Fallout: New Vegas İnceleme

Çölün Ortasında Vegas’tan Daha Güzel Bir Vaha Hayal Edilemez

Fallout New Vegas 5

New Vegas, karakter geliştirme ekranında hoş detaylar ve güzel yenilikler içerse de; özellikle açılış sahneleri bizi havaya sokacak duygusal patlamayı yaşatamıyor ne yazık ki. Fallout 2’de Temple of Trials’ı tamamlayıp rüştümüzü ispatladığımız o zafer anını, Fallout 3’te doğup büyüdüğümüz Vault 101’in loş ambiyansından kurtulup kendimizi güneşin doğuşu eşliğinde nükleer ateşle yıkanmış Washington D.C.’nin kollarına bıraktığımız o büyülü dakikaları hatırlayın. Fallout: New Vegas, bu anların yanından bile geçemiyor. Dahası, doktor Mitchell’dan kurtulup kendimizi Mojave ortamlarına attıktan sonra yaşadığımız düş kırıklıklarına bir yenisi daha ekleniyor. Zira ekranda iki yaşındaki Fallout 3’ten bile kötü, çamur kıvamında görsellerle karşılaşıyor ve “New Vegas’a gitmesi gereken önemli bir paket, neden Mojave’nin yollarını bile bilmeyen bu garip karaktere verilmiş ki?” sorusuyla baş başa kalıyoruz.

Ancak bu çorak arazide geçirdiğimiz ilk bir saatin sonunda Obsidian’ın Fallout 3’ün temel mekaniklerini çok değiştirmeden yaptığı ve oyunu gerçekten serinin köklerine yaklaştıran ufak fırça darbelerini fark ederek bu yeni post apokaliptik serüvene ısınmaya çalışıyoruz.

Fallout New Vegas 6

V.A.T.S. yine en iyi dostumuz.

Öncelikle oyunun combat sisteminin elden geçirildiğini ve özellikle yakın dövüş için yeni animasyonlar eklendiğini belirteyim. Düşmanın belli bölgelerini hedef alabileceğimiz klasik V.A.T.S ve action point (hareket puanı) sistemi de yerli yerinde duruyor. New Vegas’ın köklerine döndüğü noktaysa, damage threshold, yani hasar eşiği sistemini geri getirmesi oluyor. Fallout, Fallout 2 ve Tactics’ten hatırlayacağımız ve nedense Fallout 3’te göremediğimiz bu sistem, güçlü zırha sahip düşmanlara o zırhı aşabilecek güçte silahlarla saldırmamızı gerektiriyor. Yani T-51b Power Armor giymiş bir Brotherhood of Steel askerine (paladin) basit bir av tüfeğiyle saldırmak pek de iyi sonuçlar doğurmuyor. Bu aynı zamanda iyi bir zırh bulduktan sonra börtü böceğe yem olmayacağımız anlamına da geliyor doğal olarak.

Bu güzel detayla birlikte silahlarda zırh delen, isabet oranını veya hasarı artıran farklı tipte mermiler kullanabildiğimizi belirteyim. Ayrıca Obsidian, oyuna Fallout 3’te gördüğümüzden daha detaylı bir crafting sistemi entegre etmiş. Gerekli tarifleri ve malzemeleri bulduktan sonra çalışma tezgahlarını (workbench, reloading bench) kullanarak yeni silahlar, mermiler ve stimpack’ler üretebilir; hatta  kamp ateşinde Gecko kebabı bile yapabiliriz. Tabii bunların birçoğunu yapabilmek için science ve repair gibi yeteneklerimizin belli bir seviyede olması gerekiyor doğal olarak. Ayrıca crafting olayına kafayı fazla takarsak, bir süre sonra Mojave ortamlarının çöpçüsü haline de gelebiliyoruz.

Bunların yanında silahları susturucu ve dürbün gibi parçalarla geliştirebildiğimizin de altını çizmem gerek. Obsidian’ın silahlara iron sight (nişangah) koymuş olması da güzel bir yenilik. Ne var ki, oyunun shooter hissi yine pek başarılı değil ve etkili sonuçlar almak için öncelikli olarak V.A.T.S sistemini kullanmaya odaklanmamız gerekiyor. Zaten parçalanan kafa ve kolların verdiği şiddet hissini V.A.T.S ile birlikte devreye giren sinematik kamera açılarında yakalayabiliyoruz.

Fallout New Vegas 7

Kafalar patlıyor, kollar kopuyor... Bir de Bloody Mess perk'ini aldıysanız ortada pek bir şey kalmayabiliyor...

New Vegas’ın seviye atlama sisteminde de ufak bir değişiklik göze çarpıyor. Artık perk (özel yetenek) seçimlerimizi Fallout 3’teki gibi her seviyede değil, klasik seride olduğu gibi iki seviyede bir yapıyoruz. Bu da, hiç şüphe yok ki, daha zor tercihlerle karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor. Yine de oyunun genel mekaniklerine baktığımızda karşımızda Fallout 3’ten çok da farklı bir oyunun durduğunu söyleyemeyiz. Ancak Obsidian’ın yaptığı “ideal” değişikliklerin de hakkını vermek gerek.

53 Yorum

 1. VaultGirl

  Öncelikle bu güzel inceleme için teşekkürler. Fallout: Tactics’i bile severek oynamış birisiyim ama bu oyunu çok beğenmedim. Söylediklerinize katılıyorum. Oyunun atmosferi Fallout ismine hiç yakışmamış. Ama yine de bir çırpıda bitirdim.

  Son cümlelerinizi okurken neredeyse gözyaşlarına boulacaktım. A kiss to build a dream on u kim unutabilir ki. Söylediğiniz gibi çıkacak bütün Fallout oyunlarını merak içinde oynamaya devam edeceğiz. Savaşlar ise hiç değişmeyecek. 🙂

  Teşekkürler

 2. Ziyaretçi

  Fikirlerinize saygı duyuyor ama asla ve asla katılmıyorum.Editörler yargıç gibidir,puanlarını ve incelemelerini şahsi kanatlerine göre değil evrensel oyun kuralllarına göre vermelidir.Ben mesela uzayda geçen oyunları sevmem hatta nefret eder kusabilirimde ama bu kalkıpta mass efect 2’ye 3 puan vermemi gerektirmezki mass efect dünyada ortalama 95 puana sahip bir oyun.Sonuç ititbarı ile yazıyı kaale almayın dünya ortalamasında 85-95 arası almış bir oyunu doya doya oynayın.Notum:90

  • Ziyaretçi

   Pek olmamış bu yorum. Bunun yargıçlıkla ne alakası varki.

   Fallout: New Vegas çok iyi bir oyun değil bence. Fallout 3’ten birkaç özelik dışında hiç farklı yok. Ayrıca atmosfer de zayıf. Kötü bir oyun değil, Alışmışsınız 90 lı puanlara adam gibi puanlar görünce şaşırmayın :P^^

 3. Ziyaretçi

  omfg çok heyecanlıyım incelemeyi okumadan mesaj yazıyorum resmen.ben beğendim gibi.bazı eksiklikleri var gibi ama daha bir rpg olmuş.çok ilerlemiş sayılmam oyunda (7-8saat civarı oynamışımdır diye tahmin ediyorum) çok bariz olan animasyon ve düşük çözünürlüklü grafikleri saymazsak gördüğüm en önemli 2 eksiklik

  1)oyunda denge pek olmamış.dengeden kastım yarattığımız karakterler arasındaki denge.şöyle diyeyim,kilitli kapı sayısı çok ama hacklenecek pc sayısı az.bu da lockpick kasan karakterleri avantajlı yapıyor.

  2)special ekranında insanı yaran mizahi öğeler (deaf bat vb :P) oyunun devamında karşımıza pek çıkmıyor.var mı var,ama yeteri kadar çok veyahut doyurucu değil.yanlış anlaşılmasın burda kastettiğim “ehehe seinfield gibi oyun olsu nehehe” şeklinde birşey değil,kara mizaha daha çok yer verilmesini beklerdim.ama fena değil.oyun f3ten atmosfer hariç (yıkık washington d.c’yi geçmek zor biraz) her alanda üstün.tabi f3e 9.6 gibi ultrafantazik notlar veren bazı oyun siteleri (ign!) bu oyuna 9 falan vermişler,burdaki moronluk nv’ye 9 vermek değil f3e 9.6 vermek,yıllar sonrasından ign’e ayar olsun.

   

  not:unutmuşum bir diğer eksik de şarkı sayısının az olması.cidden az.yine çok hoş şarkılar seçip koymuşlar radyolara ama az olmuş.

 4. Ziyaretçi

  güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.çoğu yerde katılıyorum size ama yine de not olarak bir 84’ü hakediyor oyun.gibi.puan kırdığınız için eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın,kopukluk ve atmosferin kötü olması gayet fena şeyler haklısınız.dude is right guys

 5. Uğur Yurtsever

  Öncelikle güzel ve yapıcı eleştirileriniz için teşekkürler.

  Ne var ki editörlerin “yargıç” gibi olduğu fikrine katılmam kesinlikle mümkün değil. Donanım editörlüğü deseydiniz bu fikre katılabilirdim belki; ancak oyun editörlüğü bir nevi sinema eleştirmenliği gibidir. Kağıda dökülen her bir kelime, yazarın geçmiş tecrübelerinden süzülür ve onun “kendi” deneyimlerini yansıtır.

  Sanırım bu tip beklentiler, GameShow’dan sonra çıkan popüler oyun dergilerinin “eleştirmenlik” yapmaktan çok “tanıtım” odaklı yazılar hazırlamasından kaynaklanıyor. Ayrıca “evrensel oyun kuralları” ile ne anlatmak istediğinizi anlayamadım. Böyle bir şey henüz icat edilmedi ne yazık ki ve umarım icat edilmez. 🙂

  Ayrıca 13 yıldır bilfiil klasik Fallout oyunlarını oynayan bir oyunsever olarak “dünya ortalaması” dediğiniz şeyi dikkate almamı bekleyemezsiniz. Zira dikkatle araştırırsanız 65-75 aralığına sıkışmış birçok incelemeyle de karşılaşabilirsiniz.

  Neyse, New Vegas’ı gerçekten çok beğenmiş olabilirsiniz. Ancak bu oyunun inanılmaz eksiklerini gerçekten fark edemediyseniz, bence sorunu bu sayfalarda aramayın derim. 🙂

  • Rakhun

   Aradan yıllar geçmiş yazar bey ve oyunda patchlerle söylediğiniz grafik ekiskleri düzeltilmiş durumda!!!zaten siz gerçek bir fallout hayranı olsaydınız grafiğe çok takılmadan direk konuyla ilgilenirdiniz.tamam bu noktada da fallout ve 2. seriye göre zayıf kalır ama genede koca bir başarı ve azim öyküsüdür bu motor.Fps-tps en geniş hikayesidir.reel olarak frp oynadınızmı? eğer oynadıysanız bu oyunun en ıyı rpglerden birisi olduğunu tahmin edersiniz.onun için oyunu yermek yerine konulara ve muhabbetlere vakıf olarak oynamak daha akıllıca olur.grafik istiyosanız 26 gb büyüklüğünde ama bunun yanından yürümeye yetmeyen bi hitman oynayabilirsiniz.tamda basit konusuyla oyun editörlerine göre!!!

   • gouranga

    2,5 sene sonra bu yazıya çemkirmek nereden aklınıza geldi bilmiyorum. Ama bu oyunun üstüne RPG olarak sadece Oblivion ve Skyrim’i gösterebiliyorsanız hiç kusura bakmayın CRPG sever değilsiniz. Skyrim’in de Oblivion’un da en eksik yanı rol yapma kısmıydı şüphesiz. Gerçek birer CRPG örneği istiyorsanız size Dragon Age Origins’i ve Witcher 2’yi önerebilirim. Hatta Witcher’ı Türkçe oynarsanız RPG’yi RPG yapan en büyük özelliklerden hikayeyi de doğru dürüst anlama şansı bulursunuz.

 6. Ziyaretçi

  Evrensel oyun kuralları değil yanlış söyledim evrensel oyun kriterleri.Herhalde bunların ne olduğunu söylemem gerek yok zaten biliyorsun.Ben mass effect 2 ye 100 üzerinden 5 veriyorum desem ne dersin:”subjektif değil objektif ol,evrensel oyun criterlerini baz al,kendi zevklerini değil” dersin hoop bir anda oyun 95 olur notu.Ne demek istedğimi anladınmı?

 7. Uğur Yurtsever

  Evet, çok iyi anladım. Fakat sizin dediğinize göre (yani kendi zevklerimizi dikkate alıp oyuna subjektif yaklaşsaydık), Fallout: New Vegas’ın bizden 100 üzerinden 1500 falan alması gerekirdi. Sanırım şimdi siz de bizi anladınız. 🙂

  Kısacası, yerküre üzerindeki hiçbir “puan ortalaması” veya “elit” eleştirmen yorumu Fallout: New Vegas’ın zayıf noktalarını kapatmaya yetmiyor ne yazık ki.

  Kaldı ki Mass Effect 2’nin metacritic ortalaması doksan küsür diye herkesin bu şekilde yaklaşmasını bekleyemezsiniz. Birisi çıkıp bu oyunun hikayesi Kurosawa’nın Yedi Samuray’ından arak derse ve bu yüzden oyunun “taze” bir his sunmadığını iddia ederse herhangi bir karşı argüman geliştirmek mümkün olmayabilir. Kısacası eleştiri konusunda her zaman farklı fikirler ve bakış açıları olacaktır. Bence popüler oyun dergilerinin “bayağı” yaklaşımından sıyrılıp zihinleri özgür bırakmamız ve gerçeklere farklı açılardan yaklaşabilmemiz gerekiyor. 🙂 İşte bu noktada biz devreye giriyoruz. 😛

 8. ReBoN

  Bahsedilen affedilemeyen hatalar bence abartılmış.Başlangıç kötü olabilir,karakterimiz saçmada olabilir ama bunları ”affedilemeyen hatalar” olarak değerlendirmek abartı olur.Performans ve animasyonlar içinse gayet güzel modlar çıktı bile.

 9. Ziyaretçi

  Neden abartı olsunki, bu bir rpg oyunu solitaire değil. Ayrıca mod yapanlaramı versinler puanı. mantıklı yorum yapın bari. Oyunun hakkı verilmiş. Eğlenceli ve güzel ama abartılacak bir yanı yok. neler oynadık bu güne kadar.

 10. Tahir Meylani

  Nedense insanlar notlara çok takılıyor; oyun olsun, film olsun, tiyatro olsun. 10 üzerinden, 100 üzerinden notlarla filmleri oyunları birbirlerine takıştırmayı pek seviyorlar.

  Hatırlıyorum, Trgamer Mafia’a ekstra bir skor vermediği için nasıl da eleştirilmişti okurları tarafından. Ama oradaki sorun, skor değil, yazarın  Mafia gibi bir oyunun zamanında open world oyunlara getirdiği yeni yaklaşımı kavrayamamasıydı. İşte bu sığlıkta yapılan oyun incelemeleri, sığınacak yer olarak aşırı yüksek veya aşırı düşük puanları buldular.

  Ama Uğur’un yazdığı incelemeyi okuyunca neden oyuna 79 verdiğini anlıyorsunuz. Çünkü oyunun Fallout evrenine getirdiği yaklaşımı kavrıyor; muhtemelen yeni bir bakış açısı kazanıyorsunuz. Şahsen incelemeden önce Uğur’la yaptığım sohbetlerde benim için böyle oldu.

  Yani demek istediğim bir oyun inceleme yazarını verdiği notlardan çok, kaçırdığı ayrıntılar veya kullandığı dil yüzünden eleştirirsek daha sağlıklı olur. Sevdiğim bir oyundaki önemli ayrıntıları yakalayamayan bir editör, isterse o oyuna 100 versin, benim için bir şey ifade etmez. Ama sevdiğim bir oyuna 50 veren editör, benim yakalayamadığım ayrıntıları yakalıyorsa, o yazı benim için değerlidir.

  Mesela; tam yılını unuttum ama yaklaşık 10 yıldan fazla bir süre sonra Need for Speed serisine direksiyon kamerası geliyor, ve editör bunu atlıyorsa, (bkz: Gamespot) o editörün yazısı çöptür 🙂

  Aslında sırf siz notlara takılmayasınız diye okuyucu puan eklemedik siteye. Aynı şekilde notları pembe neon lambalarla da süslemedik.

 11. M. Gökhan Aktaş

  Açıkcası şu konuda konuşmak haddime değil. Yani oyun konusunda çok tecrübeli bir karakter değilim. Ancak editör olarak; Uğur’un şu dediğine, yani donanım editörü değilim ki 2+2=4 olsun lafına katılıyorum. Oyun konusunda editörlerin zaten bir özgürlüğü olmalı. Oyun konusu bir sanat eserini eleştiren, eleştirirken çıkarım yapmak zorunda olmayan; birikim sahibi bir şahsın ellerinde olması gereken bir konudur.

  Arkadaş olmasak da Uğur’un yazılarını beğenerek okurum. Bence incelemelerinde söylemek istediklerini açıkca anlatabilmiştir. O yüzden incelemesinin altına bir daha inceleme yazmak zorunda kalmamalıdır bence.

  Tahir’inde dediği gibi; konunun açıklarını bulmuş, eksiklerini görmüş bir editörün yazılarına eleştiri yapmak yanlış olur. Çünkü o editör konuyu benimsemiş, öğrenmiş ve kendi süzgecinden geçirmiştir zaten. Okurların bu konuda yapacakları ise; kendine yakın gördükleri düşünce sahibi  editörleri daha sıkı takip etmek olmalıdır. Bence bu site oyunlar konusunda zaten rüştünü ispat etmiştir.

 12. M8RT

  fallout adına yakışmayan bir oyuna fazla bile puan vermiş editör bana kalırsa.

  obsidian tamamen “duygusal” yaklaşmış olaya, köklerimize fo2 ye geri döneceğiz iddiası lafta kalmış neticede. 

 13. Ziyaretçi

  Valla bu oyuna kötü demek bu oyunu yapanlara hakarettir.Arkadaşlar editör yazısında fallout 3 de bile diyor dikkatinizi çekerim.Yani fallout 3 de bile derken ne demek istiyor fallout 3 kötü oyun onda bile daha kötü.Fallout 3 bir çok oyun sitelerinde dergilerinde bilgisayarda gta 4 ü geçip yılın oyunu olmuştur.Saplanmışsınız bi kalıplara yok fallout 2 yok fallout 2 arkadaş fallout 2 çıktığı yılda süper oyun olabilir ama artık geçti gtti önünüze bakın yav.Yani fallout 3 yılın oyunu seçilen fallout 3’e fallout 3 bile dersen ben nasıl eleştrmiyim.Level dergisinde elifi hatırlayın gta4 e 80 assasin creed 2 ye 60 verdi.Neymiş efendim ben gta tarzı oyunları sevmiyorum.Yaw böyle incelememi olur.Hiç kendi zevkine göre inceleme yapıp evrensel oyun kriterlerini çöpe atıp inceleme yap puan ver bende snn verdiğin puana göre gidip oyun aliyim.Şimdi ben uzay oyunu sevmiyorum uzayda geçen ne filmi severim nede oyunu.Şimdi ben kalkıp mass efect 2 yi oynasam vereceğim puan maksimum 100 üzerinden 10.Ama bu puan adil olurmu olmaz.Neden çünkü ben uzay oyunlarını sevmediğim için zevk alamıyorum buda puanı etkiliyor.Peki beni uzayı sevmediğim için oyunun hakkı 10dur denebilirmi denmez.Kendi zevklerinizi bi kenara bırakın evrensel oyun kriterlerimi göz önünde alın öyle inceleyin.Benim demem budur.

  • Ziyaretçi

   Ya bi git evreni yaratan gizemli güç aşkına ya ! F3’ün 85 üzeri not alması skandaldır,bu kadar basit.Rpg oyunu yapıyorsan rpg kriterlerine göre değerlendirilirsin ki f3 de rpg olarak baktığımızda anca vasat diyebileceğimiz bir oyundu,grafikler ve atmosferden kurtarıyordu kendini.Tps/rpg dersen o konuda daha da kötü,olmayan bir yapay zeka,berbat ötesi animasyonlar,2000 yılından kalma savaş mekanikleri vs. vs. Böyle boş boş şeylerle gelmeyin karşımıza be.Size kalsa oblivion’da yüzyılın oyunuydu zaten.

   • Rakhun

    bana şu rpg yi bi anlatsana nasıl daha al rol yapibildiğin bi oyun var merak ediyorum.bunun üzeri rpg 2 tane oyun sayarım sana birisi obliviondur diğeride skyrim ne atıp tutuyosunuz open worldmuste bilmem neymiş.silah kullanmayı senaryoyu konusarak değiştirebildiğin bir oyundur fallout!!!size hack and slash tarzı dümdüz bi massa effect lazım yada mafia…

 14. Ziyaretçi

  Evrensel oyun kriter ne be. Amma saçmalıyosunuz. Bencede oyuna 85 falan verilebilirmiş belki. Ama adamın yazdıklarıyla attığın yorumun alakası yok. Adam Fallout hayranı olduğunu bile belirtmiş. Zevkine göre puan verse böyle mi veri a be troll evladım. Uzayı sevmediğim içinmişte yok evrensel oyun kriteriymiş. Adamları eleştiriyosun daha iki kelimeyi bir araya getirecek kapasiteye sahip değilsin. Bence inceleme çok yerinde. Birçok sitede daha düşük puanlar gördüm 6-7 gibi. Benim önerim oyunlara puan verip bu tip yorumların yapılmasına neden olmayın. Puan vermezseniz zaten okuduklarınıda anlamazlar.

 15. Ziyaretçi

  Oyun artık dünyada büyük pazar.İnanılmaz ekonomi dönüyor ve kendi içinde kriterleri var.Evrensel oyun kriterlerinin ne olduğunu bilmiyorsan oyuncu değilsin.Hakaret ediyorsun çocuk olduğun kesin.Ne derler bilirsin eleştireye tahmül edemeyen gerilemeye mahkumdur.Hem sana ne oldu editörü kendini savunamıyormumu da sen savunuyorsun.

  • Tahir Meylani

   Evrensel oyun kriterlerini derken editörün sadece kendi  oyun zevklerini değil de, başkalarının da zevklerini ele almasını kastediyorsan, tamam. Ki, bizimde yapmaya çalıştığımız şey bu.

   Ama evrensel oyun kriterleri dersen, üzgünüm ama bunun bir karşılığı yok.

   Eğer kast ettiğin başka bir şeyse, belki daha açıklayıcı bir yorum yazabilirsin. Ne kastettiğini daha iyi anlamış oluruz.

  • Ziyaretçi

   Hazımsızmısın. Adam gayet net açıklamış işte. İncelemede hiçbir yanlı yorum yok. Olan her şey yazılmış. İyi bir oyun demiş kötü dememiş. Hala kalkıp okumadan etmeden mantıksız yorumlar yapıyosun. Ben yazarı falanda savunmıyorum seni eleştiriyorum. Daha okuduğunu anlayamayan bir insanın evrensel oyun kriteri gibi kıçtan sallama terimler bulmasıda komik hakkaten. Enayilik bu yazarlarda sizin gibi adamlar için inceleme hazırlıyolar. ben olsam lanet edip bırakırdım bu işi.

   • Ziyaretçi

    Beni eleştirmiyorsun hakaret ediyorsun.Neyse yaşın geçtikçe anların hakaretle eleştirinin farkını abisi.

 16. Ziyaretçi

  Grafik-senaryo-ses-oynanabilirlik.Yani bunlar dünyada her editörün incelediği kriterler değilmi.Gayet açık herkes biliyor diye ne olduklarını yazmadım.

  • Tahir Meylani

   İşte yukarıda söylediğin şeyleri dikkate almaya çalışıyoruz bizde. Ama işte mesele, tüm bu unsurların bir arada güzelce bir şekilde eritilebilmesi. Öyle oyunlar var ki, sadece yukarıda saydığın şeylerle göz boyamaya çalışır (bakınız: Mafia 2), öyle oyunlarda vardır ki, ses ve grafik gibi teknik konularda eksiklikleri olsa da eğlenceli oynanışı, türe getirdiği yenilikler ve zeka dolu yeni oyun dinamikleri ile yüksek puanlar alabilir.

   Editörün yaptığı şey sadece, oyunu oynamak (kesinlikle bitirmek. Bitirmeyenler var çünkü :D) ve kendi tecrübelerini de ortaya koyarak yorumlamaktır. Bazen bu yorum, genel beğeniyi yansıtabilir, bazense yansıtmayabilir. Okuyucular da zaten yazıda değinenlere göre kendi yorumlarını yazacaktır.

   • Ziyaretçi

    İşte tamam bende aynen bunu demek istiyorum.Oyundaki bazı eksiklikler vardır ama diğer özellikler o kadar yukardaki bu eksiklikleri kapatır ve hakkettiği puanı alır.

   • Tahir Meylani

    Tamam, sorun yok o zaman 🙂

    Eğer bir oyunu iyi yorumlayamadığımızı düşünüyorsan, yorum seçeneği herkes için açık. Düşüncelerini rahatlıkla yazabilirsin, daha yorum silmedik bugüne kadar.

 17. Onur

  Ya ben bu adama bayılıyorum. Destructoid’deki Jim Sterling le beraber en sevdiğim oyun editörü. Hatta iddia ediyorum Türkiye’nin en iyi oyun yazarı. Yine üzerine düşeni yapmış. Güzel oyunların hep 90 üstü puan alması gerektiğini sanan ve oyundan anladığını iddia edenleri kızdırmışş.

  İlk önce bu şahane inceleme için teşekkür ediyorum. Her kelimesinin altına imza atıyorum. Bütün eksikleri iyi yakalanmış muhteşem bir Fallout makalesi olmuş. Starcraft 2 günü için yazdığın yazıdan Ankarada oturduğunu biliyorum. Bende Ankaradayım. Bir fırsat olsa deneyimlerinizden gerçek hayatta da yararlanmak isterdim. 😀 (vala Falouta 99 vermediğiniz diye sizi döveceklerden biri değilim)

  Yukardaki ziyaretçilerden biri kendisine hakaret edildiğini söylemiş ama kendisi yazarın fikirlerine hakaret etiğinin farkında bile değil. Sonra çıkıp garip terimler uyduruyor kafasından. Soruyorum acaba böyle bir inceleme kriteri olsaydı farklı incelemelere ne gerek kalırdı. Bir tanesini okur hepsini okumuş gibi olurduk. Jim Sterling’in Final Fantasy 13 için yazdığı ikinci incelemeyi bilenler bilir. İlk incelemede 1 falan verdiği için eleştirilmiş ve sonra da o incelemeyi anlamayan salaklar için yeni b ir inceleme yazmıştı. Düz ve basit cümlelerle. Gülmekten kırılacağınız muhteşem bir incelemeydi.

  Neyse bence oyunun hak ettiği puan 80’den fazla değil. Yazara katılıyorum. Her güzel oyun 90 olacak diye bir kural yok. Bu oyunun gerçekten çok eksiği var.

  Bence böyle çapsız yorumları kaale alıp cevap yazmayın. Sonra arada bizimkiler güme gidiyor. Hemde söylediklerinizi hiçbir zaman anlayamayacak insanlar yüzünden zaman kaybediyosunuz. Bırakın dar kalıplarda yaşasınlar. Böyle devam edin aman. :))

 18. Ziyaretçi

  Yani heavy rainede 75 verilmişti o notta doğruydu.Sorsam ona heavy rain oynamamıştır ama editör 75 verdi doğrudur.Altınada imza atarsın.Ama oyunu oynamamıştır.X ediörde 95 verdi o editör yanlış verdi dimi,nede olsa takip ettiğin editör ve site değil,sen burdasın!!!Editöre napcan tabiki kafa sallıcan editör ne derse haklısın dicen ama başka ediör yok o olmaz o atıyor dar kalıpta.Şimdi bu arkadaşımız 79 verdi bi sitede 98 verdi şimdi 2 side editör.Geçerli not hangisi.Tabiki burdaki neden çünkü ona yalakalık yapmaya gerek yok burdan devam,tulumbayı bilirmisin!!kafa aynı yukardan aşa salla.Heavy raine 75 vermeye gerek yok 50 ver yav heavy rain neki büyük sitelerden 95 almış ne önemi var bura vermiş 75 .Dorusu bu!!!!Altına imzamı atarım.Neymiş efendim L2ye basınca dedektif katil olduğunu düşünmüyor kır 10 puan,neymiş efendim dedektif bize yalan konuşuyor.Ama diğer güzellikler bir anda sil gitsin.Grafikleri selendirmeleri animasyonları sil gitsin.1500 sayfalık senaryo at çöpe.Ver 50 gitsin.Yani heavy raine ve bu oyuna(Fallout New Vegas) yapılan eleştirilerin oyun dünyasında hiçbir geçerliliği yoktur.Her inceleme red dead redption gibi çarpıcı geniş vizyondan ve oyunu başka insanların gözündede algılayabilen incelemeler ve notunda oyun dünyasındaki ortalamayı yakalayabilen puanlar olmalıdır.Benim diyeceğim budur.Editörler inanılmaz bir şekilde eleştiriye açıklar ve olgun karşılarken okuyucular sırf yalakalık olsun diye yazı yazmaları gerçek okuyucu olmadığını gösterir.Kimsede benim gibi oyuncu olmasın.Siz kopya oyunlara tenezzül ederken ben ps3 oyunuma ve 180 tl pc oyunumada 80 tl vermesini bilirim.

  • Ziyaretçi

   güzel mantık. herkes oyunlara aynı puanı versin. aynı şeyleri yazsın vs. zaten sağdan soldan araklayan türk siteleride var görüyoruz. sanırım sizde oralardan damlandınız. ismini verdiniz oyunlar birçok yerde çok düşük puanlar aldı. mesela şimdi şöyle bi baktım heavy rain ve new vegas 90-40 arası birçok değişik puan almış. bana kalırsa bu oyunlara yüksek puan verenler ticari kaygı güden okuyucuyu salak yerine koyan eyyamcı siteler. sizde yakın zamanda okuma yazma öğrenirseniz bunu görürsünüz

 19. Oruç Dim

  Sterling’i önceden Uğur’la ben de beğeniyorduk ama oyunu zerre oynamadan yazdığı belli olan Alpha Protocol incelemesinden ve zaman zaman kayda değer olmayan oyunlara 9-10 gibi notlar vermesinden dolayı biraz soğuduk açıkçası 🙂 Oyun konusunda Sterling’e mi yoksa Uğur’a mı güvenirsin derseniz, kesinlikle Uğur derim.

  Ha Uğur bana oyun konusunda güvenmez o ayrı, sebebi de oyunları değerlendirirken kriterlerimizin çakışmasından gelir genelde. Ben onun beğendiği oyunları genelde beğenirim de (bu oyun bir istisna oldu mesela, bana kalsa New Vegas’a, özellikle konsol versiyonuna 6’dan fazla vermem) o benim “iyidir iyidir, boş vakitte öylesine oynanır işte” dediğim oyunları beğenmez, “bi git ya çöp oyunlar oynuyorsun” diye bana çıkışır.

  Özet olarak kesinlikle katılıyorum, Uğur benim de düzenli olarak okuduğum üç oyun yazarından bir tanesi (diğerleri Jim Sterling ve Ben “Yahtzee” Crosshaw) ve aralarındaki tek Türk yazar 🙂

  Heavy Rain’e 75 vermemin nedenini uzun uzun açıkladım. Tekrar burada değinmeyeceğim. Oyun beni kandırmaya çalışıp, salak yerine koyduktan sonra diğer kriterlerin pek bir önemi kalmıyor benim için, bu kadarını söyleyeyim. Ama oynamayan insanlar için spoiler vermesen çok iyi olur Ziyaretçi.

 20. Uğur Yurtsever

  Nereden başlasam bilemedim şimdi. Sondan başlayayım en iyisi 🙂 Jim Sterling benim de takip ettiğim yazarlardan biri, her ne kadar son zamanlarda pek hoşlaşmasam da kendisiyle (gerçi Final Fantasy incelemesi geçekten müthişti) :p Güzel sözleriniz için teşekkürler.

  Tahir, Gökhan ve diğer ziyaretçi arkadaşlara da teşekkür ederim. Emek vererek ortaya çıkardığım yazılara gerçek değerini verip anlamaya çalıştıkları için.

  Bir arkadaş bizim yerimizde olsa bu işi bırakacağını yazmış. Biz her şeyden önce bu işi içimizden gelerek yapıyoruz. Ayrıca takdir edersiniz ki, ilginç eleştiriler geldikçe de bizim için mizah malzemesi çıkıyor. 🙂

  Bıkmadan usanmadan ve nedenini anlayamadığım bir şekilde “yazıya kişisel zevklerini karıştırmışsın” diyen dostuma ise söyleyecek bir şeyim kalmadı. Gerekli cevaplar verilmiş zaten.

  Bugünden itibaren kısa bir süreliğine uzaklarda olacağım. 🙂 Döndüğümde umarım Star Wars Force Unleashed 2 ve Football Manager 2011 yazılarıyla yine buralarda olacağım. Haaa bir de Black Ops var pek tabii. 🙂

  edit: Araya Oruç girmiş. Ona da teşekkür edeyim. Çok duygusaldır, gönül koymasın bana sonra. Takılıyorum ben sana Oruç, senin beğendiğin bütü oyunları ben de beğeniyorum. :p

 21. alper

  “Reno’nun yandan yemişi” puhahaha

  Bu tespite aynen katılıyorum. Fallout New Vegas tamamen ölü bir oyun. Hiç yaşam belirtisi olmayan bir oyun. Bu oyunu gerçekten beğenenlere şaşırıyorum. Hayatınızda hiç mi rpg oynamadınız. Bi de utanmaz eleştiriler gelmiş.

  Bende 79 bile fazla ki editör muhtemelen bir Fallout hayranı olduğu için fazla acımasız davranamamış. Yinede inceleme içn teşekkürler. okuyabileceğiniz en iyi Türçe Fallout incelemesi.

  Star Wars’ıda bekliyoruz bakalım. 😀

 22. ravenholm

  Bilmeyenler lütgen yorumumu kötüelemesin fallout hastası olarak fallout3 ve ek paketlerini defalarca severek bitirdim ama gerçekçi olmak lazım fallout 3 haritası büyük olsada çoğu kesimietkileşimsiz yıkıntılardan oluşuyordu özellikle kuzey doğu bölümü ikincisi yaptığınız görevler bir grubu yada en fazla iki grubu etkilerdi ama burda 5-6 grup yaptıklarınızla müdahil bu yüzden seçimlerinizi yaparken bütün gruplara mümkün mertebe dost olmaz lazım ayrıca eski oyunda en basitinden metgaton köyünde size ait olmayan bir nesneyi saklanmadan alırsanız yada herhangi birini vurursanız tüm köy size düşman olurdu burda öyle bir durum yok yatğınız hırsızlık sadece karmanızı etkliyor ve birini öldürdüğünüzde yakınlarda kimse yoksa kimse hurra üstünüze gelmiyor.27. Seviyeye geldim hala görevlerin haddi hesabı yok bazıları power armor ve brotherhood steel yok diyor var sadece saklandıkları üssü bulup iletişime geçmeniz gerekli.Bu oy8unun tek sorunu bir fallout yapmak için yapılmış olması bu yüzden sanırım atfosmer olarak birazcık eski oyunun gerisinde önyargılı olmayın, sadece oynayın  :))

 23. Ziyaretçi

  Kaldı ki Mass Effect 2’nin metacritic ortalaması doksan küsür diye herkesin bu şekilde yaklaşmasını bekleyemezsiniz. Birisi çıkıp bu oyunun hikayesi Kurosawa’nın Yedi Samuray’ından arak derse ve bu yüzden oyunun “taze” bir his sunmadığını iddia ederse herhangi bir karşı argüman geliştirmek mümkün olmayabilir. Kısacası eleştiri konusunda her zaman farklı fikirler ve bakış açıları olacaktır.

  Yukardaki yorumu okuyana kadar bende biraz kızmıştım açıkçası. Bence Fallout New Vegas çok güzel bir oyun. En aşağı 90 puanı hak ediyor benim gözümde. Ancak sizin dediğiniz gibi farklı fikirler ve bakış açıları insanın kültürüyle de alakalı biraz. Bazı yorumları ancak belli bir birikime sahip insanlar yapabilir. Bir insan Yedi Samuray’ı izlemeden bu benzerliği göremez mesela. Kısacası yorumunuza katılıyorum. Herkes aynı puanı verip aynı yorumları yapsadı farklı sitelere dergilere gerek kalmazdı. Bu yüzden ortaya kriter saçmalığını atan arkadaşa katılmıyorum. Kafası güzeldi galba. :)))

  Ayrıca incelemeye yapılan güzel yorumlara yağcılarda inecek var diyen arkadaşada bişi diyeyim. Gidip diğer siteleri bir oku lütfen. Merlin Bölüm sonu ve hatta ogz level. İlkokul seviyesinde yazıyor adamlar. Aradaki farkı görüp yorum atanları trollemeyin bari kımıl zararlısı gibi.

   

   

   

   

 24. Ziyaretçi

  Şu anda oyunda baya ilerlemiş durumdayım ve şunu söylemem gerekir ki son yıllarda (son 5 yıl mesela) çıkan en iyi rpglerden biri.En iyisi mi,tabi ki değil,hatta belki ilk 10’a  bile zar zor girebilir ama potansiyeli çok yüksek.Obsidian oyunu güzel oluşturmuş,oyuncuların isteklerini de göz önüne almış ancak ne yazık ki birkaç kritik noktayı atlamış,yoksa bu oyunun iyi bir rpg olup olmadığını değil son 10 yılın en iyi rpg’i olup olmadığını tartışıyor olacaktık.Ama inanıyorum ki obsidian bunları eklentilerle olmasa bile gelecek devam oyunuyla (belki de bir genişleme pakediyle) kapatacaktır.

   

  Dur ya zamanım varken biraz daha detaylı yazayım.Öncelikle en çok eleştirilen konulardan biri olan atmosfer konusuna deyinmek lazım,en başta ben de çok eleştirmiştim ancak şu anda yapılan eleştirilerin biraz fazla acımazsız olduğunu düşünüyorum.Çünkü oyun nükleer savaştan direkt etkilenmeyen bir yerde savaştan 200yıl sonra geçiyor,bu açıdan düşününce atmosferin en azından tutarlı olduğunu söyleyebiliriz.Diyaloglar f3den iyi olmasına rağmen yeterince iyi olmamış,bunu oyunun biraz aceleye getirilmesine bağlıyorum,umarım gelecek oyunda bu konu üzerinde daha çok zaman harcarlar.

  Görevler ve karakter konusunda oyun gerçekten başarılı,görev çeşitliliği arttırılmış,yarattığımız karakterin de gerçekten önem verdiğimiz alanlardan avantaj sağlayıp vermediklerimizle güçsüz duruma düşmesini iyi ayarlamışlar.Skill sayısını azaltmaları pek hoş olmamış,bazı skiller de biraz pasif kalmış ancak “barışçıl” bir karakter yarattığınızda oyunu çok fazla çatışmaya girmeden bitirebiliyorsunuz,bu konuda da başarılı olduğunu söyleyebiliriz oyunun.Perkler iyi güzel,biraz daha çeşitlilik olabilirmiş,onları da gelecek oyunda göreceğiz artık.Başarısız olduğu alansa yol arkadaşlarımız.Hepsinin özel görevleri olması vs. güzel olmuş,ancak hala fazlasıyla suskunlar ve yanımıza sadece 2 tane alabilmemiz çok gereksiz bir ayarlama olmuş.Kesinlikle charisma puanına göre bu sayının artması gerekirdi.Diğer başarısız nokta ise çatışmalar,obsidian silahlara eklenti takabilme,balyoz vb. silahlarla dövüşürken özel hareketlerin olması gibi şeyleri gayet iyi düşünmüş,nişan alma olayını geliştirmeye çalışmaları da takdir edilecek bir hareket (ancak şu an felaket durumda,yamayı beklemek lazım) amma velakin oyun hala bu konuda zayıf.Vats sistemine mi ağırlık versek (ki f3de de bu böyleydi,vats perkleri vs.) gerçek zamanlı çatışmaları mı düzeltsek derken ikisinde de zayıf kalmış new vegas.Umarız gelecek oyunla bunların hepsi çözülür ve gerçekten fallout adını hakeden bir klasikle karşılaşırız.

 25. Alper

  Oruç abimiz abartmışsın biraz 6 da verilmez hani. 7-8 tamamdır ama 6 çok düşük yahu. Geri kalan yorumlara katılıyorum. Harbiden güzel oyun. Oynadıkça daha da seviyor insan. Ama senaryo feci tutarsız. Sanırım bu yorumu bir iki yabancı site dışında bi tek burda okudum. bir rpg oyunu bu kadar zayıf bir olay akışı sunuyosa durp bir düşünmek lazım. yarım bir oyun new vegas ama yine de güzel be hacıı

 26. Ziyaretçi

  Oyun taş gibi arkadaşlar.Dinlemeyin başkalarını.Ha senaryo fason mu,evet,atmosfer zayıf mı evet,ama oyun taş.Aslında atmosferin de o kadar zayıf olmadığını olayları anladıkça fark ediyorsunuz,vegas füzelerin isabet ettiği yerlerden değil,sonuçta Washington gibi yıkık dökük binalar vs. beklemek yanlış.Obisidian atmosfer olayını medeniyetin yeniden kurulması şeklinde vermiş,iyi düşünmüşler ama biraz zayıf kalmış.

 27. Ziyaretçi

  Bu yıl iki tane çok beklenen oyun çıktı,biri Civilization V,diğeri de New Vegas.Civ5 başlarda çok sarmasına rağmen oynadıkça daha az sevilen bir oyunken,NV başlarda sıkıp sonra bağlayan bir oyun.Fark budur.Öptüm.Madem orjinal alamıyoruz adamların reklamlarını yapalım bari değil mi^^

 28. babambirinci

  MERHABA BEN GELDİM!

  Öncelikle makale güzel olmuş. Benden daha fazla puan vermişsiniz diyebilirim. Fallout I’den yana oynadım serinin bütün oyunlarını ancak böyle rezalet görmedim… Neden mi? Çünkü:

  1. 2D backround, çizim ve izometrik perspektif mantığı ile 3D oyun tasarlanmaz. Fallout’u Fallout yapan sadeliği ve gelişen kurgusu değildi, sunumuydu bence. Belli konsept üzerine o zamanın ruhunu ekranlara getirmesi gönüllerde taht kurdurmadı mı?

  2. Bence Ron Pearlman, Danny bi de öbür yancı adam sanatçı olarak da Liam’dan çok daha iyi yerlerdeler. Liam 3 kez yardımcı oyuncu oldu ve onun dışında genelde baş rollerdeydi. İngiliz olmanın verdiği aristokrat popo vardı. Ama diğerleri hem figüran, hem dayak yiyen, son zamanlara kadar doğru düzgün başrolde bile rol almamış adamlardı. Ancak mükemmel bir mizaçları var. O yüzden makale de yer alan ” Fallout 3 te Liam vardı ama en azından bunda Ron Mon filan var” tabiri hoşuma gitmedi. Bence sevindirici haber bu adamların gelmesi.

  3. Obsidian şirketi bence Bethesda ile bütünleşmeli. Bethesda’nın bütün RPG’leri sunum ve işleniş bakımından mükemmeldir. Evet buglar vardı. Otur sen yaz o kadar geniş bir dünya, sen tasarla da göreyim arada buglar çıkıyor mu çıkmıyor mu? Emsali demiyorum tamami ile aynı düzeyde ve tarzda başka bir oyun henüz görmedim. Obsidian kıçına bakmadan böyle büyük kayığa oturursa batar tabi. Fallout olduğu için hala kusurlarını bir nebze iyi yönleriyle bastırıyor ama konsolda bana yaşattığı sıkıntılar sinir bozucu. Dünya cidden çöplük ama bunun sebebi doku ve tasarımların yersizliği ile özensiz yapılışı. İşinde deneyim sahibi adamlar kullanılmamış anlaşılan.

  4. Fallout 3 harikaydı. Keşke dediğim çok yer oldu ama o Dünya’yı size 3 boyutlu bir algı içinde de mükemmel sunmadı mı? İliklerimde radyasyon hissettiğim çok yer oldu? Megaton kasabası ve esprisi harikaydı. Vegas’da bu denli şeylere rastlamamak iğrenç.

  5. Çekirdek kadro, eskiye dönüş ayaklarına bir adım bile gelişemeyen topluluk ve toplumlar vardır. Eski olan her zaman güzel değildir. O zaman güzeldi şimdi değil. Dünyayı, kriterleri, puanları da boşverin. Oyunu oyun yapan bunlar değil bence sende hissettirdikleri. Ama kafası çalışan, zeka seviyesi 4 yaşındaki maymunlardan üstün olan bu grafiğe, animasyona da laf söyler. Laf söyleyeni de eleştirmez. Haklıdır küfreden bile.

  6. Konu ve giriş o kadar zıbış ki başta oynayasım gelmedi. Ama zaman geçirdikçe oynama isteği arttı. Böyle yersiz ve yetersiz animatörlerle anca gif yapılır oyun değil. Bir de sinematik algısı gelişmiş, kadrajdan, çift planlı kurgudan anlayan, mürekkep yalamış bir sinema meraklısı bulsalar çok daha başarılı bir giriş yapabilirlerdi böyle iğrenç şey olmaz.

  ReBON yine anlaşılmaz eleştirilerde bulunduğunu düşünüyorum. Derdini bu yazdan beri anlatamıyorsun seninle hiç anlaşamadık. Herşeye muhalefet olma artık eşsiz zevklerin yok, herkes gibi hata yapabiliyorsun, kendi üzerine bu kadar büyük beklentiler ile gelme 🙁

 29. Ziyaretçi

  İncelemenizi okudum ve sadece fallout’tan değil hiç bir bilgisayar oyunundan zerre çakmadığınız veya katıksız bir mal olduğunuz kanısına vardım. En kötü ihtimalle kaliteli yapımları kötüleyerek pirim yapmaya çalışan kalitesiz insanlardansınız :/ Uzun lafın kısası, oyunu ilk burda öğrenen insanlara feci bir şekilde acıyorum.

 30. Ziyaretçi

  bize diyecek bişi bırakmamışsın babambirinci. katılıyorum. bence de 80 fazla. eski fallout oyunlarınıda hesaba katarsak 60’dan yukarı çıkamaz benim hesabımda. ama adamlar da haklı. şimdi kalkıp 60 verse bir sürü okuma yazma özürlü kazma toplancak buraya. anlaşılmaz ork lisanlarıyla bişeyler saçmalıcaklar. gayet yerinde böyle düşününce 😀

Bir cevap yazın