Fallout: New Vegas’tan Yeni Detaylar

Fallout 3, diyalog ağacındaki sığlık ve oynanabilirlikteki problemlerden (?) dolayı etrafa savrulan bir çok eleştiri okuna maruz kalmıştı. Kötü bir oyun değildi Fallout 3. Hatta Bethesda’nın gerçekten emek verdiği indirilebilir içeriklerle birlikte oldukça başarılı bir oyun diyebiliriz ama yine de istediğimiz Fallout oyunu değildi. Bethesda ise elde ettiği ticari başarıya ve birçok yerden aldıkları övgülere ve yüksek puanlara rağmen yeni bir Fallout oyunu yapmak için diretmemiş ve yeni Fallout oyunu için Obsidian Entertainment (KOTOR 2, Neverwinter Nights 2) ile anlaştığını açıklamıştı. Obsidian’ın Black Isle’ın  (Fallout, Planescape: Torment, Icewind Dale) batmasıyla kurulan bir şirket oluşu da Fallout fanlarını umutlandıran bir durumdu diyebiliriz.

Zaman geçti Obsidian’dan kötü haberler yükseldi. Önce merakla beklenen bilim kurgu RPG projeleri Alpha Protocol’ü bilinmeze ertelediler, sonra da üç yıldır geliştiriyoruz dedikleri Alien RPG oyununu aslında fazla da geliştirmemiştik diyerek bir süreliğine askıya aldılar. Hal böyle olunca “lan peki yeni Fallout oyunu ne olacak?” soruları sıkça duyulur oldu. Neyse ki oyunun akıbeti bugün yapılan açıklamaya netliğe kavuştu. Fallout: New Vegas geliyor. Hem de ne geliş. İşte oyundan sızan detaylar:

Fallout New Vegas

– Dragon Age: Origins’te olduğu gibi oyuncular farklı hikayesi olan karakterler seçebilecek. Oyunun ilk birkaç saatinde tamamen farklı bir oynanış söz konusu olacak ve hangi karakteri seçtiğinize göre farklı özellikleriniz (perk) olacak. Bu noktada oldukça ilginç karakter hikayeleri ve yapılması gereken tercihler bizleri bekliyor.

– Karakterimizin güç (strenght), algı (perceptipn), şans (luck) gibi ana özelliklerini belirten SPECIAL sistemi Fallout 3’te olduğu gibi kullanılacak. Fakat yetenekleri artırmak daha zor olacak ve bir karakterin bütün yeteneklerde uzmanlaşması mümkün olmayacak.

– Kumar oynama geri dönüyor. Fakat bir yetenek olarak değil. Temel olarak Şans (luck) puanınız şans oyunlarındaki sonuçları etkileyecek. Sinsilik (sneak) özelliğimizi kullanarak hile yapmamız ve bilim (science) yeteneğimizi kullanarak oyun makinelerindeki paralara çökme şansımız da olacak.

– Araç kullanma şansımız olacak. New Vegas oyun dünyası Fallout 3’teki Capital Wasteland’i bir cüce gibi bırakacak ve etrafı daha hızlı gezip keşfedebileceğiz. Ana hikayede birkaç saat geçirdikten sonra bir aracımız olabilecek. Bu aracı etrafta bulduğumuz, satın aldığımız veya yarışlarda kazandığımız parçalarla geliştirebileceğiz. Wasteland ortamlarında başka araçlarla, yol çeteleriyle ve ticaret kervanlarıyla karşılaşabileceğiz. Mad Max vari ortamları daha yakından soluyabileceğiz yani.

Bethesda’dan Jason Bergman ise birkaç saat önce Twitter’da şunları söylemiş:

Çalışmak için tekrar ofise dönmüş olmak çok güzel. 2010. Woo! Çok uzak olmayan bir gelecekte Fallout: New Vegas ile yeni detayları sizlerle paylaşacağız.

Biz de bir an önce daha fazla Fallout: New Vegas haberiyle dolmak için can atıyoruz açıkçası. Umudumuz bu sefer, Obsidian’ın da katkılarıyla, bütün Fallout sevenleri memnun edebilecek bir oyuna kavuşabilmek.

Bir cevap yazın