Fan Bus’larla Tanışalım

Fan Bus'larla Tanışalım

Önceki bazı yazılarımızda ön panele takılan cihazlardan söz etmiştik; örneğin Bilgisayarınızın Portlarını Nasıl Öne Alırsınız?. Bu yazılar 5-¼ yuvaya takılan ve PC portlarını kasanın arkasından öne almaya yarayan cihazları tanıtıyordu. Yeni kasalarda bu tür özellikler zaten gelmeye başlayınca, port paneli üreten firmalar ön panel cihazlarına yeni arayışlara girmeye başladılar. Çoğu şirket, cirolarını artırabilmek için, sundukları ön panel portlarının yanında “fan bus” adı verilen fan kontrol cihazlarına yöneldiler.

PC uygulamalarında fan bus teknolojisini kimin icat edip geliştirdiği üzerine tartışmalar olsa da, bu teknolojinin kasa modifikasyonu dünyasından çıktığına kuşku yok. İlk fan bus kontrol cihazlarının çoğu kasa modifikasyoncuları tarafından geliştirildi; ardından bunların PC’ye işlevsel bir değer kattığını gören büyük üreticiler önemlerini fark edip ürün serilerine dahil ettiler.

Bir yığın fanla dolu bir PC kasasına sahipseniz veya böyle bir kasa ile çalıştıysanız, kasanın içinden gelen gürültünün ne kadar yüksek olabileceğini bilirsiniz; öyle ki PC’niz her an uçuşa geçecek gibidir. Fan bus adı verilen cihazlar, bu fanların sesini kısmak için hızlarını ayarlarlar. Fanların hızları düşürüldüğünde, hatta bir ikisi tamamen devreden çıkarıldığında, kullanıcı PC kasasından gelen gürültünün seviyesinde hissedilir bir fark olduğunu görecektir.

Bir cevap yazın