Far Cry Mükemmel Oyuna Yaklaşıyor

Kendini oyunbaz olarak kabul eden herkesin bazı özel anları tanımlayan anıları vardır. Yaşınıza bağlı olarak, Pitfall’da yeni bir sahneye ilk kez geçtiğinizi ve umulmayan bir kobranın üzerinden atlamak zorunda kaldığınızı anımsayabilirsiniz. Bazı oyunbazlara, Samus’un Metroid’in sonunda miğferini çıkardığı an unutulmaz duygular yaşatır. Diğerleri geriye baktıklarında, bir yeraltı tesisinde, bir camın arkasından kendilerine aniden atılan bir kafa yengecinin (headcrab) korkutucu deneyimini, gülümseyerek hatırlayacaklardır. Efsane Half-Life’tan verdiğimiz bu iki örnek gibi, bazı oyunların yaratmış olduğu duygusal etki oyunun peşini bırakmazken, diğerleri çizimleri, oynanış şekli veya etkileyici sesleri yüzünden zamana meydan okurlar.

Yoğun yeşillik gerçekçilik ekler.

Yoğun yeşillik gerçekçilik ekler.

Birçoğumuz için oyun deneyimlerimizi tanımlayan bu anlar, attığımız ilk gol veya lunaparktaki ilk gezimiz gibi gerçek ve sevgiyle anımsanan anlardır. Bu anlar aynı zamanda, yeni başlıklardan beklentilerimizin çıtasını, hızla yükseltmemiz için gerekli olan deneyimi almaya başladığımız anlardır. Far Cry kesinlikle böyle bir eser ve yaratacağı anılar aklımızdaki rafta, Resident Evil’de yardığımız ilk zombie ve Tie Fighter’da Vader’in kanatlı adamıyla yaptığımız ilk uçuşun yanında yer alacak.

Bu inceleme, ağzımızı bir karış açık bırakan bir çok deneyimin arka arkaya sıralandığı bir anlatım olacak, ama sizler sadece bu oyunu kendi başınıza oynayıp oynayamayacağınızı bilmek istiyorsunuz, Hollywood türü patlamaları veya kamp ateşi başında anlatılacak uzaktan keskin nişan atış efsanelerini değil.

Croteam’in 2001 eseri Serious Sam’e benzer olarak, Far Cry da Crytek’in CryENGINE’ı için bir teknoloji tanıtımı olarak başladı. Tanıtım en sonunda ete kemiğe bürünmüş bir oyun durumuna geldi ve sizlere şükretmekten daha fazlasını sunacak.

Yerel Çılgın Bilim Adamı (mad scientist) Çok Meşgulmüş

Yerel Çılgın Bilim Adamı (mad scientist) Çok Meşgulmüş

Bu kadar farklı ortamlara doymuş bir dünyada, asıl öykü gibi birşey gündeme gelmiyor. Buna bağlı olarak, hiçbir zaman sıkılmıyorsunuz ve olayları öngöremiyorsunuz. Crytek “çılgın bilim adamı genetik olarak üstün askerler tasarlıyor ve kötü sonuçlar doğuyor” yolunu izlemiş. Bir tropik ada, nükleerler, etli butlu CIA (merkezi haber alma servisi) ajanları iyi oluşturulmuş basmakalıp konuyu tamamlıyor. Tüm bunlar gözlere şenlik olacak şekilde paketlenmiş.

Bir cevap yazın