Fanlardan Kurtulun, 30 Litre Yağ Kullanın

Fanlardan Kurtulun, 30 Litre Yağ Kullanın

Normal bir insanın sağduyusu pahalı bir bilgisayarı yemeklik yağın içine daldırmayı pek mantıklı bulmaz. Fakat mühendislik başarıları ve bilimsel buluşlar alışılmışın dışına çıkmayı ve hiç denenmemişi denemeyi sevenler tarafından yapılabilir. Münih merkezli THG deney ortamında bu gerçeği severek kabul eden bir ekip var. Bu deney sonunda sadece AMD Athlon FX-55 ve GeForce 6800 Ultra donanımlı sistemimizin kasayı yemeklik yağ ile doldurduğumuzda kısa devre yapmadığını öğrenmedik aynı zamanda iletken olmayan bu sıvı sayesinde fanların gürültüsünden arındırılmış, tamamen serin ve sessiz bir bilgisayarımız oldu. Ayrıca içi yağ dolu kasa bileşenlerin daha romantik görünmesini de sağladı.

Sıvı nitrojenle soğutmanın sınırlarını zorladığımız  Rekor Denemesi: 5 GHz Projesi ,  Kendi XGA Yansıtıcını Kendin Yap!  veya 37 Watt ile çalışan bilgisayar yazılarımızı hatırlayın. Tabii bir de  Espresso makinesini bilgisayar kasasına yerleştirmek  var. Şimdi de? Sorunları ve aksaklıkları gidermek için harcanan bir sürü saatten sonra karşınızda yeni projemiz.

Sıvı nitrojenle soğutmanın sınırlarını zorladığımız Espresso makinesini bilgisayar kasasına yerleştirmek var. Şimdi de? Sorunları ve aksaklıkları gidermek için harcanan bir sürü saatten sonra karşınızda yeni projemiz.

Yağ ve plastik kap ile yaptığımız başlangıç deneyleri.

Yağ ve plastik kap ile yaptığımız başlangıç deneyleri.

Teknik açıdan bakıldığında deneyde kullandığımız bilgisayar en yeni ve en hızlı sistemlerle boy ölçüşebilecek seviyede sadece gürültü açısından biraz sıkıntı yaşıyor ve gerçekten gürültücü sistemler sınıfına giriyor. Büyük miktarda kullandığımız sıvı, sistemin tamamen sessiz ve serin çalışmasını sağlıyor. Hatta tam güçte çalışırken bile üç ana bölüm yeteri kadar serin kalabiliyor: işlemci (cpu), ekran kartı ve yongaseti (chipset).

3 Yorum

Bir cevap yazın