Fallout: New Vegas- Bu Adamlar Neyi Protesto Ediyor

Şu Japonlar bir alem.

Orijinal Fallout serisinin yaratıcısı Black Isle’ın kepenkleri indirmesinin ardından kurulmuş Kaliforniyalı (Arnold babaya selam) Obsidian Entertainment’ın geliştirdiği ve 22 Ekimde raflarda olacak yeni Fallout oyunu New Vegas’ı büyük bir heyecanla bekliyoruz. Ancak bu haberimiz, ne  Fallout: New Vegas için yayınlanmış yeni bir video, ne de su yüzüne çıkmış heyecan verici bir detay.

Haberimiz, oyunun dağıtımcısı (ve Fallout ismiyle ilgili tüm hakların sahibi) BadAssDa’nın Fallout: New Vegas için Japonya’da başlattığı reklam kampanyası için hazırladığı enteresan afişle ilgili. Zira BadAssDa, gittikçe birbirinin aynısı olmaya başlayan modern oyunlarla ilgili söyleyecek bir çift sözü olan çekik gözlü genç arkadaşları bir araya toplamış ve demiş ki; “alın elinize birer döviz, anlatın derdinizi”.

Fallout New Vegas Protesto

“Ee çince lan bunlar” dediğinizin farkındayım. Neyse ki Japon oyun endüstrisinden son haberleri bizlerle paylaşan Andriasang isimli blog imdadımıza yetişiyor.

Bir tanesi diyor ki; “Sadece senaryoyu takip ettiğimiz bir oyun raylarda yaşamaya benzer”.

Bir diğeri, “eğer senaryo değişmiyorsa bir kez daha oynamanın ne anlamı var ki” diyor.

Soldaki çipil hatun: “Oyunlar ne zaman izlediğimiz bir şey haline geldi”.

Arkadaki sırık dostumuz da “Ana karakterin sadece kötüyü yok etmenin dışında bir görevi olsa ne güzel olurdu” demiş.

Önde oturan artiz ise oyunların lineerliğinden dem vurmuş: “Oyunların dünyasında her şey belirlenmiş. Sonra da ne yapmak isterseniz onu yapın!”.

Görünen o ki Bethesda’nın J-RPG oynamaktan pokemona dönmüş bu arkadaşlara güzel bir yanıtı var… Fallout: New Vegas!

Açık bir şekilde J-RPG’leri eleştiren bu afiş çalışması, Japon tarzı rol yapma oyunlarıyla batı tarzı rol yapma oyunlarının arasındaki rekabeti iyice körükleyecek gibi duruyor.

Not: Bu arada oyunun Japonya’da 4 Kasım’da çıkacağını da öğreniyoruz. Gereksiz bir bilgi ama olsun. Zaten sağda solda falanca oyunun çıkış tarihi belli oldu şeklinde karşımıza çıkan haberlerin de yarısından fazlası Kuzey Amerika çıkış tarihi oluyor.

Fallout Bew Vegas Protesto 2

1 Yorum

  1. mit

    Enteresan bir reklam olmuş gerçekten de 🙂 Square Enix firması Bethesda’nın bu hareketinden hiç memnun kalmayacaktır kuşkusuz. Bethesda da başkalarına taş atmadan önce bir de kendi hatalarına baksa iyi olur aslında. Obsidian’in onlara katkısı bazı açılardan çok büyük olacak, orası kesin.

Bir cevap yazın