Facebook’un Sonu Yakın Mı? %60 Siteyi Terketmeye Hazır

Yapılan bir ankette kullanıcıların son gizlilik ve güvenlik skandalları nedeniyle ünlü sosyal ağı terketmeyi düşündükleri ortaya çıktı.

Facebook Logoİngiltere merkezli Abingdon tarafından yapılan ve 1,600 Facebook kullanıcısını kapsayan ankette, kullanıcıların %60’nın son gizlilik ve güvenlik sorunları nedeniyle Facebook’u terketmeyi düşündüğü ortaya çıktı. %30 büyük olasılıkla ayrılacağını, diğer %30 ayrılma olasılığının bulunduğu yanıtını verirken, %16 da kısa süre önce bu nedenden ayrıldığını belirtmiş.

Ancak hala umut var. %12 siteden hiç ayrılmayı düşünmediğini söylerken, diğer bir %12 Facebook’tan ayrılma olasılığının çok düşük olduğu yanıtını vermiş. Genel resme bakarsak, eğer Facebook güvenlik ve gizlilik konusunda üyelerini daha rahat hissettirecek bazı adımları kısa sürede atmazsa, bu ünlü sosyal ağın gerçekten sonu gelebilir.

Kıdemli teknoloji danışmanı Graham Cluley’in belirttiğine göre bilişim güvenliği konusunda bilgili kişiler daha temkinli olduğundan zaten Facebook’a balıklama atlamadılar. “Gizlilik konusunda yaşanan sorunlar normal kullanıcılarda da ‘belki de yanlış yerdeyiz’ hissini yarattı. Elbette bazı kullanıcılar ağı terketmek yerine yalnızca paylaştıkları bilgilerini azaltacaklar. Sıradan kullanıcıların güvenlik sorunları nedeniyle Facebook’u terketmesi içinse daha büyük belalarla karşılaşmaları gerekecektir.” diyen Cluley insanların durumunu paylaşmayi, resimler göndermeyi, insanlarla canlı sohbet etmeyi vs. bağımlılık haline getirmiş olmasının da böyle bir ağdan kopmayı son derece zorlaştırdığını sözlerine ekliyor.

Her ne kadar Facebook güvenlik ve gizlilik karmaşasını çözmeye çalışsa da çoğu kullanıcı için ilk görüşte aşkın “büyüsünün” bitmiş gibi göründüğünü söyleyen Cluley, çözüm önerisine ilişkin olarak “Bence Facebook gizlilik ve güvenlik konusuna yaklaşımını kökten değiştirmeli ve ilk sırada bilançolarından çok, üyelerinin gereksinimlerine kafa yormalı.” diyor.

Bir cevap yazın