Fallout: New Vegas İçin Yeni Bilgiler Gelmeye Devam Ediyor

Geçen hafta Bethesda’dan Pete Hines’ın Fallout: New Vegas’ın hikayesi hakkında paylaştığı ilk detayları sizlere sunmuştuk. Bugün ise PC Gamer ABD dergisinin son sayısından Fallout: New Vegas hakkında yeni bilgiler basına sızdı. Özellikle bu bilgilerin bir kısmı, daha önceden öğrendiklerimize de biraz olsun ışık tutuyor.

  • New California Ranger’ları (New California Republic’in kolluk güçleri) geliştirilmiş LAPD (Los Angeles Polis Teşkilatı) zırhı giyecek. (İlk videoda gördüğümüz arkadaş da bunlardan biri yani.)
  • Silah güçlendirmeleri silahın hasarını, mermi kapasitesini, hızını ve isabet oranını artıracak. (Daha önceden bilsek de çok kesin cümleler kullanılmamıştı.)
  • Grubumuzda iki veya üç yol arkadaşı bulundurabileceğiz.
  • Bethesda’dan yapımcı ekiple yapılan söyleşide deathclaw ve radscorpion’ların da adı geçmiş. (Eh çok da şaşırmadık.)
  • New California Republic, eskiden olduğu gibi, yine büyük ve güçlü ama oldukça büroktratik olarak tanımlanıyor.

PC Gamer US’ten sıza bilgiler özet olarak bu kadar. Ayrıca oyunun dağıtımcısı olmanın yanı sıra, geliştirme ve yapım aşamasında da Obsidian’a yardım eden Bethesda’dan J.E Sawyer Fallout: New Vegas’ta kullanılacak Karma ve itibar sistemiyle ilgili bir takım bilgiler vermeyi de ihmal etmemiş:

Karma (ne ekersen onu biçersin ;] ) sistemi neredeyse Fallout 3’le tamamen aynı, ancak diyaloglarda veya başımıza gelen olaylarda Karma etkisini daha nadir göreceğiz. Bunun yerine itibar çok daha etkili olacak, çünkü itibar insanların sizi nasıl tanıdığı ile ilgili. Karma sadece sizin ne kadar adi bir herif olduğunuzun genel bir göstergesi. Yani gizlice bir cinayet işlerseniz bu itibarınızı etkilemeyecek, çünkü kimse sizin ne yaptığınızı bilmiyor olacak ve etrafta iyi bir itibarla takılabileceksiniz. Ancak karmanız bundan oldukça ağır bir şekilde etkilenecek.

Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Fallout: New Vegas’ta farklı bölgelerde farklı itibara sahip olabileceğiz. (klasik seride olduğu gibi.)

Bethesda’dan Chris Avallone ise yeni Fallout oyununun Vegas’ta geçmesine nasıl karar verildiklerini anlatmış:

Fallout 3’ün en güçlü yanlarından biri olayların Washington D.C etrafında şekillenmesiydi ve dürüst olmak gerekirse post apokaliptik bir Washington’ın etrafında takılmak oldukça enteresan bir deneyimdi. Sonra düşündük ve Fallout 3’ün batıda geçen bir versiyonu olsa, hangi şehir duyanların ilgisini çekerdi? Fallout topluluğuyla yapılacak bir istişareye gerek kalmadan birkaç kişiden Vegas fikri çıkıverdi.

 

Vegas tasarım olarak oldukça eğlenceli, koca bir lünapark gibi. Farklı temalar ve farklı stillerle çalışıyoruz. Sanatçılar ve tasarımcılar için bu büyük bir eğlence. Programcılar için de öyle mi bilemiyorum.

Fallout: New Vegas’ın üzerindeki sis perdesi kalkmaya başladıkça, Bethesda’nın Fallout 3’te yaptığı birçok hatayı üstü kapalı olarak düzeltmeye çalıştığını görüyoruz. Yine de kafamızda diyalog ağacıyla ilgili bazı soru işaretleri de yok değil. Öyle görünüyor ki önümüzdeki ay Fallout: New Vegas’la ilgili daha çok bilgi edinebileceğiz ve sanırım artık sıra, diyalog ağacıyla ilgili de birkaç çift laf duymaya geldi. Bethesda duy sesimizi…

Bir cevap yazın