Fallout: New Vegas’ın Kullanacağı DRM Sistemi Belli Oldu

PC sahiplerini yeni bir şok mu bekliyor?

Korsan kullanıma karşı alınan DRM (telif koruma) önlemleri, gerek müzik gerekse oyun endüstrisinde adından sıkça söz ettirmeye başladı son yıllarda. Özellikle bazı firmalar, korsanı engellemek adına yasal kullanıcıyı zor durumda bırakan sert önlemlerle işlerin çığrından çıkmasının da önünü açtı. Hatta Ubisoft’un kesintisiz internet bağlantısı isteyen son önlemi de birçok oyunseverin korkulu rüyası olmayı başardı. “Ya bu sistemi diğer firmalar da uygulamaya başlarsa…”

Neyse ki korkulan olmadı. En nihayetinde Electronic Arts, Activision veya THQ gibi isimler oyun dünyasının önde gelen şirketleri olsalar da Ubisoft kadar zeki (!) değildiler.

Ubisoft’un DRM sistemi, oyun endüstrisinin çok büyük bir kısmından tepki görmeye devam ederken, piyasaya korsanla mücadele adına sunulan birçok abuk yöntem de gözden kaçtı aslında (SEGA’nın Uniloc’u gibi). Sonuç olarak DRM‘in her türlüsü yasal kullanıcıya zarar veriyordu.

Çok şükür, her yapımcı bu garip yöntemlere başvurmuyor ve piyasada Steam gibi bu alanda oldukça güzel hizmet sunan bir sistem var. Üstelik bu sistem yalnızca korsanla mücadele etmiyor; aynı zamanda oyuncular arasında muhteşem bir sosyal ağ ve büyüğünden küçüğüne bir çok geliştirici için devasa bir online pazar yeri hizmeti sağlıyor.

Steam’in birçok büyük yapımı kendisine bağlayarak tekelleştiği öne sürülse de (ki haksız bir görüş sayılmaz); korsanla mücadele açısından en etkin sistemlerden birini sunduğu da şüphe götürmez.

Steam’in son yıllarda elde ettiği büyük başarılar Bethesda’nın da ilgisini çekmiş olacak ki; Obsidian’ın sorumluluğuna verdikleri yeni Fallout oyunu New Vegas’ın, Steamworks altyapısını kullanmasına karar vermişler. Hatırlarsanız Bethesda, Fallout 3’te Games for Windows altyapısını kullanmayı tercih etmiş ve birçok oyunseverin de bu sistemden ölesiye nefret etmesine yol açmıştı. Sanırım kimse Bethesda için oyunseverleri dinlemiyor diye bir suçlama yapamaz artık.

Sözün özü Fallout: New Vegas, bir Steamworks oyunu olacak. Yani korkmayın, PC sahiplerini yeni bir şok beklemiyor.

Bir cevap yazın