bir kart mı gerekecek? En sonunda hasta olacağım!

Yeni bir çizim donanımını hamura katmak isteyen birçokları için, harika ayrıntılar ve etkiler gereksinim duydukları gerekçeyi oluşturacaktır. CryENGINE 1.2km gibi şaşırtıcı bir çizim uzaklığıyla övünüyor. Oyunun keskin nişancı tüfeğiyle, daha gitmediğiniz adalardaki paralı askerleri bile, ip köprülerden geçerken vurarak düşürebilirsiniz! Nokta başına ışıklandırma (per-pixel lighting), yansımalar, ışık kırılmaları, oylumsal sis (volumetric fog) ve gerçek zamanlı gölgeler, algılayacağınız özelliklerden yalnızca birkaçı.

Tüm bu teknolojinin yanında sunudaki diğer ayrıntılar ise başarılarıyla göz kamaştırıyor. Suyun gerçekçiliği, kıyıda yüzen balıklar ve gerçek yaşamdaki gibi uçuşan papağanlar size “yuh” dedirtebilir. Oynadığınız kişiliğin yüzme şekli bile, Birincil Tetikçi (first person shooter) bir oyunda ilk kez doğru yapılmış duygusu veriyor. Hatta ölü bedenler arasında kırpılma (clipping) olmaması da sizlere mucize gibi gelebilir. Doğru duydunuz – biraz önce öldürdüğünüz askerin sağ bacağı, odadaki diğer ölü bedenlerden birinin başına gizem dolu şekilde girmiyor. Bu aslında zamanlamayla ilgili!

Su etkileri büyüleyici.

Su etkileri büyüleyici.

Bir cevap yazın