Facebook’un Beğen Tuşu Almanya’da Yasakladı

Facebook Like Tuşu

Facebook Beğen Tuşu

Almanya’nın en kuzeydeki eyâleti olan Schleswig-Holstein’de tüm eyâlet sitelerinden dünyanın en popüler ağı Facebook’un beğen tuşunun kaldırılması istendi. Tuşu kaldırmayan sitelerden 50.000 Euro’ya kadar ceza talebinde bulunulacak.

Schleswig-Holstein’ın veri güvenliğinden sorumlu delegesi Thilo Weicher, Facebook’un üyeler ve üye olmayanların beğendiklerinden belirli profiller oluştuğunu gösteren araştırmaya dayanarak “tuşu kaldırma” kararı verdi. Facebook’un beğen tuşuyla Alman veri koruma yasalarına karşı geldiği de belirtiliyor. Buna göre cezaya çarptırılmak istemeyen site sahiplerinin 30 Eylül’e kadar beğen tuşunu kaldırması gerekiyor.

Facebook ise bu açıklama karşısında beğen tuşunun Avrupa Birliği veri koruma yasalarına uygun olduğunu, ayrıca beğen tuşunun yalnızca kullanıcı olmayan kişilerin IP adreslerini sakladığını, saklanan IP adreslerinin de 90 gün sonunda silindiğini bildirdi.

Facebook’un yüz tanıma özelliği ile ilgili de sorunları olan Avrupa Birliği veri koruma yasaları ile sosyal ağların başı ağrıyacağa benziyor.

Dip Not: Henüz Türkiye’de yasak değilken. THG Türkiye haberlerini bol bol paylaşmayı unutmayın. 🙂

Bir cevap yazın