Fan Bus’larla Tanışalım

Fan Bus Cihazları: "İyi Bir Şey" Mi?"

Fan bus denetçiler bir PC için çok yararlı cihazlar olabilirler ve giderek daha fazla kullanıcı bunlardan yararlanıyor. Bunun en önemli nedeni, fan bus denetçilerin artık çok daha erişilebilir ve yaygın hale gelmesi; kullanıcılar artık kendi fun bus denetçilerini kendileri üretmek zorunda kalmıyorlar.

Bir elektronikçiye gidip kendi fan bus denetçinizi üretmek için gerekli tüm parçaları bulabilseniz de, fan bus denetçiler artık giderek kasa modifikasyonuna ve elektroniğe meraklı ileri seviye kullanıcıların tekeli olmaktan çıkıyor (bu kullanıcılar da artık diğer projelere yöneliyorlar). Bazıları özel yer kısıtlamaları dolayısıyla, bazıları kendi sevdikleri görünümü tam olarak elde etmek için, elektroniğe meraklı bazıları da kaynağı eline alıp kendi işini görmekten hoşlandığı için bu cihazları kendileri üretmeye devam ediyor. Bazen de kullanıcılar bu işe “acaba kendim daha iyisini yapabilir miyim” diye düşünerek girişiyorlar; ancak kendi fan bus cihazını yapanlar giderek azalıyor.

Bazıları herkesi satın alabileceği, seri üretim fan bus denetçilerin ortaya çıkmasını iyi bir şey olarak görürken, bazıları da bu tür cihazların “eğitimsiz” kullanıcıların eline verilmesini kötü bir fikir olarak görüyorlar. Bunun nedeni açık: Kasa fanlarının hızı kısıldığında PC kasasına giren hava azalacak, kasa içindeki sıcaklık yükselerek bileşenlerin taşıdığı riski artıracaktır. Bir fan bus denetçi kullanmadan önce, ileri seviye, tipik bir PC’de sıcaklığa duyarlı ve pahalı parçaların tümünün, örneğin her biri 500$’ı bulabilen işlemcinin ve grafik kartının termal toleranslarıyla ilgili temel bilgiye sahip olmak önemlidir. Fan hızını düşürerek sisteminizin aşırı ısınmasına ve hızla “erime noktasına” gelmesine yol açabilirsiniz; örneğin işlemcinizin fanına bir fan bus denetçi bağlamışsanız ve işlemcinizin limitlerini bilmeden, sıcaklığını düzenli olarak kontrol etmeden fan hızını düşürmüşseniz, bu size bir işlemciye malolabilir. Elbette işlemcinizin termal limitleri ile ilgili ilave bilgileri AMD ve Intel’in Web sitelerinde bulabilirsiniz.

Bir fan bus denetçinin tasarlanması ve üretilmesi oldukça basittir. Fan bus denetçilerde, PC içindeki fanların hızını ayarlamayı sağlayan, düğme şeklinde bir potansiyometre bulunur. Voltaj regülatörleri ile fanın devir hızı ayarlanabilir; bu cihazlar temel olarak bundan ibarettir. İnternet’te isterseniz kendi fanınızı üretebilmeniz için çeşitli planlar bulunmaktadır.

Fan bus cihazlarında dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var: Bazıları, bilgisayarınız “uyku moduna” geçtiğinde fanlarınızın tamamen durmasına izin vermiyor. Bu, bakış açınıza göre yararlı veya rahatsız edici bir durum olabilir. Halihazırda çoğu anakart, üç iğneli fan kablolarının doğrudan anakarta bağlanmasına izin veriyor. Anakart üzerindeki bu üç iğneli fan denetçileri aynı zamanda anakartın donanım izleme özellikleri ile bağlantılı çalışıyorlar. Bilgisayar uyku moduna veya “hibernate” durumuna geçtiğinde, çoğu kez bu fanlar enerji tüketmemek ve gürültü çıkarmamak için tamamen duruyorlar. Sisteminizi nasıl ve nerede kullandığınıza bağlı olarak, fan bus denetçilerin buradaki müdahalesini beğenebilirsiniz de, beğenmeyebilirsiniz de. Bazı fan denetçileri devir hızı bilgilerini anakart üzerinden aktarırken bazıları bu özelliği sunmuyor. Bir sonraki nesil fan bus denetçilerinin, sıcaklık izleme ve tamamen programlanabilme yeteneklerinin bulunacağını düşünüyoruz. Bu denetçiler, elde ettikleri sıcaklık değerlerini fanın hızını ayarlayan “beyine” iletecekler veya kullanıcı tarafından belirlenebilecek olan parametrelere göre kendileri ayarlamalar yapacaklar. Bu gelişmiş izleme ve programlanabilirlik özellikleri fiyatları artıracak olmasına rağmen, kullanışlılık ve cihazın tasarruf ettirdiği zaman, ödenen paradan daha değerli olacaktır.

Bu seri üretim fan bus çözümlerinin piyasaya çıkması ile birlikte, bu cihazların temel özelliklerini ve nasıl çalıştığını bilmeyen tüketicilerin elinde, sistemlerine neyin zarar verebileceğini bilmediklerinden tehlikeli bir hale dönüşebilir. Bu cihazların bilinçsizce kullanılması sonucu ortaya çıkan felaket durumlarını anlatan bazı korku hikayeleri bulunuyor. Eğer termal koşullar ve elektronik hakkında bilginiz yok ise, İnternet’te biraz araştırma yapın veya bu konu hakkında bilgisi olan birine danışın. Eğer bilginiz varsa bile, doğru bir soğutma, sıcaklık ayarı ve gürültü seviyesi için fan ayarlarında ki “doğru noktayı” deneme ve yanılmalar sonuncunda bulacaksınız. Eğer bir oyuncuysanız veya bilgisayarınızı uzun süre tam yük altında çalıştırıyorsanız, bu cihazlar tarafından kontrol edilen fanlarınızı en yüksek hızda çalıştırmamanız için hiç bir neden yok. Aslında, sıcaklığı uygun bir değerde tutmak, elektronik parçaları ve cihazları korumanın ve hatta daha uzun ömürlü olmasını sağlamanın en önemli etkenidir.

Görebileceğiniz gibi, fan bus cihazları artık orta seviyeye indiler. Cihazlar daha popüler olup da bizi geride bırakmadan önce, bazı fan bus cihazlarına daha yakından bakalım.

Bir cevap yazın